Skip to content

Casus Yazılım nedir? Artı, Kendinizi Buna Karşı Nasıl Korursunuz?

5 de Mayıs de 2021

Casus yazılım, kredi kartı numaraları veya demografik bilgiler gibi hassas bilgileri toplamak için internet etkinliğinizi izleyen bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Çoğu zaman, casus yazılım, bir cihazın arka planında çalışır ve şüphelenmeyenler tarafından görülemez. Saldırganların casus yazılım kullanmasının en yaygın nedenlerinden bazıları, üçüncü taraflara satmak, birinin kimliğini çalmak veya bir kişinin bilgisayar kullanımı hakkında casusluk yapmak için veri toplamayı içerir.

Casus Yazılımları Bilgisayarınıza Nasıl Bulursunuz?

Casus yazılım, bilgisayarınızın arka planında gizlenen çok çeşitli programlar biçiminde gelir. Casus yazılımların cihazınıza girmesinin birkaç yolu vardır:

  • Casus yazılımı cihazınıza yükleyen saldırgan
  • Virüs bulaşmış bir kaynaktan yazılım veya içerik indirme
  • Şüpheli e-postaları açma
  • Güvenli olmayan internet bağlantıları aracılığıyla

Casus Yazılım Nasıl Çalışır?

Casus yazılımlar, internet kullanımınızı haritalamak için çerezleri sessizce izler, sosyal medya etkinliğinizi izler, gönderdiğiniz e-postaları ve daha fazlasını izler. Genellikle reklam verenler gibi üçüncü şahıslara satmak için kişisel bilgi toplamak için kullanılır. Ayrıca, başkalarını gözetlemek ve bir kurbanın eylemlerini bilgisayar korsanının kendi çıkarları için kullanmak için bir yöntem olarak da kullanılır.

Gerçek Dünya Casus Yazılım Örnekleri

Casus yazılımlara yaygın bir örnek, tuş kaydediciler veya yazdıklarınızı kaydeden araçlar veya cihazınızın ekran görüntülerini alan araçlar aracılığıyla ortaya çıkar. Örneğin, en sevdiğiniz perakendecinize çevrimiçi olarak giriş yapıp bir satın alma işlemi başlatırsınız. Arka planda, satın alma işleminin bir saldırgana gönderilen bir ekran görüntüsüne yakalandığının farkında değilsiniz. Ne yazık ki, saldırgan artık kredi kartı numaranızı ele geçirebilir. Casus yazılımlar her türden şey gibi görünebilir: Bilgisayar saatinizin saatinin kapalı olduğunu söyleyen bir açılır pencere, bir casus yazılım uyarısı olduğunu iddia eden bir pencere veya hatta beklemediğiniz bir dosya indirme kutusu aniden belirir. Bu örnekte, sizi bir bilgisayar virüsü hakkında uyaran bir açılır pencere olarak görünür.

Casus Yazılım: Kısa Bir Tarihçe

Casus yazılım terimi ilk kez Ekim 1996’da Usenet’te göründü. Birkaç yıl sonra bu terim, cihazların içine gizlenmiş kameralar gibi casus ekipmanlarla eş anlamlı hale geldi. 1999’da bu terim yaygınlaştı ve ilk casus yazılım önleme uygulaması piyasaya sürüldüğünde 2000’di. 2000 yılından bugüne, saldırganlar kişisel bilgilerimize erişme yetenekleriyle daha acımasız hale geldi. Yine de, Norton ve McAfee gibi casus yazılım önleme şirketleri de aynı derecede acımasızdır ve kendimizi korumamıza yardımcı olmak için sürekli olarak yeni yazılımlar yaratmaktadır.

Kendinizi Casus Yazılımlara Karşı Nasıl Korursunuz?

Cihazlarınızı her kullandığınızda ciddi kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşma şansınız var. İnternette gezinirken, gelen kutunuzu temizlerken ve ötesinde casus yazılımları nasıl engelleyeceğinizi anlamak önemlidir. Casus yazılım, cihazınıza bulaşabilecek en yaygın kötü amaçlı yazılım türlerinden biri olsa da, bu ipuçlarını izleyerek kendinizi koruyabilirsiniz.

  1. Casus yazılım önleme yazılımı kullanın. Yazılım, sizinle bir saldırgan arasındaki ön cephedir. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uyacak çeşitli anti-virüs yazılımı türleri bulunmaktadır.

  2. Sisteminizi güncelleyin. Tarayıcınızı ve cihazınızı sık sık güncellediğinizden emin olun. Cihazınızı yalnızca güncel bir güncellemenin düzeltebileceği casus yazılıma açık bırakan bir hata olabilir.

  3. İndirmelerinize dikkat edin. Dosya paylaşım sitelerinden içerik indirirken dikkatli olun. Casus yazılımlar ve kötü amaçlı yazılımlar genellikle bu indirmelerin içinde saklanır.

  4. Pop-up’lardan kaçının. Ne kadar cezbedici olursa olsun, ekranınızda görünen pop-up’ları seçmeyin. Ayrıca bir pop-up engelleyici kurabilir ve onlarla asla ilgilenemezsiniz.

  5. E-postanıza bir göz atın. Tanımadığınız e-postalardan belge indirmeyin. Daha da iyisi, e-postaları hiç açmayın. Onları sil.