Skip to content

Cat 6 Ethernet Kablolarının Açıklaması

21 de Mayıs de 2021

Kategori 6, Electronic Industries Association ve Telecommunications Industry Association tarafından tanımlanan bir Ethernet kablosu standardıdır. Cat 6, ev ve işyeri ağlarında kullanılan altıncı nesil bükümlü çift Ethernet kablolamasıdır. Cat 6 kablolaması, kendinden önceki Cat 5 ve Cat 5e standartlarıyla geriye dönük olarak uyumludur.

JP Greenwood / Dijital Vizyon / Getty Images

CAT 6 Kablosu Nasıl Çalışır?

Kategori 6 kabloları, saniyede 1 gigabitlik Gigabit Ethernet veri hızlarını destekler. Bu kablolar, sınırlı bir mesafede 10 Gigabit Ethernet bağlantısını barındırabilir – genellikle tek bir kablo için yaklaşık 180 fit. Cat 6 kablosu dört çift bakır tel içerir ve yüksek performans düzeyini elde etmek için sinyal verme için tüm çiftleri kullanır. Cat 6 kablolarıyla ilgili diğer temel gerçekler şunları içerir:

  • Cat 6 kablosunun uçları, önceki nesil Ethernet kablolarıyla aynı RJ-45 standart konektörü kullanır.
  • Kablo, yalıtım kılıfı boyunca basılı metinle Cat 6 olarak tanımlanır.
  • Cat 6a adı verilen geliştirilmiş bir Cat 6 sürümü, daha uzak mesafelerde 10 Gbps’ye kadar hızları destekler.

Kedi 6 ile Kedi 6a

Kategori 6 Arttırılmış kablo standardı veya Cat 6a, Cat 6 Ethernet kablolarının performansını daha da artırmak için oluşturulmuştur. Cat 6a’nın kullanılması, 328 fit’e kadar tek bir kablo üzerinden 10 Gigabit Ethernet veri hızı sağlar. Cat 6, 10 Gigabit Ethernet’i yalnızca 164 fit kablo uzunluğuna kadar destekler. Daha yüksek performansla, Cat 6a kabloları genellikle Cat 6’dan daha pahalıdır ve biraz daha kalındır. Cat 6a hala standart RJ-45 konektörlerini kullanır. 1:20

Ethernet Kablosu nedir?

Kedi 6 ile Kedi 5e

Ethernet ağları için kablo tasarımının geçmişi, önceki nesil Kategori 5 kablo standardını iyileştirmek için iki ayrı çabayla sonuçlandı. Biri sonunda Cat 6 oldu. Kategori 5 Geliştirilmiş olarak adlandırılan diğeri, daha önce standardize edildi. Cat 5e, Cat 6’daki bazı teknik iyileştirmelerden yoksundur, ancak daha düşük bir maliyetle Gigabit Ethernet kurulumlarını destekler. Cat 6 gibi, Cat 5e de veri aktarım hızlarına ulaşmak için dört kablolu bir sinyal şeması kullanır. Buna karşılık, Cat 5 kabloları dört tel çifti içerir ancak yalnızca ikisini kullanır. Piyasada daha erken piyasaya sürüldüğü ve daha uygun bir fiyat noktasında Gigabit Ethernet için kabul edilebilir performans sunduğu için Cat 5e, kablolu Ethernet kurulumları için popüler bir seçim haline geldi. Bu değer teklifi, endüstrinin nispeten yavaş 10 Gigabit Ethernet’e geçişiyle birlikte, Cat 6’nın benimsenmesini önemli ölçüde yavaşlattı. Cat 6, Cat 5e’den daha pahalı olduğundan, birçok alıcı Cat 6 yerine Cat 5e’yi seçti. Sonunda, 10 Gigabit Ethernet olarak hızlar daha yaygın hale geldiğinden, insanların bu yüksek hızlardan tam olarak yararlanmak için Cat 6 veya Cat 6a’ya geçmeleri gerekebilir.

Cat 6’nın Sınırlamaları

Diğer tüm bükümlü çift EIA / TIA kablolama türlerinde olduğu gibi, ayrı Cat 6 kablo hatları, nominal bağlantı hızları için önerilen maksimum 328 fit uzunlukla sınırlıdır. Cat 6 kablolama, 10 Gigabit Ethernet bağlantısını destekler, ancak bu tam mesafede değil.