Skip to content

Bulut Oyun ve Dizüstü Bilgisayarlar CES’te Daha İyi

9 de Nisan de 2021

Kongre tarihindeki ilk sanal gösteri olan CES 2021, 2020’ye kadar popülaritesini artıran oyunlara daha fazla ilgi gösterdi. Şirketler, geçen yılki modellere göre büyük kazançlar vaat eden etkileyici yeni dizüstü bilgisayarlar ve monitörler ortaya çıkardı ve bulut oyunları nihayet televizyonlara geldi.

Yeni Dizüstü Bilgisayarlar Büyük Performans Kazançları Sağlıyor

Lenovo
Oyun dizüstü bilgisayarları, Nvidia, AMD ve Intel’in yeni mobil donanımı duyurmasıyla CES 2021’de büyük bir destek aldı. Nvidia GeForce kıdemli başkan yardımcısı Jeff Fisher, şirketin sunumu sırasında yeni RTX 3000 serisi mobil donanımın “her OEM’den 70’in üzerinde dizüstü bilgisayarla” geleceğini söyledi. AMD’nin CEO’su Dr. Lisa Su, şirketin CES açılış konuşmasında 2021’de yeni AMD donanımıyla “150’den fazla ultra ince, oyun ve profesyonel dizüstü bilgisayar” beklediğini söyledi. Intel’in paylaşacak belirli rakamları yoktu, ancak şirket, ultra ince oyun dizüstü bilgisayarları için dört çekirdekli “Özel Sürüm” mobil işlemciyi duyurdu. Intel’in Mobil İstemci Platformları Grubu’nun kurumsal başkan yardımcısı ve genel müdürü Chris Walker, CPU’nun “hareket halindeyken şaşırtıcı, düşük gecikmeli, sürükleyici bir oyun deneyimi sunacağını” söyledi. Dizüstü bilgisayar üreticileri, yeni modelleri ortaya çıkararak takip etti. Razer, Nvidia RTX 3000 serisi GPU’lar tarafından desteklenen yeni bir Blade 15 dizüstü bilgisayarını tanıttı; MSI, Intel’in yeni dört çekirdekli oyun işlemcisini kullanan süper ince bir oyun dizüstü bilgisayarı olan Stealth 15M’yi getirdi; ve Asus, AMD Ryzen 9 işlemcilere ve Nvidia RTX 3000 serisi grafiklere sahip çift ekranlı bir dizüstü bilgisayar olan Asus ROG Zephyrus Duo 15 SE’yi ortaya çıkardı. Bu dizüstü bilgisayarların 2020’de satılan modellere göre performansta önemli bir artış sağlamasını bekleyebilirsiniz. Özellikle Nvidia’nın RTX 3000 serisi, önceki RTX 2000 serisine göre büyük bir yükseltmedir. Tom’s Hardware için GeForce RTX 3080 masaüstü grafiklerini gözden geçiren Jarred Walton, lansmanda RTX 3080’den önemli ölçüde daha pahalı olan “giden RTX 2080 Ti’den% 30 daha iyi performans” beklediğini söyledi. RTX 3000 serisinin dizüstü bilgisayar çeşitleri, güç kısıtlamaları nedeniyle oldukça hızlı olmayacak, ancak yine de önemli bir yükseltme olmalı. Anahtar paket servisi olan restoran? Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alan oyuncular, Şubat ayında yeni modeller gelene kadar beklemelidir, çünkü geçen yılki dizüstü bilgisayarları hemen modası geçmiş gibi hissettirecekler.

