Skip to content

Çakmak Sigortam Neden Atmaya Devam Ediyor?

12 de Nisan de 2021

Sigortalar, arabanızdaki kablolara veya cihazlara herhangi bir hasar verilmeden önce güvenli bir şekilde arızalanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, çakmak sigortanız tekrar tekrar yanmaya devam ederse, bu, ele alınması gereken bir tür altta yatan sorun olduğunun çok iyi bir göstergesidir. Sorun, çakmak soketinde, takmaya çalıştığınız cihazda veya hatta çakmak kablolarında olabilir. Çakmak sigortanızın patlamaması için bunu düzeltmenin tek yolu, sorunu tanımlayana kadar olası her arıza noktasını kontrol etmektir. Ama ne yaparsan yap, Çakmak sigortasını daha yüksek amperli bir sigortayla değiştirmeyi düşünmeyin bile. Sorununuzun niteliğine bağlı olarak, sigortayı daha yüksek amperli bir versiyonla değiştirmek, sigorta kutusuna zarar verebilir, kabloları eritebilir ve hatta yangına neden olabilir.

Çakmaklar Nasıl Çalışır?

Araç sigara çakmakları, on yıllar boyunca çok az değişen basit cihazlardır. İki temel bileşen, hem güce hem de toprağa bağlı bir soket ve sarmal bir metal şerit içeren çıkarılabilir bir plastik veya metal muhafazadır. Çoğu durumda, prizin iç duvarı topraklanır ve ortadaki bir pim, sigortalı bir güç kaynağına bağlanır. Çakmağı sokete ittiğinizde, akım sarmal metal şeritten geçer ve ısınmasına neden olur. Normal koşullar altında, bir çakmağın yaklaşık 10 amper çekmesi beklenebilir ve çakmak devrelerinde genellikle 10 veya 15 amperlik sigortalar bulunur. Bu, özel aracınızdaki sigortaya bağlı olarak, telefon şarj cihazlarını ve 10 veya 15 amperden daha az güç çeken diğer cihazları takmanıza olanak tanır. 12 voltluk cihazlara ve güç adaptörlerine güç sağlamak için hem çakmak soketleri hem de özel 12 voltluk aksesuar soketleri kullanılabilir. Dolayısıyla, sigortaları patlatmaya devam eden ayrı bir devrede 12 voltluk bir aksesuar soketiniz varsa, teşhis prosedürü yaklaşık olarak aynı olacaktır.

Çakmak Sigortaları Neden Atar?

yanmış çakmak sigortası

Atmış bir sigorta neye benziyor.
Tydence Davis / Flickr / Creative Commons (CC BY 2.0)

Çakmak sigortaları, tüm araba sigortaları gibi, devre, sigortanın taşımak için tasarlandığından daha fazla amper çektiğinde atar. Çakmak sigortası 15 amper ise, 15 amperden fazla çekiş, atmasına neden olur. 15 amperlik başka bir sigortayla değiştirirseniz ve devredeki bir şey hala 15 amperden fazla çekiyorsa, sigorta tekrar atacaktır. En kolay çözüm, 15 amperlik sigortayı daha büyük bir sigortayla değiştirmek gibi görünebilir, ancak bu aslında çok tehlikelidir. Çakmak devresindeki kablolar 15 amperden biraz daha fazlasını işleyebilse de, gerçekte olduğunun garantisi yoktur. Ve eğer devrenizdeki sorun aslında bir tür kısa devre ise, daha büyük bir sigorta koymak, kabloların eriyebileceği veya hatta yangına neden olabileceği noktaya kadar ısınmasına neden olabilir. Atmaya devam eden sigortanın doğrudan yerine bir devre kesici satın alabilseniz de, bu aynı zamanda kötü bir fikirdir, özellikle devrede bir kısa devre varsa. Bu devre kesiciler bazı uygulamalarda kullanışlıdır ve belirli teşhis kullanımlarına sahiptir, ancak bir çakmak devresini kasıtlı olarak aşırı yüklemek için birinin kullanılması önerilmez.

Çakmak Soketinizde Yabancı Nesneleri Kontrol Edin

Çakmak sigortasının tekrar tekrar patlamasının birçok nedeni vardır, ancak daha yaygın olan ve genellikle gözden kaçanlardan biri, sokette yabancı bir nesnenin varlığıdır. Çakmak soketleri, metal silindirin tüm gövdesi topraklanacak şekilde tasarlandığından ve orta pim sıcak olduğundan, devreyi kısa devre yaptırmak şaşırtıcı derecede kolaydır. Bazı araçların çakmak soketinin yakınında değiştirme tutacakları veya tümünü yakalama tepsileri vardır, bu da bir madeni paranın düşmesini tehlikeli derecede kolaylaştırır. Böyle bir durumda, bozuk para hem topraklanmış namluya hem de içindeki sıcak pime temas edebilir soket ve kısa devreye neden olur. Ataçlar gibi diğer metal nesneler veya hatta eski telefon şarj cihazlarından kopan parçalar da çakmak yuvasına takılabilir. Bazı durumlarda, böyle bir nesnenin her zaman kısa devreye neden olmadığını fark edebilirsiniz, ancak çakmağın veya 12 voltluk bir güç adaptörünün takılması sigortanın hemen atmasına neden olur. Çakmak soketinizin içine bir el feneri ile bakarsanız ve yabancı bir nesne görürseniz, çıkarmanızın sorununuzu çözme olasılığı yüksektir. Sadece güvende olmak için emin olmalısın yabancı cismi çıkarmak için soketin içine ulaşmadan önce çakmak sigortasını çıkarın. Daha sonra yeni bir sigorta takabilir ve hala atıp atmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çakmaktan Güç Almak İstediğiniz Cihazı Kontrol Edin

