Skip to content

CATV (Kablolu Televizyon) Veri Ağı Açıklaması

22 de Nisan de 2021

CATV, kablolu televizyon hizmeti için kısa bir terimdir. Kablo TV’yi destekleyen kablolama altyapısı kablolu interneti de desteklemektedir. Birçok internet servis sağlayıcısı (ISS), müşterilere aynı CATV hatları üzerinden televizyon ve telefon hizmeti ile birlikte kablolu internet hizmeti sunmaktadır.

CATV Altyapısı

Kablo sağlayıcıları, müşterileri desteklemek için doğrudan çalışır veya ağ kapasitesini kiralar. CATV trafiği tipik olarak sağlayıcının ucunda fiber optik kablolar üzerinden ve müşterinin ucunda koaksiyel kablolar üzerinden ilerler.

DOCSIS

Çoğu kablo ağı, Kablo Üzerinden Veri Hizmeti Arayüzü Özelliğini destekler (DOCSIS). DOCSIS, CATV hatları üzerinden dijital sinyalleşmenin nasıl çalıştığını tanımlar. Orijinal DOCSIS 1.0, 1997’de onaylandı ve yıllar içinde kademeli olarak iyileştirildi:

  • DOCSIS 1.1 (1999): İnternet bağlantısı üzerinden sesli iletişime izin veren bir teknoloji olan IP üzerinden sesi (VoIP) desteklemek için hizmet kalitesi (QoS) özelliği eklendi.
  • DOCSIS 2.0 (2001): Yukarı akış için artan veri hızları.
  • DOCSIS 3.0 (2006): Veri hızları artırıldı ve IPv6 desteği eklendi.
  • DOCSIS 3.1 (2013+): Büyük ölçüde artırılmış veri oranları.
  • DOCSIS 3.1 Tam Çift Yönlü (2016): Önceki DOCSIS sürümleriyle geriye dönük uyumluluğu korurken, eşdeğer yukarı akış ve aşağı akış hızları için kaynakların tam kullanımını sağlamak için devam eden inovasyon projesi başlatıldı.

Kablo internet bağlantılarından tam özellik seti ve maksimum performans elde etmek için müşteriler, sağlayıcılarının ağının desteklediği DOCSIS’in aynı veya daha yüksek sürümünü destekleyen bir modem kullanmalıdır.

Kablolu İnternet Hizmetleri

Kablolu internet müşterileri, geniş bant yönlendiricilerini veya diğer cihazlarını internet hizmetlerine bağlamak için bir kablo modem (tipik olarak bir DOCSIS modem) kurmalıdır. Ev ağları ayrıca kablolu modemin ve geniş bant yönlendiricinin işlevselliğini tek bir cihazda birleştiren kablolu ağ geçidi cihazları kullanır. Müşteriler kablolu internet almak için bir hizmet planına abone olmalıdır. Birçok sağlayıcı, düşükten yükseğe doğru değişen birden fazla plan sunar. Bunlar, göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardan birkaçıdır:

  • Kablolu internet, kablolu televizyon ve telefon hizmetini tek bir sözleşmede birleştiren planlara paket paketler denir. Paket paketlerin maliyeti tek başına internet hizmetinin maliyetini aşsa da, bazı müşteriler aboneliklerini aynı sağlayıcıda tutarak tasarruf ederler.
  • Bazı kablolu internet hizmetleri, her fatura döneminde (normalde, aylık) üretilebilecek veri miktarını sınırlarken bazıları sınırsız veri sunar.
  • Çoğu sağlayıcı, satın almak istemeyen müşteriler için ek bir ücret karşılığında kablo modem kiralama hizmeti sunar.

CATV Konnektörleri

Bir televizyonu kablo servisine bağlamak için TV’ye bir koaksiyel kablo takılır. Bir kablo modemi kablo hizmetine bağlamak için aynı tür kablo kullanılır. Bu kablolar, CATV konektörü olarak da adlandırılan standart bir F tarzı konektör kullanır. Bu konektörler, kablo TV var olmadan önce analog TV kurulumlarında kullanılıyordu.

Cankurtaran / Robert Silva

CATV ve CAT5

Benzer isimlendirmeye rağmen, CATV Kategori 5 (CAT5) veya diğer geleneksel ağ kabloları ile ilgili değildir. CATV ayrıca geleneksel olarak IPTV’den farklı türde bir televizyon hizmetini ifade eder.