Skip to content

Çalışmanızı Hızla Kaydetmek için Excel Kısayol Tuşlarını Kullanın

16 de Mayıs de 2021

Excel elektronik tablonuza çok fazla iş yüklediniz, kayıp gitmesine izin vermeyin çünkü kaydetmeyi unuttunuz. Çalışmanızı güvende tutmak ve bir dahaki sefere bu önemli dosyaya ihtiyacınız olduğunda kaydetmek için bu ipuçlarını kullanın. Çalışmanızı paylaşmak istediğinizde, çalışma kitabını PDF formatında kaydedin. Bu makaledeki talimatlar Excel 2019, 2016, 2013, 2010 için geçerlidir; Microsoft 365 için Excel ve Mac için Excel.

Excel Kaydetme Kısayol Tuşlarını Kullanın

Excel’de bir dosyayı kaydetmenin üç yolu vardır:

 • Seçiniz Dosya > Farklı kaydet. Excel 2019’da şunu seçin: Dosya > Bir kopyasını kaydetmek.
 • Seçiniz Kayıt etmek Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nda.
 • Kullan Ctrl+S kısayol tuşu.

Mac’te çalışıyorsanız, Kontrol tuşu yerine Komut tuşunu kullanın.

Jurgita Vaicikeviciene / EyeEm / Getty Images
Dosya daha önce kaydedilmişse, kaydetme işlemi sırasında işaretçi bir kum saati simgesine dönüşür. Çalışma kitabı ilk kez kaydediliyorsa, Farklı kaydet iletişim kutusu açılır.

İlk Kez Tasarruf

Bir dosya ilk kez kaydedildiğinde, iki parça bilgi, Farklı Kaydet iletişim kutusu. Dosya için bir ad girin ve kaydedileceği konumu seçin. Dosya adları, boşluklar dahil en fazla 255 karakter içerebilir.

Sıklıkla Kaydet

Ctrl + S’yi kullanmak, verileri kaydetmenin kolay bir yoludur. Veri kaybını önlemek için bu kısayolu en az beş dakikada bir sık ​​sık kullanın.

Konumları Kaydedin

Excel’de sık sık belirli dosya veya klasörleri açıyorsanız, bunları son açılan dosyalar listenize sabitleyin. Bu, konumun Son listesinin en üstünde kolayca erişilebilir olmasını sağlar. Sabitlenebilecek konumların sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Bir kaydetme konumunu sabitlemek için:

 1. Bir klasörü sabitlemek için şunu seçin: Dosya > Farklı kaydet.

  Excel'de Farklı Kaydet menüsü.

 2. Seçiniz Son ve pencerenin sağ tarafında, sabitlemek istediğiniz çalışma kitabının veya klasörün üzerine gelin. Bu konum için bir itme iğnesinin küçük bir yatay görüntüsü belirir.

  Excel'de Kaydet penceresine bir dosyanın nasıl sabitleneceğini gösterme

 3. Seçin toplu iğne o konum için. Klasör, Sabitlenmiş listesine taşınır ve yatay itme pimi, dikey bir itme pimine dönüşür.

  Excel'de sabitlenmiş bir klasör

 4. Bir konumun sabitlemesini kaldırmak için, dikey itme pimi tekrar yatay bir iğneyle değiştirmek ve Sabitlenmiş listesinden kaldırmak için.

Excel Çalışma Sayfalarını PDF Dosyaları Olarak Kaydet

Hiç kimsenin düzenleyemeyeceği ve herkesin Excel dosyalarınızı PDF biçiminde görüntüleyebileceği, dönüştürebileceği veya kaydedebileceği bir çalışma sayfasının veya tüm çalışma kitabının bir kopyasını istediğinizde. Bir PDF dosyası (Taşınabilir Belge Biçimi), başkalarının, bilgisayarlarında yüklü olan Excel gibi orijinal programa ihtiyaç duymadan belgeleri görüntülemesine olanak tanır. Bunun yerine, kullanıcılar dosyayı Adobe Acrobat Reader gibi ücretsiz bir PDF okuyucu programıyla açar.

