Skip to content

CAPTCHA Kodu Nedir?

25 de Mayıs de 2021

Daha önce bir web sitesine kaydolmayı denediyseniz veya bir bloga yorum koyduysanız ve karıştırılmış bazı çılgın karakterler girmeniz istendiyse, bazen küçük bir L harfini nasıl ayırt edeceğinizi bulmanın ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz. 0 numarasından 1 sayısı veya büyük O harfi. Bu çılgın harf ve sayı kodlarına CAPTCHA denir ve bunlar aslında bir insan tepkisi testidir. Kelime aslında şunun kısaltmasıdır: Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Tamamen Otomatik Kamusal Turing testi.

Web Siteleri Neden CAPTCHA Kullanıyor?

Cankurtaran
Web sitelerinin kayıt işlemlerine CAPTCHA kodlarını uygulamalarının ardındaki mantık, istenmeyen postadır. Bu çılgın karakterler, siteye spam göndermeye çalışan bir bilgisayar programının aksine, kaydolan veya yorum yapmaya çalışan kişinin gerçek bir canlı insan olup olmadığını kontrol etmenin bir yoludur. Evet, çoğumuzun e-postamızda bir tür spam engelleyiciye sahip olmasının nedeni aynıdır. Bazı web siteleri günümüzde diğer insan yanıt testleri biçimlerini kullanmaktadır. Örneğin, insan olduğunuzu onaylamak için bir onay kutusunun içine tıklamanız istenebilir. Veya bir görüntüdeki belirli sayıda nesneyi tanımlamanız istenebilir. İstenmeyen posta, önemsiz postanın günümüzdeki karşılığıdır. Ancak, spam gönderenler sorumlu olsaydı, önemsiz postalar yalnızca posta kutunuzda olmaz veya kapı kolunuza bağlanmazdı. Bahçenizi kirletir, garaj yolunuza park etmiş arabayı gömer, evinizin her tarafını sıvalar ve çatınızı örter. Bir görüntüden sürekli olarak karışık harflerle girmeniz istenmesi sinir bozucu olsa da, uzun vadede buna değer. Kendi web sitesini veya blogunu kurmuş olan herkes, çevrimiçi olduktan sadece haftalar sonra spam’ın neye benzediğini anlayacaktır – bu web sitesi veya blog yanında hiç trafik olmasa bile. Bu spam gönderenler, küçük web sitelerini ve blogları hızlı bir şekilde bulur ve onları hedefler çünkü genellikle onları korumak için fazla güvenlikleri yoktur. Bir CAPTCHA kodundaki karakterleri okumakta sorun yaşıyorsanız, yanında dairesel bir ok düğmesi bulun. Buna tıklamak, kodu yenisiyle yenilemenizi sağlar.

CAPTCHA Güvenliği Web Sitelerini Korur

Bir site veya blog sahibi buna karşı CAPTCHA gibi bir tür koruma kullanmasaydı, günde düzinelerce spam kayıtçı veya yorum alıyor olacaktı. Ve bu sadece küçük web siteleri ve çok popüler olmayan kişisel bloglar içindir. Yalnızca en popüler web sitelerinin ne elde edeceğini hayal edebilirsiniz. Bu yüzden, bir dahaki sefere bu resimlerden birine çarptığınızda ve bir O’dan bir Q söylemeye çalışırken biraz hayal kırıklığına uğradığınızda, web sitesinde hayal kırıklığınızı açığa çıkarmamayı unutmayın. İstenmeyen e-posta gönderenlere odaklanın, çünkü yeni bir web sitesine kaydolmak istediğimizde neredeyse her seferinde ekranımıza gözlerimizi kısmak zorunda kalmamızın nedeni onlardır.