Bir çakmak soketinden veya herhangi bir 12 voltluk aksesuar soketinden çekebileceğiniz akımın katı bir sınırı vardır. Çakmağınızla çalıştırmak istediğiniz cihaz daha fazla amperaj çekiyorsa, sigortayı her taktığınızda patlayacağı basit bir gerçektir. Çoğu durumda, çakmak devreleri 15 amperlik sigorta kullanır, ancak kontrol edebilirsiniz. emin olmak için aracınızdaki sigorta kutusu. Daha sonra, takmaya çalıştığınız cihazı ne kadar amper çektiğini görmek için kontrol etmek isteyeceksiniz. Cep telefonu şarj cihazları genellikle bir sigorta atmadan çakmak soketleriyle çalışmak üzere tasarlanmıştır, ancak sigara çakmağı invertörleri gibi diğer cihazlar devreyi kolayca aşırı yükleyebilir. 12 voltluk cihazınız, şarj cihazınız, adaptörünüz veya invertörünüz 15 amperden daha az güç çekecek şekilde tasarlanmış olsa bile, yine de fişi incelemeye değer. Fiş kırılırsa, aşınırsa veya üzerine bir şey takılırsa, fişe takmak, çakmak soketinin içindeki güç ile toprak arasında doğrudan bir kısa devreye neden olabilir. Çakmağınıza yalnızca bir şey takmayı denediyseniz, kullanmakta olduğunuzla ilgili bir sorunu ortadan kaldırmak için farklı bir 12 voltluk şarj cihazı veya adaptörü denemeye değer bile olabilir. Veya adaptörünüzde dahili bir kısa devre olup olmadığını kontrol etmek için bir ohmmetre de kullanabilirsiniz.

Çakmak Devresiyle İlgili Sorunlar

Çoğu zaman, yanmaya devam eden bir çakmak sigortasına bazı dış problemler neden olur. Bununla birlikte, dahili bir problemle uğraşmanız her zaman mümkündür. Sigorta herhangi bir şey takmadan her zaman atıyorsa ve soketin içinde yabancı bir nesne olmadığını doğruladıysanız, devrede başka bir yerde bir sorun var demektir. Soketin kendisiyle ilgili bir sorunu tamamen ortadan kaldırmak için, sigortanın atıp atmadığına bakabilirsiniz. Bu, bir devre kesici sigortasının gerçekten faydalı olabileceği bir uygulamadır, çünkü probleminizin kaynağını daraltmak için sigortaları defalarca üflemek pahalı olabilir. Özel aracınız için bir kablo bağlantı şemasını izleyebiliyorsanız, bu tür bir sorunun teşhisi daha kolay olacaktır, çünkü bu size aynı devrede bulunan çakmaktan başka herhangi bir bileşeni gösterecektir. Varsa, bu bileşenlerin her birinin bağlantısını kesmek de kısa parçanızın kaynağını belirlemede yararlı olabilir. Bu tür bir sorunun olası bir başka nedeni, kısa devre yapmış bir elektrik kablosudur. Bu, esasen, çakmağınıza bağlanan güç kablosunun aşınmış veya yanmış olabileceği ve gösterge panelinin arkasındaki bir yerde metalle temas edebileceği anlamına gelir. Çakmak güç kablosu ile toprak arasındaki sürekliliği kontrol ederek bu tür kısa devreyi arayabilirsiniz.

Kısa Devre Bulma

Aracınıza bağlı olarak, bu tür bir kısa aracın yerini bulmak son derece zor olabilir. Kısa, telsizinizi, HVAC kontrollerinizi ve hatta gösterge panelinizi kaldırmadan bulamayacağınız, ulaşılması zor bir konumda olabilir. Otomotiv uygulamalarında şortları bulmak için cihazlar olsa da, bu herkesin etrafta kuracağı türden bir araç değildir. Bazı durumlarda, en kolay çözüm, çakmağınızın sigortasını kalıcı olarak bırakmak ve çakmak soketine yeni bir güç kablosu döşemek olabilir.

Kötü Bir Çakmak Devresinin Yeniden Doldurulması

Çakmak soketine yeni bir güç kablosu döşemeyi seçerseniz, uygun bir tel göstergesi kullanmak çok önemlidir. Bu rotaya gitmeye karar vermeniz durumunda uygun bir sigorta takmanız da çok önemlidir. Bazı durumlarda, sigorta kutunuzda boş bir nokta kullanabilirsiniz ve diğer durumlarda, tek seçenek doğrudan bataryaya bir güç kablosu çekmektir. Her iki durumda da, uygun bir sigortanın kullanılmaması, kolaylıkla bir elektrik yangını ile sonuçlanabilir. Ve her durumda, çakmak sigortanızın art arda yanması için diğer tüm olası nedenleri ortadan kaldırdıktan sonra, yeni bir güç kablosu kullanmak son çare olmalıdır.