Skip to content

CAMREC Dosyası Nedir?

5 de Haziran de 2021

CAMREC dosya uzantısına sahip bir dosya, Camtasia Studio’nun 8.4.0’dan önceki sürümleri tarafından oluşturulmuş bir Camtasia Studio Ekran Kaydı dosyasıdır. Yazılımın daha yeni yinelemeleri, TechSmith Recording formatında TREC dosyalarını kullanır. Camtasia, genellikle bir yazılım parçasının nasıl çalıştığını göstermek için bir bilgisayar ekranının videosunu çekmek için kullanılır; bu dosya biçimi, bu tür videoların nasıl depolandığıdır. Bu dosya uzantısı, Camtasia’nın Windows sürümüne özgüdür. Mac eşdeğeri .CMREC dosya uzantısını kullanır ve bu da 2.8.0 sürümünden itibaren TREC biçimiyle değiştirilmiştir.

Bu dosya formatı ve ilgili program, ücretsiz CamStudio ekran kayıt aracıyla ilgili değildir.

CAMREC Dosyası Nasıl Açılır

CAMREC dosyaları TechSmith tarafından Camtasia uygulamasıyla görüntülenebilir ve düzenlenebilir. Programı başlatmak için dosyaya çift tıklayabilir veya menüden dosyaya göz atabilirsiniz. Dosya > İthalat > medya Menü. Bu yazılım aynı zamanda mevcut ve eski Camtasia Project dosyalarını TSCPROJ ve CAMPROJ formatlarında açmak için kullanılır. Camtasia’ya erişiminiz yoksa, kaydedilen videoyu CAMREC dosyasından çıkarabilirsiniz. Uzantıyı .ZIP olarak değiştirerek dosyayı yeniden adlandırın. Bu yeni ZIP dosyasını 7-Zip veya PeaZip gibi bir araçla açın. Dahil olmak üzere içinde birkaç dosya bulacaksınız. Screen_Stream.avi—bu, AVI formatındaki gerçek ekran kayıt dosyasıdır. Bu dosyayı ayıklayın ve istediğiniz gibi açın veya dönüştürün. CAMREC arşivindeki diğer dosyalar, bazı ICO görüntüleri, DAT dosyaları ve bir CAMXML dosyası içerebilir.

Bir CAMREC Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Camtasia programı, bir CAMREC dosyasını MP4 gibi başka bir video formatına dönüştürebilir. Yazılım ayrıca dosyayı programın en son sürümüne aktararak ve ardından en yeni, varsayılan biçime kaydederek dosyayı TREC’e dönüştürebilir. Bir CAMREC dosyasını Camtasia olmadan dönüştürmek için bu ücretsiz video dönüştürücü araçlarından birini kullanın. Ancak, önce AVI dosyasını dosyadan çıkarmanız gerekir çünkü bu, bu video dönüştürücülerden birine koymanız gereken AVI dosyasıdır. AVI, Freemake Video Converter gibi bir video dönüştürücü aracına aktarıldığında, videoyu MP4, FLV, MKV ve diğer birçok video formatına dönüştürebilirsiniz. CAMREC dosyasını FileZigZag gibi bir web sitesi ile çevrimiçi olarak da dönüştürebilirsiniz. AVI dosyasını çıkardıktan sonra FileZigZag’a yükleyin ve MP4, MOV, WMV, FLV, MKV ve birkaç diğerleri.

Camtasia Dosya Biçimleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Camtasia programının kullandığı tüm farklı yeni ve eski biçimleri görmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bazı şeyleri netleştirmek için bazı kısa açıklamalar:

  • CAMREC, Windows’ta kullanılan bir ekran kayıt dosyasıdır.
  • CMREC, macOS’ta kullanılan bir ekran kayıt dosyasıdır.
  • TREC, hem Windows hem de macOS’ta kullanılan en yeni ekran kayıt dosyası formatıdır.
  • CAMPROJ, Camtasia projesinde kullanılan medya dosyalarına referansları depolayan Windows XML tabanlı bir formattır.
  • CMPROJ, aslında tüm medya dosyalarını, proje ayarlarını, zaman çizelgesi ayarlarını ve projeyle ilgili diğer şeyleri içerdiği için bir klasöre daha çok benzeyen bir macOS dosya biçimidir.