Skip to content

Çalışmayan Amazon Prime Altyazıları Nasıl Onarılır

27 de Mart de 2023

Amazon Prime Video’da düzgün çalışmayan altyazılar sinir bozucu olabilir, ancak bu genellikle basit bir düzeltmedir. En yaygın sorunları çözmek için yapmanız gerekenler ve sorun devam ederse yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Amazon Prime Altyazılarım Neden Çalışmıyor?

Altyazıların Amazon Prime Video hesabınızla çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Uygulama veya tarayıcı önbelleğinin temizlenmesi gerekebilir.
 • Cihazınızın önbelleği sorunlara neden oluyor ve yeniden başlatılması/sıfırlanması gerekiyor.
 • Uygulamanın güncellenmesi gerekiyor.
 • Erişilebilirlik Ayarlarında Kapalı Altyazı (CC) özelliğinin açık olması gerekir.
 • Altyazı yapılandırma hatası
 • İzlediğiniz dizi veya film, seçtiğiniz dil için altyazıları desteklemiyor.
 • Artık Amazon’dan güncelleme almayan eski bir uygulama kullanıyorsunuz (eski bir Apple TV veya Fire Stick modeli gibi).
 • Belirli bir dizi veya film için Kapalı Altyazı ile ilgili bir sorun var.

Prime Video Altyazılarını Nasıl Düzeltebilirim?

Önce en kolay ve en olası düzeltmelerle başlamak genellikle en iyisidir. Sorunu çözen adımı bulana kadar her adımı ayrı ayrı ve sırayla deneyin.

 1. Altyazı Ayarlarını ve Yapılandırmasını Kontrol Edin. Açık görünebilir, ancak Prime Video uygulamanızın ayarlar menüsü, bir altyazı sorununu denemek ve düzeltmek için gitmeniz gereken ilk yerdir. Altyazıları kapatıp açmak, altyazı görüntüsünü yeniden ayarlayabilir ve düzgün görüntülenmesini sağlayabilir.

  Altyazıları açıp kapatmanın yanı sıra, boyutu ve yazı tipini ayarlamayı deneyin. Bunu yapmak için oynatma sırasında Altyazılar ve Ses menüsünü açın ve Altyazı Ayarları’na tıklayın. Buradayken Altyazı özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Amazon Prime Video, başlığa bağlı olarak belirli bir dil için hem CC altyazılı hem de altyazısız seçenekler sunabilir. Ancak bazı kullanıcılar, altyazıların yalnızca yabancı dildeki ses sırasında görüntüleneceği sorunları bildirmiştir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için CC seçeneğini açıp kapatmayı deneyin.

 2. Altyazıların diğer TV şovları veya filmlerle çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Orijinal içerik oluşturucu genellikle altyazıları kodladığından, izlediğiniz Prime Video başlığının bunları desteklememe olasılığı vardır. Bunun münferit bir sorun olmadığından emin olmak için birkaç farklı dizi veya film için altyazıları açmayı deneyin. Hâlâ çalışmıyorlarsa, bu muhtemelen uygulama çapında bir sorundur.

  Bir başlık altyazıyı desteklemiyorsa, büyük olasılıkla “bu videoda altyazı desteklenmiyor” hata mesajı alırsınız. Ancak, bu mesaj her zaman görünmeyebilir, bu nedenle farklı çözümler denemeden önce altyazıların diğer başlıklarla çalışıp çalışmadığını kontrol etmek yine de iyidir.

 3. Amazon Prime Video Uygulamasını yeniden başlatın. Ayarlar ve Yapılandırma menüsünde ayarlamalar yaptıktan sonra altyazılar düzgün çalışmıyorsa, bir sonraki en iyi seçeneğiniz Prime Video uygulamasını yeniden başlatmaktır. Bu, uygulamanın altyazı sorunlarını çözebilecek geçici önbelleğinin bir kısmını temizleyecektir. Kullandığınız cihaza bağlı olarak, uygulamadan çıkmak onu gerçekten kapatmayabilir. Uygulamayı yeniden başlamaya zorlayamıyorsanız, bunun yerine cihazı yeniden başlatmanız gerekir.

 4. Cihazınızı yeniden başlatın veya kapatın. Tamamen yeniden başlatmayı veya Prime Video izlediğiniz cihazı kapatıp açmayı deneyin. Buna bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, oyun konsolları, akışlı medya oynatıcılar ve Prime Video’yu destekleyen diğer tüm cihazlar dahildir. Sistemin yeniden başlatılması, Prime Video gibi uygulamalarda oynatma performansını etkileyebilecek önbelleği temizleyecektir.

