Skip to content

CAB Dosyası Nedir?

13 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir CAB dosyası, bir Windows Kabin dosyasıdır.
 • Windows bunları otomatik olarak açar veya 7-Zip kullanabilirsiniz.
 • Windows’ta yerleşik bir araç olan IExpress Sihirbazı ile EXE’ye dönüştürün.

Bu makale, CAB dosyalarının ne olduğunu, Windows’ta veya başka bir işletim sisteminde birinin nasıl kurulacağını veya açılacağını ve birinin EXE veya başka bir biçime nasıl dönüştürüleceğini açıklar.

CAB Dosyası Nedir?

.CAB dosya uzantısına sahip bir dosya bir Windows Dolap dosyasıdır (eskiden Elmas dosyaları olarak adlandırılırdı). Aygıt sürücülerini veya sistem dosyalarını içerebilecek çeşitli Windows kurulumlarıyla ilgili verileri depolayan sıkıştırılmış dosyalardır. Microsoft Publisher programının Paketle ve Git özelliği, PUZ dosya uzantısıyla biten CAB dosyalarını yapabilir. İçinde belgeye dahil olan her şey, CAB ile aynı arşiv biçiminde, böylece aynı şekilde ele alınabilirler.

InstallShield yükleyici programı da CAB uzantılı dosyalar oluşturur, ancak bunlar Windows Dolabı dosya biçimiyle ilgisizdir. Bazı cihazlar, üretici yazılımı dosyalarını depolamak için CAB dosya uzantısını kullanabilir.

CAB Dosyaları Nasıl Açılır

Windows’ta bir Windows Dolabı dosyasını açmak, dosyayı otomatik olarak bir arşiv olarak başlatır, böylece içinde ne olduğunu görebilirsiniz. Windows esasen bunu bir klasör olarak ele alır ve bunu otomatik olarak yapar; Windows için bir CAB açıcı indirmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, CAB dosyalarını bir dosya açma aracıyla da açabilir veya çıkarabilirsiniz. Bu rotaya gitmek, dosyayı macOS veya Linux gibi diğer işletim sistemlerinde açmanıza izin verir. CAB dosyalarıyla çalışan birkaç ücretsiz dosya çıkarıcı arasında 7-Zip, PeaZip, IZArc, The Unarchiver ve cabextract bulunur. Microsoft Publisher’dan gelen bir PUZ dosyanız varsa, onu az önce bahsedilen dosya ayıklayıcılardan herhangi biriyle açabilirsiniz. Bu programlar PUZ dosya uzantısını tanımıyorsa, önce dosya açma yazılımını açın ve ardından dosyaya göz atın veya .PUZ dosya uzantısını .CAB olarak değiştirin ve tekrar deneyin. InstallShield CAB dosyaları, Windows Dolap dosyalarıyla aynı değildir, ancak korumasız olarak çıkarılabilirler. Hala açamıyorsanız, CBA, CAA veya ABC gibi benzer bir dosya uzantısıyla karıştırıyor olabilirsiniz.

Windows’ta CAB Dosyalarını Yükleme

Çevrimdışı, CAB biçiminde indirilmiş bir Windows güncelleme dosyanız varsa, onu kurmanın başka bir yolu da yükseltilmiş bir Komut İstemi’dir. CAB dosyasının yolunu (tırnak işaretleri içinde) kullandığınız yolla değiştirerek bu komutu yazın: dism / online / add-package /packagepath:”C:filescabname.cab ”

Basmayın Giriş ta ki tüm komutu yazana kadar. Yukarıda gördüğünüz komutta herhangi bir kesinti olursa olsun, yalnızca sonuna ulaşana kadar boşluklar ekleyin. Dil paketlerini yüklemek için DISM komutunu kullanmamalısınız, bunun yerine lpksetup.exe araç, bunun gibi:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açın. Kazan + R klavye kısayolu.

 2. Giriş lpksetup (ilk harf L harfidir).

  Windows 10'da lpksetup Çalıştır komutu

 3. Seçiniz Görüntüleme dillerini yükleyin.

 4. Seç Araştır CAB dosyasını bulup seçmek için.

  Windows 10'da görüntüleme dilleri penceresini yükleyin veya kaldırın

 5. Seçiniz Sonraki.

 6. Tüm sürecin bitmesini bekleyin. Biraz zaman alabilir.

 7. Kapatabilirsiniz Ekran dillerini yükleme ekran ne zaman İlerleme “Tamamlandı” diyor.

Windows 10’da yeni dile geçmek için şunu açın: Ayarlar, şu yöne rotayı ayarla Zaman ve dilve sonra seçin Dil soldaki. Windows’un eski sürümlerinde, Kontrol Paneli > Saat, Dil ve Bölge > Dil. Son olarak, kullanmak istediğiniz dili seçin ve varsa gösterilen talimatları uygulayın.