Masaüstü Oyuncuları Hala Bulunabilirlik Sorunlarıyla Yüzleşiyor

Nvidia'nın kıdemli başkan yardımcısı Jeff Fisher bir GTX grafik kartına sahip

Nvidia
Ev yapımı masaüstü bilgisayarlarda oynayan PC oyuncuları, geçtiğimiz yıl boyunca büyük bir sorunla karşılaştı. Masaüstü grafik kartlarına ve daha az bir ölçüde, yüksek kaliteli masaüstü CPU’lara olan talep, arzı büyük ölçüde geride bırakarak fiyatları yükselmeye zorladı. PCPartPicker’in fiyat eğilimi çizelgeleri, her mevcut nesil masaüstü grafik kartının MSRP’nin üzerinde satış yaptığını gösteriyor. Nvidia GTX 1660 Ti ve AMD RX 580 gibi daha eski kartlar bile bugün 2020’nin başında olduğundan daha fazla satıyor. CES 2021, masaüstü bilgisayar oyuncuları için iyi bir haber getirmedi. Şirketin CES’e komşu sunumunda konuşan Nvidia’dan Jeff Fisher, “Ampere şimdiye kadarki en hızlı satan mimarimiz oldu. Bu ürünleri bulmanın zor olduğunu biliyoruz. Yakalamak için çok çalışırken sabrınız için teşekkür etmek istiyorum. . ” Nvidia temsilcileri geçmiş sunumlarda benzer mesajlar kullandı ve şirket daha iyi kullanılabilirlik için kesin zaman çizelgeleri taahhüt etmedi. AMD tartışmasız daha da kötü bir konumda. Şirketin CEO’su Dr. Lisa Su, şirketin CES 2021 açılış konuşmasında mevcut grafik donanımının kullanılabilirliği hakkında hiçbir şey söylemedi ve yalnızca şirketin bir sonraki masaüstü grafik kartının 2021’in ilk yarısında geleceğini söyleyebilirdi. Ve eğer yaşarsanız ABD’de endişelenecek bir şey daha var: Trump yönetimi tarafından Çin’de üretilen mallara uygulanan tarifeler yürürlüğe giriyor. Bunların 2019’da yürürlüğe girmesi planlanıyordu, ancak Trump yönetimi 2020’ye kadar bir istisna kabul etti. Bu artık süresi doldu ve ekran kartları da dahil olmak üzere birçok ürüne% 25’lik büyük bir tarife uyguladı. Asus, EVGA ve Zotac dahil olmak üzere grafik kartı üreten birçok şirket, buna karşılık olarak fiyatları artırdı. Bu, masaüstü bilgisayar yapan herkes için kötü bir haber. CES 2021’de yeni dizüstü bilgisayarların piyasaya sürülmesiyle birlikte yüksek fiyatlı masaüstü PC oyun donanımı, oyuncuları bir masaüstünde oyun oynamayı tercih etseler bile dizüstü bilgisayarlara doğru itebilir.

Bulut Oyunları Nihayet Televizyonlara Geliyor

LG, Google Stadia'nın LG TV'lere geleceğini duyurdu

LG
Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarlar PC oyuncuları için tek alternatif değildir. Bu oyuncular, Google Stadia ve Nvidia’nın GeForce Now gibi bulut oyun hizmetlerine de yönelebilir. Nvidia’nın Fisher’ı sunumu sırasında GeForce Now’ın başarısını duyurdu ve insanların “2020’de 200 milyon saatin üzerinde oyun akışı sağladığını” söyledi. Ayrıca oyunculara, Nvidia’nın geçen Aralık ayında The Game Awards ile olan özel ortaklığını ve Cyberpunk 2077. Bu arada LG, Google Stadia ve Nvidia GeForce Now’ın 2021’de LG televizyonlarına geleceğini duyurdu. Bu, hem Stadia hem de GeForce Now için bir ilktir ve yalnızca Google’ın Chromecast veya Nvidia Shield TV gibi harici donanımlar aracılığıyla kullanılabilir. Uygulamayı bir televizyona yerleştirmek, bulut oyunlarının kutudan çıkar çıkmaz çalışacağı anlamına gelir. Muhtemelen bulut oyunlarını bir oyun konsolundan daha erişilebilir kılan, kullanım kolaylığı için büyük bir adımdır. Bu duyurunun önemi, yalnızca PC oyuncularının karşılaştığı kullanılabilirlik sorunları nedeniyle artmaktadır. PC oyunlarının fiyatı arttıkça, bazı oyuncular oyun oynamanın daha uygun fiyatlı yollarını arayacak. Nvidia’nın GeForce Now’ı, hizmet insanların sahip olduğu PC oyunlarını oynadığı ve RTX ışın izleme erişimine sahip olduğu için özellikle iyi konumlandırılmış durumda. Örneğin, oynamayı uman oyuncular Cyberpunk 2077 ışın izleme etkinken GeForce Now’ın bir oyun bilgisayarına tek alternatif olduğunu göreceksiniz.

