Skip to content

Büyük Teknoloji Uzayı Fethetmeye Hazır Görünüyor

13 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Microsoft ve SpaceX’in ortaklığı, başka bir Big Tech şirketinin uzay endüstrisine girdiği anlamına geliyor.
  • Google, Amazon, Microsoft ve Facebook’un hepsi uzay teknolojisine ilgi duydu.
  • Big Tech şirketleri, portföylerine alan eklemek için paraya ve kaynaklara sahiptir.
  • Big Tech yer değiştirecek, ancak diğer oyuncular için yine de bol bol yer olacak.
Ian Forsyth / Getty Images
Google, Amazon ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri Silikon Vadisi’ni çoktan ele geçirdiler, ancak teknoloji devleri fethedilecek ikinci bir alanı ve sektörü arıyor gibi görünüyor: uzay boşluğu. Microsoft, bu haftanın başlarında Azure platformu ve SpaceX ile bir ortaklığı duyurarak, uzay uydularından para kazanan en son Big Tech şirketi oldu. Bu teknoloji şirketlerinin çoğu, uydu iletişimine giriyor ve bununla birlikte paralarını ve yeniliklerini uzay yarışına getiriyor. Microsoft Azure kurumsal başkan yardımcısı Tom Keane ortaklığı duyuran bir videoda, “Uzay topluluğu hızla büyüyor ve yenilik, kamu ve özel sektör kuruluşlarının erişim engellerini azaltıyor” dedi. Bununla birlikte, Big Tech şirketlerinin altında olduğu mikroskop ve antitröst, veri güvenliği, mahremiyet gibi birçok sorunu ve bu şirketlerin çok büyük olup olmadığı sorusu göz önüne alındığında, onları uzay endüstrisine sokmaya devam etmek akıllıca bir fikir mi?

Uzayda Büyük Teknoloji Ne Yaptı?

Çoğunlukla, Big Tech, daha fazla insana daha iyi geniş bant internet erişimi sağlamak için alan ilgisini iletişim uydularına odakladı. BroadbandNow’un Şubat raporuna göre, tahminen 42 milyon kişinin geniş bant internet erişimi yok – ve bu sadece ABD’de. Açıkçası, bir şeyler yapılması gerekiyor ve teknoloji şirketleri bunu yapacak paraya ve teknolojiye sahip olduklarına inanıyor.

Amazon

Amazon, 2000 yılında Amazon CEO’su Jeff Bezos Blue Origin’i kurduğunda uzaydaki yerini ilk alan Amazon oldu. Blue Origin, New Shepard suborbital roket sistemi gibi yeniden kullanılabilir fırlatma roketleri oluşturmaya odaklanıyor. Yeni Glenn tek konfigürasyonlu ağır kaldırma fırlatma aracı, insanları ve yükleri rutin olarak Dünya’nın yörüngesine ve ötesine taşıyabilir.

Amazon CEO'su ve Blue Origin'in kurucusu Jeff Bezos, Access Intelligence'ın SATELLITE 2017 konferansında konuşuyor

Mark Wilson / Getty Images
Uzay şirketi ayrıca geçen yıl ABD hükümeti ile Project Kuiper olarak bilinen 3.236 uydudan oluşan bir ağ başlatmak için onay isteyen belgeler de sundu. GeekWire. Federal İletişim Komisyonu (FCC) projeye Temmuz ayında izin verdi ve Amazon, dünya çapında daha fazla alana geniş bant internet erişimi sağlayacak projeye 10 milyar dolardan fazla yatırım yapma sözü verdi.

Microsoft

Microsoft’un Azure bulut bilişim ağını Starlink uydularına bağlamak için SpaceX ile olan ortaklığını yakın zamanda duyurması, uzay endüstrisine ilk atılımını işaret ediyor. “Eskiden yalnızca hükümetlerin kalesi olan şey, özel uzay şirketleri tarafından geliştirilen yenilik, uzaya erişimi demokratikleştirdi ve hem kamu hem de özel sektör alanının ihtiyaçlarını karşılamak için yeni senaryolar ve fırsatlar yaratmak için alan kullanımı güçleniyor. uzun süredir dünya, “dedi Keane duyuruda. Microsoft ayrıca birkaç hafta önce Azure Orbital’i duyurdu. Bu girişim, uydu operatörlerinin kendi uydularıyla iletişim kurmasına ve bunları kontrol etmesine, verileri işlemesine ve işlemleri doğrudan bulut içinde ölçeklendirmesine olanak tanıyarak uyduları doğrudan buluta yönlendirir. Amazon’un Kuiper Projesi’ne oldukça benziyor. Keane, “Azure’u uzay topluluğunun görev ihtiyaçları için tercih edilen bir platform ve ekosistem haline getirmeyi amaçlıyoruz,” diye ekledi.