  • Windows, Mac, iOS ve Android: Cihazınızı tamamen kapatın ve tekrar açmadan önce birkaç dakika bekleyin.
  • Oyun konsolları (PS5, PS4, PS3, Xbox Series X/S, Xbox One, Xbox 360 ve daha fazlası): Konsolunuzu yeniden başlatın veya tamamen kapatın ve yeniden başlatın. Konsolunuz uygulama askıya almayı destekliyorsa yeniden başlatmayı başlatmadan önce Prime Video uygulamasından manuel olarak çıktığınızdan emin olun.
  • Set Üstü Kutu (Apple TV, Fire Stick ) veya Smart TV: Kapatıp açmak yerine, tam bir yeniden başlatma elde etmek için set üstü kutunuz veya Smart TV’nizle bir güç döngüsü gerçekleştirmek isteyeceksiniz:
  • 1. Cihazı kapatın.
  • 2. Güç kablosu ve HDMI kablosu dahil tüm kabloları çıkarın.
  • 3. Kabloları tekrar prize takmadan önce 1-2 dakika bekleyin. Ardından cihazınızı açın.
 5. Güncellemeleri kontrol et. Yukarıdaki düzeltmeleri denedikten sonra hala altyazı sorunları yaşıyorsanız, sorunun nedeni muhtemelen uygulamanın kendisindeki bir hatadır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, Prime Video uygulamanızın en son üretici yazılımı sürümüne güncellendiğinden emin olmaktır. Güncellemeleri kontrol etmenin en kolay yolu, Prime Video uygulamasını ilk indirdiğiniz uygulama mağazasına gidip Prime Video uygulama sayfasına gitmektir. Bir güncelleme varsa, bir Güncelle düğmesinin görüntülendiğini görmelisiniz.

 6. Uygulamayı yeniden yükleyin. Prime Video uygulamasını cihazınızdan kaldırmak aynı zamanda tüm uygulama dosyalarını da siler, bu nedenle altyazı sorunlarına neden olabilecek tüm dosyalardan potansiyel olarak kurtulmanın iyi bir yoludur. Kullanmakta olduğunuz cihaza bağlı olarak bu seçenek, uygulama ayarları altında Uygulamayı Kaldır veya Sil olarak etiketlenecektir. Uygulamayı sildikten sonra yeniden yükleyin ve altyazıların çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 7. Amazon Prime Videosunu Farklı Bir Cihazda İzleyin. Sorunun yayın yaptığınız cihazdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek için Prime Video’yu farklı bir platformda kullanmayı deneyin. Prime Video aboneliğinizi birden çok cihazda kullanabileceğiniz için, sorunun devam edip etmediğini görmek için uygulamayı destekleyen herhangi bir cihaza yükleyebilirsiniz.

 8. İzleme geçmişinizi silin. Altyazılar, farklı uygulama ve cihazlarınızda hâlâ çalışmıyorsa, bu muhtemelen hesap düzeyinde bir sorundur. Deneyebileceğiniz bir düzeltme, belirli bir şov veya film için kullanıcı tercihlerinizi kaldıracak olan görüntüleme geçmişinizi silmektir.

Altyazılar Hala Çalışmıyor mu? Yardım için Amazon ile İletişime Geçin

Altyazı sorunlarınız devam ederse Prime Video Yardım ile iletişime geçmeniz en iyisidir. Hataya neden olabilecek tüm arka uç sorunlarını tanımlayabilmeli ve size ek sorun giderme adımları sunabilmelidirler. Bunu yapmanın en kolay yolu masaüstü tarayıcınızdır:

 1. Prime Video’nun iletişim sayfasına gidin ve seçin Akış veya indirme > Video akışı/indirme sorunu.

  Akış veya indirme > Amazon Prime Video iletişim sayfasında vurgulanan video akışı/indirme sorunu”  src=”https://www.lifewire.com/thmb/sL8Yp75OVNoz6MRpG7LimRh_2Nc=/774×0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc()/002_fix-subtitles-not-working-amazon-prime-video-5198588-b6a7e5482e7941acb7ba5a6dd088ffd0.jpg” id=”mntl-sc-block-image_1-0″  ></p>
</li>
<li>
<p>Tercih ettiğiniz iletişim yöntemini seçin: e-posta, telefon veya canlı sohbet.</p>
</li>
</ol>
<p><span></span></p>
<p>SSS</p>
<ul>
<li>
<p><span>Amazon Prime Video için altyazıları nasıl açarım?</span></p>
<p>Web sitesinde, <b>Konuşma balonu</b> simgesini seçin ve istediğiniz dili seçin. Uygulamada, kumandanızdaki veya uzaktan kumandanızdaki seçenekler düğmesine basın ve şuraya gidin: <b>altyazılar</b> Amazon Prime’da altyazıları etkinleştirmek veya Prime Video altyazılarını kapatmak için.</p>
</li>
<li>
<p><span>Prime Video’da altyazı metnini nasıl değiştiririm?</span></p>
<p>Web oynatıcısında, <b>Konuşma balonu </b>> <b>Altyazı Ayarları</b> Metin ayarlarını bulmak için açılır menüde Uygulamada, dil seçeneklerinin yanında boyut ve stil seçenekleri de görünür. Altyazı hazır ayarları oluşturmak istiyorsanız bir tarayıcıda Amazon.com/cc adresine gidin ve <b>Düzenlemek</b>.</p>
</li>
<li>
<p><span>Prime Video’da altyazı dilini nasıl değiştiririm?</span></p>
<p>Web oynatıcıda, içeriğiniz için mevcut olan dilleri görmek üzere Altyazı ayarlarına gidin. Altyazılar için varsayılan dili otomatik olarak ayarlamak üzere cihaz ayarlarınızda varsayılan dili değiştirin.</p>
</li>
</ul>
</p>		<div class=