CAB Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Temiz bir CAB’den MSI’ya dönüştürme yapabilen, bildiğimiz herhangi bir dosya dönüştürücü programı yoktur. Ancak, Flexera Topluluğu’ndaki diğer InstallShield kullanıcılarından yardım alabilirsiniz. WSP dosyaları, Microsoft SharePoint tarafından kullanılan ve CAB biçiminde sıkıştırılan SharePoint Çözüm Paketi dosyalarıdır. WSP dosyasını CAB olarak yeniden adlandırabilir ve bir Windows Dolap dosyası gibi açabilirsiniz. Windows’ta bulunan bir araç olan IExpress Sihirbazı ile CAB’yi EXE’ye dönüştürebilirsiniz. Çalıştır iletişim kutusunu açın. Kazan + R klavye kısayolu ve ardından yazın Açıklarım. Doğru formatta bir Android ürün yazılımı dosyası almak için CAB’yi KDZ’ye dönüştürmeniz gerekiyorsa, BOYCRACKED’deki talimatları izleyin.

CAB Formatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Windows, bir CAB dosyasını DEFLATE (çoğu ZIP dosyası gibi), Quantum veya LZX ile sıkıştırabilir, çünkü format üç sıkıştırma algoritmasını da destekler. Her bir CAB arşivi, her dosya yerine bir bütün olarak ayrı ayrı sıkıştırılır. Bir CAB arşivi 65.535’e kadar CAB klasörü tutabilir ve bu klasörler eşit sayıda dosya içerebilir. Bir CAB dosyası bir yükleyici tarafından gerçekten kullanıldığında, içerdiği dosyalar ihtiyaç duyulduğunda ve içinde depolanma sırasına göre çıkarılır. 15’den fazla dosya bir sonraki CAB dosyasına yayılmadığı sürece, büyük bir dosya birden çok CAB dosyasına dönüştürülebilir. Bu, bir CAB dosyasında serideki bir sonraki CAB dosyasına yayılan en fazla 15 dosyanızın olabileceği ve hatta birinin 15’e kadar olabileceği anlamına gelir. CAB dosyası ilk dört bayt tarafından tanınır. Bir CAB dosyasını bir metin düzenleyiciyle bir metin dosyası olarak açarsanız, ilk dört harfi “MSCF” olarak görürsünüz. Bir CAB dosyası oluşturabilirsiniz. makecab.exeWindows’ta bulunan. Komut İstemi’nde böyle bir komut çalıştırmak, dosyayı bir CAB arşivine sıkıştırır: makecab.exe C: files program.jpg C: files program.cab

Microsoft’un Windows Geliştirici Merkezi’nden Windows Dolabı dosya biçimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

CAB Dosyalarını Silebilir misiniz?

Tek bir klasörde düzinelerce hatta yüzlercesini gördüğünüzde CAB dosyalarını bilgisayarınızdan silmek cazip gelebilir. Buna karar vermeden önce son derece önemli olan, CAB dosyalarının nerede olduğunu ve önemli olup olmadıklarını anlamaktır. Örneğin, system32 klasöründeki CAB dosyaları ne olursa olsun saklanmalıdır. Burada neyin önemli olduğunu çözmeye çalışmak gerçekten kafa karıştırıcı olabilir ve yanlış bir karar vermek daha sonra sorunlara neden olabilir çünkü Windows, bozuk bir dosyayı düzeltmek için sildiğiniz CAB dosyasına ihtiyaç duyabilir. Ancak, iTunes, DirectX veya diğer bazı üçüncü taraf programlarla ilgili CAB dosyaları muhtemelen sistem hasarına neden olmadan güvenli bir şekilde silinebilir. ancak programın çalışmamasına neden olabilirler veya belirli görevlerin çalışmasını engelleyin. CAB dosyalarını sildikten sonra program çalışmayı durdurursa, sadece onarın veya yeniden yükleyin, ancak bu tür dosyalar yalnızca geçici olabilir. CAB dosyalarının doğası gereği, bunları bir programın kurulum dosyalarında görmek yaygındır. Örneğin, Microsoft Office yükleyicisi, bazıları oldukça büyük olan birkaç CAB dosyası içerir. Bunlar kaldırılırsa, yükleyici bozulur ve bu kurulum dosyalarını MS Office’i yüklemek için kullanamazsınız. Bazı yazılımlar dökülür cab_xxxx dosyaları içine C: Windows Temp güncellemeleri yüklerken veya sistemle ilgili başka bir görev yaparken klasör. Bilgisayarınız yazılımı aktif olarak güncellemediği veya yüklemediği sürece (o sırada kullanıldıkları için) bu konumdaki CAB dosyalarını kaldırmak tamamen güvenlidir. Yenilenmeye devam ettikleri için onları silemiyorsanız (örneğin, C: Windows Logs CBS klasörü LOG ve CAB dosyaları oluşturmaya devam ediyor), oradaki en eski LOG dosyasını (veya hepsini) silmeyi deneyin ve ardından her CAB dosyasını kaldırın. C: Windows Temp.