Skip to content

‘Büyük Veri’ Tam Olarak Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Büyük veri büyük hacimli yapılandırılmamış verileri inceleyerek insan davranışını anlama ve tahmin etme konusundaki yeni bilimdir. Büyük veri aynı zamanda ‘tahmine dayalı analitik’ olarak da bilinir. Twitter gönderilerini, Facebook beslemelerini, eBay aramalarını, GPS izleyicileri ve ATM makinelerini analiz etmek bazı büyük veri örnekleridir. Güvenlik videoları, trafik verileri, hava durumu modelleri, uçuş gelişleri, cep telefonu kulesi kayıtları ve kalp atış hızı izleyicilerinin incelenmesi diğer biçimlerdir. Büyük veri, her hafta değişen karmaşık ve yeni bir bilimdir ve yalnızca birkaç uzman hepsini anlar.

Normal Yaşamda Büyük Veri Örnekleri

wnyc
Çoğu büyük veri projesi çok belirsiz olsa da, bireylerin, şirketlerin ve hükümetlerin günlük yaşamını etkileyen başarılı büyük veri örnekleri vardır:

Virüs salgınlarını tahmin etmek: sosyo-politik verileri, hava durumu ve iklim verilerini ve hastane / klinik verileri inceleyerek, bu bilim adamları şimdi 4 hafta önceden haber vererek dang humması salgınlarını tahmin ediyorlar.

Cinayet İzleme: bu büyük veri projesi, Washington DC’deki cinayet kurbanlarını, şüphelileri ve suçluları gösteriyor. Hem ölenleri onurlandırmanın bir yolu hem de insanlar için bir farkındalık kaynağı olarak, bu büyük veri projesi büyüleyici.

Transit Seyahat Planlama, NYC: WNYC radyo programcısı Steve Melendez, çevrimiçi metro programını seyahat programı yazılımıyla birleştirdi. Yaratılışı, New Yorkluların haritada konumlarını tıklamalarına izin veriyor ve tren ve metro için seyahat süresi tahmini görünecek.

Xerox iş gücü kaybını azalttı: çağrı merkezi çalışması duygusal olarak yorucudur. Xerox, profesyonel analistlerin yardımıyla bir sürü veri üzerinde çalıştı ve şimdi hangi çağrı merkezi çalışanlarının şirkette en uzun süre kalacağını tahmin edebiliyorlar.

Terörle mücadeleyi desteklemek: Kolluk kuvvetleri, sosyal medyayı, mali kayıtları, uçuş rezervasyonlarını ve güvenlik verilerini inceleyerek, terörist şüphelileri kötü işlerini yapmadan önce tahmin edebilir ve bulabilir.

Marka pazarlamasını sosyal medya incelemelerine göre ayarlamak: insanlar çevrimiçi düşüncelerini bir barda, restoranda veya spor kulübünde açıkça ve hızlı bir şekilde paylaşırlar. Bu milyonlarca sosyal medya paylaşımını incelemek ve insanların hizmetleri hakkında ne düşündükleri konusunda şirkete geri bildirim sağlamak mümkün.

Büyük Veriyi Kim Kullanır? Bununla Ne Yaparlar?

Bilgisayar ağ bağlantısı modern şehir geleceğin teknolojisi - geliştirilmiş fotoğraf

alexsl / Getty Images
Birçok monolitik şirket, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için tekliflerini ve fiyatlarını ayarlamak için büyük verileri kullanır.

  • Macy’s mağazası: 70 milyondan fazla ürünün fiyatlarını anında ayarlamak için büyük verileri kullanır. Hatta müşterilerine Macy’s’in ilgilendiklerine inandıklarına göre özelleştirilmiş e-postalar bile gönderiyorlar.
  • Boston Maratonu bombalamasına polis tepkisi: Polis, video ve gözetim görüntülerini incelemek için büyük verileri kullanarak şüphelileri aramalarını hızla daraltabildi.
  • Morton’s Steakhouse: Ünlü New Jersey havalimanında bir porterhouse bifteği ve karidesli akşam yemeği teslimatı da dahil olmak üzere pazarlama stunt’larını gerçekleştirmek için Twitter’ı kullanıyor.
  • Visa, dolandırıcıları tespit etmek ve yakalamak için büyük verileri kullanıyor: Burada ve oradaki tek işlemler, dürüst olmayan bir kredi kartı kullanıcısını kolayca gizleyebilir, ancak milyonlarca işlemi dikkatlice izleyerek dolandırıcılık kalıpları tespit edilebilir.
  • Facebook, reklamları uyarlamak için büyük veri kullanıyor: Sosyal medya devi, FB beğenilerinizi ve internette gezinme alışkanlıklarınızı dikkatlice inceleyerek zevklerinize dair ürkütücü bilgiler edinir. Facebook yayınınızda gördüğünüz bu kenar çubuğu reklamları, Facebook alışkanlıklarınızı izleyen çok kasıtlı ve karmaşık algoritmalar tarafından seçilir.

Büyük Veri Neden Bu Kadar Büyük Bir Fırsat?

1. Veriler çok büyüktür Tek bir sabit sürücüye sığmayacak, bir USB belleğe sığmayacak. Veri hacmi, insan zihninin algılayabildiğini çok aşıyor (bir milyar milyar megabayt düşünün ve bunu daha fazla milyarlar ile çarpın).

