Skip to content

Çalışma Zamanı Hatası: Nedir ve Nasıl Düzeltilir

1 de Temmuz de 2021

Çalışma zamanı hataları, bir bilgisayarda bir program veya uygulama başlatılmaya çalışılırken ortaya çıkan sorunlardır. Bazen kendi başlarına giderler ve bazen onları çözmek için doğrudan harekete geçmeniz gerekir. Burada çalışma zamanı hatalarının ne olduğunu, bunlara neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltileceğini ele alacağız.

Çalışma Zamanı Hatası Nedir?

Çalışma zamanı hatası, yazılımı başlatırken oluşan bir sorundur. Bu, bir program çalışırken aldığınız hata türlerinden farklıdır. Genellikle, çalışma zamanı hatası, bir hata kodu ve etkilenen uygulama hakkında ayrıntılar içeren küçük bir pencere olarak görünür. Bilgi istemi, bir destek ekibi veya BT yöneticisiyle iletişime geçme önerisi de içerebilir. Hata mesajı görünmeden önce sisteminizde bir miktar yavaşlama fark edebilirsiniz.

Çalışma Zamanı Hatalarına Neden Olan Nedir?

Uygulamaya bağlı olarak, bir çalışma zamanı hatasının oluşmasının birkaç nedeni vardır. Yazılımda, programcıların bildiği ancak düzeltemediği bir hata olabilir. Daha genel nedenler, uygulamanın düzgün çalışması için gereken bellek veya diğer sistem kaynaklarının eksikliğini içerir.

Çalışma Zamanı Hatası Nasıl Onarılır

Bazı durumlarda, bir çalışma zamanı hatasını düzeltmek, birkaç Windows uygulamasını etkileyen sorunları çözecektir. Diğer durumlarda, daha uygulamaya özel bir çözüm gerektirecektir. Çalışma zamanı hatası sorunlarını düzeltmeye çalışabileceğiniz birkaç sorun giderme ipucunu burada bulabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

  Eski ama iyi bir şey, sisteminizi yeniden başlatmak çoğu zaman sorunları çözebilir ve çalışma zamanı hataları istisna değildir.

 2. Diğer Uygulamaları Kapat

  Başka bir uygulamanın çalıştırmaya çalıştığınız uygulamaya müdahale etmesi veya söz konusu program için yeterli kaynak bırakmadan çok fazla sistem kaynağı kullanması mümkündür. Çalıştırmanıza gerek olmayan herhangi bir programı kapatmak için Windows Görev Yöneticisi’ni kullanın, ardından uygulamayı tekrar açmayı deneyin.

 3. Uygulamayı Güvenli Modda Çalıştırın

  Güvenli mod, çalıştırabileceğiniz en barebone Windows işletim sistemidir. Bazen, aksi takdirde yapamayacakları uygulamaların çalışmasına izin verir. Güvenli Modda önyükleme yapın, ardından uygulamayı yeniden çalıştırmayı deneyin.

 4. Programı Güncelle

  Sorun, çalıştırmaya çalıştığınız programın son sürümündeki bir hata veya hatayla ilgili olabilir. Yapabiliyorsanız, ayrı bir yardımcı program kullanarak güncelleyin veya sorunu çözüp çözmediğini görmek için tarayıcınızı kullanarak en son sürümü manuel olarak indirin.

 5. Uygulamayı Yeniden Yükle

  Uygulamanız bozulmuş olabilir ve yeniden yüklenmesi gerekebilir. Uygulamadaki tüm önemli dosyaları kaydedin, ardından Windows Program Ekle veya Kaldır aracını veya bu kaldırıcı uygulamalardan birini kullanarak kaldırın. Uygulamayı yeniden yüklerken en iyi uygulamaları izlemeyi unutmayın.

 6. Sürücülerinizi Güncelleyin

  Bir Windows, anakart veya grafik sürücüsü uygulamanıza müdahale ediyor ve çalışma zamanı hatasına neden oluyor olabilir. Sisteminizin tamamen güncel olduğundan emin olun. Sistem üreticinizin web sitesinden en son sürücüleri indirin veya ücretsiz bir sürücü güncelleme aracı kullanın.

 7. Kötü amaçlı yazılımları tara

  Kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin belirli uygulamalarda çalışma zamanı hatalarına neden olması duyulmamış bir şey değildir. Herhangi bir enfeksiyondan temizlendiğinden emin olmak için sisteminizi taramak asla kötü bir fikir değildir. Favori virüsten koruma yazılımınızla bir tarama yapın veya sisteminizi kötü amaçlı yazılımlardan nasıl temizleyeceğinizi okuyun.

 8. Yeterli Belleğe ve Depolamaya Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

  Bazen uygulamaların düzgün çalışması için biraz fazladan depolama alanına veya belleğe ihtiyacı vardır. Görev yöneticisini kullanarak sisteminizde her birinin yeterli olduğundan emin olun. PC’nizde biraz yer açmanız gerekiyorsa, bir disk analiz aracı yardımcı olabilir. Her şey başarısız olursa, benzer sorunlarla karşılaşan çevrimiçi kullanıcıları arayın. Reddit gibi forumlar ve sosyal ağlar değerli bir kaynak olabilir. Ayrıca, çalışma zamanı hatası için bir geçici çözüm bulmak için destek ekibiyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Çalışma Zamanı Hatası gibi Diğer Sorunlar

Windows makinenizdeki sorunları çözme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, öğrenmeye değer başka hatalar da var. İnternet Güvenli bağlantı yok hataları, 0x0000007B hataları, Kod 37 hataları, Kod 19 hataları ve hatta yalnızca Windows başlatma işlemiyle ilişkili sorunlar vardır.