Gecikme Savaşı Devam Ediyor

Asus ROG Swift oyun monitörü

Nvidia
Espor organizasyonu Evil Geniuses’ın CEO’su Nicole LaPointe Jameson, Gaming In 2021 yuvarlak masa tartışmasında “sıfıra yakın gecikmeye ulaşma mücadelesinin her espor oyuncusunun ebedi yolculuğu olduğunu” söyledi. CES, oyunculara bu sorunun üstesinden gelmek için yeni yollar verdi. Nvidia, Acer, AOC ve Asus’tan Nvidia Reflex desteğine sahip beş yeni monitör duyurdu. Nvidia Reflex, oyuncuların bir fare tıklaması ile ekrandaki bu eylemin sonucu arasındaki boşluğu ölçmesini sağlayan bir donanım ve yazılım koleksiyonudur. Reflex, oyunların Nvidia’nın teknolojisini destekleyecek şekilde güncellenmesi durumunda gecikme ölçümlerini görüntülemesini de mümkün kılar. Beş monitörün tümü, 180 Hz ve 360 ​​Hz yenileme hızlarına sahip yüksek yenileme ekranlarıdır. 360Hz ekran, AOC’nin AGON PRO 25’i, Alienware, Acer ve Asus’un ince ama büyüyen seçenekler listesine katılıyor. Bu, monitörde bulunan en yüksek yenileme hızıdır ve ekranı her saniye 360 ​​kez günceller. Bu, standart bir 60Hz monitörden altı kat daha hızlıdır. Yüksek yenileme, düşük gecikme eğilimi dizüstü bilgisayarlarda da bulunabilir. CES 2021’de gösterilen her dizüstü oyun bilgisayarı en az 144Hz ekrana sahipti ve 240Hz ekranlar artık yaygın. Razer Blade 15 ve Asus ROG Strix G-Serisi dahil olmak üzere birçok dizüstü bilgisayar 360Hz ekrana sahiptir.

Yeni OLED ve Mini-LED Monitörler Çarpıcı Görünüyor

Gelişen sadece yenileme hızı değil. CES 2021, çarpıcı görseller isteyen PC ve konsol oyuncuları için de iyi haberler getirdi. LG için ekran panelleri oluşturan iş birimi LG Display, 42 inç OLED paneller inşa etme planlarını açıkladı. Paneli kullanan bir televizyon CES 2021’de duyurulmadı, ancak bu panelin LG Display’in ürün yelpazesine eklenmesi, bu yıl 42 inçlik bir OLED televizyonun çıkacağı anlamına geliyor. Bugün satılan 42 inçlik HDTV’lerin çoğu, en iyi ihtimalle vasat görüntü kalitesine sahip ekonomik modeller olduğu için, daha büyük TV’ler için yer olmayan oyuncular için büyük bir haber olacaktır. LG ayrıca 2021’de mağazalarda çıkacak olan LG UltraFine 32EP950 4K OLED monitörünü de duyurdu. ViewSonic, kendi göz alıcı ekranı XG321UG’yi duyurdu. 1.152 yerel karartma bölgesine sahip Mini-LED arka ışıkla etkinleştirilen VESA DisplayHDR 1000 sertifikasına sahip olacak bu 31,5 inç 4K, 144 Hz ekran. Bu, iyi uygulandığında OLED benzeri kontrast seviyeleri sağlayabilir. ViewSonic, XG321UG’nin bu yaz piyasaya çıkacağını, ancak fiyatlandırma henüz tamamlanmadığını söylüyor. Geniş ekran monitörler de biraz sevgi aldı. LG ve Dell, 5.120 x 2.160 çözünürlüklü yeni 40 inç 21: 9 ekranları duyurdu. Bu, 32 inç 4K ekranla aynı piksel yoğunluğunda çalışır ve herhangi bir ultra geniş monitördeki en yüksek piksel yoğunluğudur. Ne yazık ki, bu monitörler standart 60Hz yenileme hızına sahip, ancak 21: 9 monitörün sağladığı daha geniş perspektifi tercih eden simülasyon oyuncularına hitap edecekler. Daha fazla istemek? Tüm CES 2021 kapsamımıza buradan bakın.