Google

Google’ın bir zamanlar, yedi yüksek çözünürlüklü uyduya sahip olan Terra Bella adında bir şirket içi uydu şirketi vardı. Ancak, 2017’de Google, şirketi Planet, Inc.’e sattı ve Google’ın görüntü arşivine erişmesini içeren bir anlaşma ile Atlantik Okyanusu. Google, Google Earth uygulaması için uzaydan uzaktaki görüntüleri yakalamak için bu uydu görüntülerini kullanır. Google’ın artık bir uydu programı yokken, şirket kısmen SpaceX’e sahip. Göre Business InsiderGoogle, 900 milyon dolara şirketin% 7,5 hissesini satın aldı.

elma

Geçen aralık, Bloomberg Apple’ın, geleneksel kablosuz ağlara veya baz istasyonlarına ihtiyaç duymadan Apple cihazlarını bağlamayı mümkün kılacak kendi uydu teknolojisini yaratmanın ilk aşamalarında olduğunu bildirdi. Şirket iddialı uydu teknolojisi konusunda sessiz kaldı, ancak Bloomberg‘ın ilk raporu, teknoloji devinin havacılık ve uydu endüstrilerinden yöneticileri ve mühendisleri işe aldığını söyledi. “Büyük bir uydu ağı kurmak gibi şeyler yapmak için milyar dolarlık projeleri yapacak parası başka kimde var …” Uyduları hakkında bir güncelleme için Apple’a ulaştık ve geri döndüğümüzde bu hikayeyi güncelleyeceğiz.

Facebook

Facebook bile sessizce de olsa uzay yarışına girdi. Bir Facebook yan kuruluşu olan PointView Tech, çok daha hızlı veri oranları vaat eden E-bant yüksek frekanslı milimetre dalgalı radyo sinyallerini test etmek için Eylül ayında Athena olarak bilinen küçük bir uyduyu uzaya fırlattı. PointView Tech, 2018 orijinal FCC dosyalamasında, uydunun aşağı bağlantılar için 71-76 GHz, E-bant spektrumundaki yukarı bağlantılar için 81-86 GHz kullandığını söyledi. Facebook daha önce söyledi Günlük mail bu uydu altyapısı – Athena’daki gibi – internetin olmadığı ya da olmadığı daha kırsal bölgelere geniş bant bağlantıları getirecektir.

Uzayda Büyük Teknolojinin Etkileri

Big Tech hakkında bildiklerimizi ve yukarıda bahsedilen tüm şirketler için mevcut antitröst soruşturmalarını bilmek, uzay yarışına girmelerine izin vermek iyi bir fikir mi? Uzmanlar, ABD hükümetinin bu şirketlere karşı iki partili güvensizliği nedeniyle çok uzağa bile gidemeyebileceklerini söylüyorlar.

Şirketin Crew Dragon uzay aracını taşıyan bir Falcon 9 roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na Demo-2 görevinde fırlatılıyor

El Notu / SpaceX Getty Images aracılığıyla
Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde astronotik ve havacılık mühendisliği profesörü olan Mike Gruntman, bir telefon röportajında ​​”Bu Big Tech’in kendi kendine verdiği bir yaradır” dedi. “Hem muhafazakarlar hem de sol, düzenlemeler açısından onların peşinden gidebilir, bu yüzden bu olursa, tüm bu uzay yenilikleri boğulacak ve büyük planlarına belirsizlik ekleyecektir.” Gruntman, bu şirketlerin üzerinde çalıştıkları uydu projelerinin, Dünya’ya döndüklerinde antitröst soruşturmalarının hız kazanması durumunda aniden durabileceğini söylüyor. Gruntman’ın Big Tech için işleri karmaşıklaştırabileceğine inandığı bir başka özellik ve uzay hedefleri, birçok insanın sahip olduğu genel güvensizliktir. Facebook ve Amazon gibi şirketler, kullanıcılarının verileri konusunda sorunlarla mücadele ederken ve bu verilerin kolayca tehlikeye atılıp atılamayacağı konusunda, uzayda bir iletişim sistemi kurma görevinde onlara güvenebilir miyiz? Gruntman, “İki bileşen var: Biri, bu Big Tech uygulamalarında pratik olarak bulunmayan güvenlik ve muhtemelen daha ciddi olan ulusal güvenlik sorunları da var.” Dedi. “Big Tech’in uzay pazarına girmesinin iyi ya da kötü olduğunu düşünmüyorum – bu sadece pazarın bir evrimi.” Üçüncü olası sorun, birçok gökbilimcinin bir süredir endişelendiği bir konudur ve bu, uzaydaki uyduların aşırı kalabalıklaşmasıdır. SpaceX ve Microsoft’un üzerinde çalıştığı Starlink uyduları, jeostasyonel yörüngeye 40.000’den fazla uzay aracının eklenmesiyle sonuçlanacak. Space.com. Amazon’un Kuiper Projesi, Dünya’nın yaklaşık 22.236 mil yukarısında bulunan zaten kalabalık olan uydu kuşağına 3.236 uydu vaat ediyor. Gruntman, binlerce uydu eklemenin, çarpışmaların artmaya başlayabileceği ve birkaç yıl içinde daha sık hale gelebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Uzayda Büyük Teknolojinin Faydaları?

