Skip to content

Byte Nedir ve Nasıl Çalışır?

19 de Mayıs de 2021

TikTok’a alternatif mi arıyorsunuz? Byte’ı deneyin.

Byte nedir?

Byte, Android ve iOS için kullanılabilen, Vine’ın yaratıcısından kısa biçimli bir video uygulamasıdır. Önerme basittir: Kullanıcılar 6 saniyelik döngülü video klipler oluşturur ve bunları takipçileriyle paylaşır. Önceden çektiğiniz bir videoyu uygulamaya yükleyebilir veya yerleşik kamerayı kullanarak klipler oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde, beğendiğiniz videoları da indirebilir ve ardından Instagram, Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Vine, 2012’de piyasaya sürüldüğünde çok az rekabete sahipken, Byte en büyük rakiplerinden biri olan TikTok ile daha kalabalık bir pazara geliyor. Byte’ın sahip olduğu en büyük şey nostalji faktörüdür. Artık feshedilmiş selefi olan Vine çok seviliyor. Bu uygulama, YouTube’da ve diğer video sitelerinde yayınlanan derleme videoları aracılığıyla bir şekilde yaşadı.

Byte Uygulaması Ne Yapar?

Byte’a kaydolduktan sonra (tek ihtiyacınız olan, bağlanmak için bir Google hesabıdır), video klipleri görüntülemeye ve göndermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca bir resim, görünen ad ve bir hakkında bölümü içerebilen bir profiliniz de vardır. Bir görünen ad eklemezseniz, diğer kullanıcılar yalnızca kullanıcı adınızı görecektir. Video göndermeye başladığınızda, bunlar da profilinizde görünecektir. Uygulama aynı zamanda içeriği sizin için düzenler. Büyüteç simgesine dokunduğunuzda Şimdi Popüler, Komedi, Animasyon, Evcil Hayvanlar ve Yiyecek gibi bir dizi kategori göreceksiniz. Videoları görüntülerken, beğendiğiniz şeyleri (Twitter’daki bir retweet’e benzer) Rebyte edebilir ve içeriği mesajlaşma, e-posta, diğer sosyal medya uygulamaları aracılığıyla paylaşabilir veya telefonunuza indirebilirsiniz. Bir Byte videosunu kısa mesaj yoluyla biriyle paylaştığınızda, videoyu doğrudan mesajlaşma uygulamasından görüntüleyebilirler. Bir Byte hesapları varsa, videoya dokunmak uygulamayı açacaktır.

İçeriği beğenmediğiniz, çalınması, spam olması veya zararlı olması gibi farklı nedenlerle de işaretleyebilirsiniz. “Beğenmedim” i seçerseniz, kullanıcıyı engellemeniz istenir. Başka bir neden seçerseniz, raporu tamamlamak için birkaç ekrana dokunmanız gerekir. Kullanıcılar ayrıca videoları beğenebilir ve yorum yapabilir. Uygulama, düzgün bir dokunuş olan “güzel bir şey söylemenizi” ister. Birini takip etmek için kullanıcı adına dokunun. Bu sizi sağ üstte bir takip düğmesiyle profil sayfasına götürür. Şirket, içerik oluşturucuların uygulamadan para kazanabileceği bir iş ortağı programı başlatmayı planlıyor.

Vine’a Ne Oldu?

2012’de kurulan Vine, kısa sürede hit oldu. Yayınlanmasından dört ay sonra Twitter, altı saniyelik döngüsel video uygulamasını satın aldı. Dört yıl sonra Twitter, kısmen artan rekabet nedeniyle uygulamayı durdurdu. 2017 yılı sonunda, Vine’ın kurucularından Dom Hofmann, bir halefin işlerde olduğunu duyurdu; Byte, kapalı bir beta döneminin ardından 2020’nin başlarında resmi olarak piyasaya sürüldü.

Byte’ın Rakipleri Kimdir?

Byte’ın doğrudan rekabeti, mevcut en popüler kısa biçimli video platformlarından üçü. İşte temel farklar:

  • Instagram Makaraları: 15 saniyelik klipler; Instagram sosyal ağına entegre edilmiştir.
  • TikTok: 15 saniyelik klipler; 60 saniyeye kadar birden fazla klibi birbirine bağlayabilir.
  • Triller: 60 saniyeye kadar klipler; Varsayılan değer 16 saniyedir.