Etkin Çalışma Sayfasını PDF Formatında Kaydetme

Bir dosyayı PDF biçiminde kaydederken, varsayılan olarak yalnızca geçerli veya etkin çalışma sayfası (ekrandaki çalışma sayfası) kaydedilir. Bir Excel çalışma sayfasını PDF formatında kaydetmek için:

 1. Seçiniz Dosya.

  Dosya Seçiliyor.

 2. Seçiniz Farklı kaydet Farklı Kaydet penceresini açmak için.

  Farklı Kaydet'i seçme.

 3. Dosyayı kaydetmek istediğiniz konumu seçin.

  Dosyayı kaydetmek için bir konum seçme.

 4. Dosya için bir isim girin.

  Dosyayı adlandırmak.

 5. Seçin Tür olarak kaydet aşağı ok.

  Kayıt türü açılır menüsünün seçilmesi.

 6. Bulmak ve seçmek için listede ilerleyin PDF (* .pdf).

  Bir dosyanın nasıl PDF olarak kaydedileceğini gösteren Excel

 7. Seçiniz Kayıt etmek Dosyayı PDF formatında kaydetmek ve pencereyi kapatmak için

  Kaydet seçiliyor.

Çalışma Kitabının Tamamını PDF Biçiminde Kaydet

Varsayılan Farklı Kaydet seçeneği, yalnızca geçerli çalışma sayfasını PDF biçiminde kaydeder. Çalışma kitabınızın tamamını bir PDF dosyası olarak kaydetmek için şu adımları izleyin:

 1. Seçiniz Dosya > Farklı kaydet.

  Farklı Kaydet'i seçme.

 2. Seçiniz Araştır Farklı Kaydet iletişim kutusunu açmak için.

  Dosyayı kaydetmek için bir konum seçme.

 3. Seçiniz Tür olarak kaydet bir açılır listeyi açmak ve PDF. Farklı Kaydet iletişim kutusunda Seçenekler düğmesi görünür.

  Bir dosyanın nasıl PDF olarak kaydedileceğini gösteren Excel

 4. Seçiniz Seçenekler Seçenekler iletişim kutusunu açmak için.

  Seçenekleri Seçme.

 5. Seçiniz Tüm çalışma kitabı Hangi bölümü yayınlayın.

  Tüm çalışma kitabının PDF olarak nasıl kaydedileceğini gösteren Excel

 6. Seçiniz TAMAM MI Farklı Kaydet iletişim kutusuna dönmek için.

  Tamam seçiliyor.

 7. Seçiniz Kayıt etmek çalışma kitabını PDF formatında kaydetmek ve iletişim kutusunu kapatmak için.

OneDrive’a Otomatik Kaydetme

Microsoft 365 kullanıyorsanız Excel, dosyaları OneDrive bulut depolama hesabınıza kaydetmeyi seçtiğinizde çalışmanızı otomatik olarak kaydeder. Dosyalarınız OneDrive’a kaydedildiğinde, belgeler otomatik olarak birkaç saniyede bir kaydedilir, bu da sürekli olarak Kaydet’i seçmeniz veya kısayol tuşlarını kullanmanız gerekliliğini ortadan kaldırır. Otomatik Kaydet işlevinin çalışması için belgeleri OneDrive klasörünüzdeki bir konuma kaydedin. Otomatik Kaydet işlevi, PC veya Mac’inizdeki herhangi bir konumla çalışmaz. Microsoft 365’iniz varsa ve dosyalarınızı OneDrive’a kaydederseniz, Excel ekranının sol üst köşesindeki geçiş anahtarını seçerek Otomatik Kaydet’i etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, anahtar Açık diyecektir. Özelliği kapatmak ve çalışmanızı manuel olarak kaydetmek için Kapalı olarak değiştirin.