Big Tech’in uzay sektörüne girmesinin bariz faydalarından biri paradır. Big Tech’in bir sürü parası var ve alan pahalıdır. “Büyük bir uydu ağı kurmak gibi şeyler yapmak için milyar dolarlık projeleri yapacak parası başka kimde var … küçük bir girişim bunu yapamayacak,” Baş Editörü Doug Mohney Uzay BT Köprüsü, söyledi Cankurtaran telefonda. Mohney, bir uydu geniş bant ağı kurmaya çalışan birçok şirketin genellikle iflas ettiğini söyledi. S&P Global’e göre uydu şirketleri OneWeb, Intelsat SA ve Speedcast International bu yıl iflas davası açtı, ancak Big Tech’in uzay çıkarları için ayıracak gereğinden fazla parası var. Büyük Teknolojinin uzay endüstrisine girmesiyle birlikte, uzmanlar, daha küçük şirketlerin gelip bunu yapmasını daha kolay ve daha uygulanabilir hale getirmenin yolunu açacaklarını söylüyorlar. Gruntman, “Big Tech, uzay yeniliklerini ilerletmeye yatırım yaparsa, çok fazla yenilik ortaya çıkaracak. İşler daha ucuz ve daha az güç tüketecek ve tüm bunlar tüm uzay teknolojisi endüstrisini canlandıracak,” dedi. “Bundan herkes yararlanacak.”

Uydu çanağının üzerinde parlayan güneş

Getty Images aracılığıyla Bob Rowan / Corbis
Sektördeki diğerleri, Big Tech şirketlerinin uzaya gitmeye istekli olduğunun bir hoşgeldin işareti olduğu konusunda hemfikir. NASA’nın eski Kıdemli Araştırmacı ve Baş Teknoloji Uzmanı Dr. Kumar Krishen, yenilik getirmenin ve veriler için yeni kullanım alanları bulmanın yanı sıra, bu şirketlerin geniş bant internet ihtiyacının dışındaki sorunlara çözümler bulabileceğini söyledi. Krishen, “Bu şirketlerden bazıları, küresel güvenlik, küresel konumlandırma ve küresel izleme gibi zorlu konulara çok daha fazla çözüm bulabilir” dedi. “[The companies] İnsanların gelecekteki ihtiyaçlarının ne olduğunu görmek için çok daha iyi bir konumda. “Kariyerinin çoğunda NASA’da çalışmış olan Krishen, uzay endüstrisinin özel şirketlere değil, kesinlikle devlet kurumlarına dayandığını söyledi. Ancak, NASA değilken” dedi. Bu şirketler karlı. Krishen, “Bütün bu iddialı şeyler kaynak ve para alır ve Büyük Teknoloji, NASA’nın yapamadığını yapacak” dedi.

Geleceğe doğru

Uzayda Big Tech’in geleceği hala havada (tabiri caizse), ancak uzmanlar muhtemelen bildiğimiz şekliyle alanı değiştireceğini söylüyor. Gruntman, “Büyük teknoloji kesinlikle uzayda olanları değiştirecektir, ancak bir bütün olarak endüstriyi ele geçireceklerinden şüpheliyim,” dedi. İş portföylerine alan eklemek, Big Tech’in başka bir pazara girmesinin başka bir yoludur, çünkü sadece buna ihtiyaç olmakla kalmaz, aynı zamanda bunu yapma kapasitesine de sahiptirler. Genel olarak, Big Tech ile ilgili endişeler şimdilik burada Dünya’da kalmalı. Mohney, “Big Tech’in uzay pazarına girmesinin iyi ya da kötü olduğunu düşünmüyorum – bu sadece pazarın bir evrimi,” dedi.