2. Veriler dağınık ve yapılandırılmamış – Büyük veri çalışmalarının% 50 ila% 80’i, bilgileri aranabilir ve sıralanabilir olması için dönüştürüyor ve temizliyor. Gezegenimizdeki yalnızca birkaç bin uzman bu veri temizliğinin nasıl yapılacağını tam olarak biliyor. Bu uzmanların işlerini yapmak için HPE ve Hadoop gibi çok özel araçlara da ihtiyaçları var. Belki 10 yıl içinde, büyük veri uzmanları bir düzine kuruş haline gelecektir, ancak şimdilik çok nadir bir analist türü ve çalışmaları hala çok belirsiz ve sıkıcı.

3. Veriler, satılabilen ve satın alınabilen bir meta haline geldi – Şirketlerin ve bireylerin terabaytlarca sosyal medya ve diğer verileri satın alabileceği veri pazarları mevcuttur. Verilerin çoğu, tek bir sabit diske sığamayacak kadar büyük olduğu için bulut tabanlıdır. Veri satın almak genellikle bir bulut sunucu çiftliğine bağlandığınız bir abonelik ücretini içerir.

Büyük veri araçlarının ve fikirlerinin liderleri Amazon, Google, Facebook ve Yahoo’dur. Bu şirketler, çevrimiçi hizmetleriyle milyonlarca insana hizmet verdiği için, büyük veri analitiğinin arkasındaki toplama noktası ve vizyonerler olacakları mantıklı.

4. Büyük verinin olanakları sonsuzdur Belki de doktorlar bir gün bireyler için kalp krizi ve felç olayları meydana gelmeden haftalar önce tahmin edecekler. Uçak ve otomobil kazaları, mekanik verilerinin ve trafik ve hava durumu modellerinin öngörülü analizleriyle azaltılabilir. Çevrimiçi randevu, sizin için kimlerin uyumlu kişilikler olduğuna dair büyük veri tahminlerine sahip olarak geliştirilebilir. Müzisyenler, hedef kitlelerin değişen zevkleri için hangi müzik kompozisyonunun en memnun edici olduğuna dair fikir edinebilirler. Beslenme uzmanları, mağazadan satın alınan yiyeceklerin hangi kombinasyonunun bir kişinin tıbbi durumunu kötüleştireceğini veya yardımcı olacağını tahmin edebilir. Yüzey sadece çizildi ve her hafta büyük verilerde keşifler oluyor.

Büyük Veri Dağınık

Büyük veri tahmine dayalı analitiktir büyük, yapılandırılmamış verilerin aranabilir ve sıralanabilir bir şeye dönüştürülmesi. Bu, özel bir bilgi ve sabır gerektiren dağınık ve kaotik bir alandır. Örneğin monolitik UPS teslimat hizmetini ele alalım. UPS’teki programcılar, trafik sıkışıklığına uyum sağlamanın en verimli yollarını analiz etmek için sürücülerinin GPS ve akıllı telefonlarından gelen verileri inceliyor. Bu GPS ve akıllı telefon verileri devasa ve analize otomatik olarak hazır değil. Bu veriler, farklı akıllı telefon donanım cihazları aracılığıyla çeşitli GPS ve harita veritabanlarından alınır. UPS analistleri, tüm bu verileri kolayca aranabilen ve sıralanabilen bir biçime dönüştürmek için aylar harcadı. Yine de çabaya değdi. Bugün UPS, bu büyük veri analitiğini kullanmaya başladığından beri 8 milyon galondan fazla yakıt tasarrufu yaptı. Büyük veri dağınık olduğundan ve temizlik ve kullanıma hazırlanmak için çok fazla çaba gerektirdiğinden, veri bilimcileri yaptıkları tüm sıkıcı işler için ‘veri bakıcıları’ olarak adlandırıldılar. Yine de büyük veri ve tahmine dayalı analitik bilimi her hafta gelişiyor. Büyük verinin 2025 yılına kadar herkes tarafından kolayca erişilebilir hale gelmesini bekleyin.

Büyük Veri Gizliliğe Müdahale Eden Bir Tehdit mi?

Evet, yasalarımız ve kişisel gizlilik savunmalarımız dikkatli bir şekilde yönetilmezse, büyük veri kişisel mahremiyete girer. Haliyle, Google, YouTube ve Facebook zaten günlük çevrimiçi alışkanlıklarınızı izliyor. Akıllı telefonunuz ve bilgisayar yaşamınız her gün dijital ayak izleri bırakıyor ve sofistike şirketler bu ayak izlerini inceliyor. Büyük veriyle ilgili yasalar değişiyor. Gizlilik, artık varsayılan bir hak olarak bekleyemeyeceğiniz için kişisel sorumluluk almanız gereken bir varoluş halidir.

Gizliliğinizi Korumak İçin Yapabilecekleriniz

Atabileceğiniz en büyük tek adım, bir VPN kullanarak günlük alışkanlıklarınızı gizlemektir. Bir VPN hizmeti, kimliğinizin ve konumunuzun izleyicilerden en azından kısmen maskelenmesi için sinyalinizi karıştırır. Bu sizi% 100 anonim yapmaz, ancak bir VPN, dünyanın çevrimiçi alışkanlıklarınızı ne kadar gözlemleyebileceğini önemli ölçüde azaltacaktır.