Skip to content

CD, DVD veya BD Diskten Nasıl Önyüklenir

13 de Mayıs de 2021

Bellek testi programları veya önyüklenebilir antivirüs yazılımı gibi belirli türden test veya tanılama araçlarını çalıştırmak için bir CD, DVD veya BD’den önyükleme yapmanız gerekebilir. Diğer bir neden, Windows işletim sistemini yeniden yüklemeyi veya otomatik Windows onarım araçlarını çalıştırmayı planlıyor olmanızdır. Bir diskten önyükleme, işletim sistemidir bağımsızyani Windows 7’de Windows 10 veya Windows 8’de olduğu gibi aynıdır.

CD, DVD veya BD Diskten Nasıl Önyüklenir

Bir diskten önyükleme yaptığınızda, aslında yaptığınız şey bilgisayarınızı diskte yüklü olan küçük işletim sistemi ile çalıştırmaktır. Bilgisayarınızı başlattığınızda normalde, Windows, Linux vb. gibi sabit sürücünüzde kurulu işletim sistemi ile çalışıyorsunuz.

LdF / E + / Getty Images
 1. BIOS’ta önyükleme sırasını değiştirerek CD, DVD veya BD sürücüsü ilk sırada yer alsın. Bazı bilgisayarlar zaten bu şekilde yapılandırılmıştır, ancak çoğu yapılandırılmamıştır. Optik sürücü önyükleme sırasında birinci değilse, bilgisayarınız “normal” olarak başlayacaktır (yani, sabit sürücünüzden önyükleme yapacaktır), disk sürücünüzde ne olabileceğine bakmadan bile. Optik sürücünüzü BIOS’ta ilk önyükleme aygıtı olarak ayarladıktan sonra, bilgisayarınız her başlatıldığında bu sürücüde önyüklenebilir bir disk olup olmadığını kontrol edecektir. Her zaman sürücüde bir disk bırakmayı planlamadığınız sürece, bilgisayarınızı bu şekilde yapılandırılmış olarak bırakmak sorunlara neden olmamalıdır. Gerçekten peşinde olduğunuz şey bilgisayarınızı bir flash sürücüden veya başka bir USB depolama aygıtından önyükleme yapacak şekilde yapılandırmaksa, bu öğretici yerine USB Aygıtından Nasıl Önyüklenir bölümüne bakın. İşlem, bir diskten önyüklemeye oldukça benzer, ancak dikkate alınması gereken birkaç ekstra şey var.

 2. CD, DVD veya BD’yi disk sürücünüze yerleştirin.

  Bir diskin önyüklenebilir olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bir diskin önyüklenebilir olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu, diski sürücünüze takmak ve bu talimatların geri kalanını izlemektir. Çoğu işletim sistemi kurulum CD’si ve DVD’si, yukarıda tartışılanlar gibi birçok gelişmiş tanılama aracı gibi önyüklenebilir özelliktedir. İnternetten indirilebilen ve önyüklenebilir diskler olması amaçlanan programlar genellikle ISO formatında sunulur, ancak diğer dosyalar gibi diske bir ISO yazamazsınız. Bununla ilgili daha fazla bilgi için ISO Görüntü Dosyası Nasıl Yazılır konusuna bakın.

 3. Bilgisayarınızı, Windows içinden düzgün bir şekilde veya hala BIOS menüsündeyseniz, sıfırlama veya güç düğmesiyle yeniden başlatın.

 4. İzle CD veya DVD’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın … İleti. Bir Windows kurulum diskinden ve bazen diğer önyüklenebilir disklerden önyükleme yaparken, bir mesajla Bir tuşa basın diskten önyüklemek için. Disk önyüklemesinin başarılı olması için, bunu mesajın ekranda göründüğü birkaç saniye içinde yapmanız gerekir. Hiçbir şey yapmazsanız, bilgisayarınız BIOS’taki listedeki bir sonraki önyükleme aygıtıyla ilgili önyükleme bilgilerini kontrol edecektir (bkz. Adım 1), bu muhtemelen sizin sabit sürücünüz olacaktır. Önyüklenebilir disklerin çoğu bir tuşa basılmasını istemez ve hemen başlar.

 5. Bilgisayarınız şimdi CD, DVD veya BD diskinden önyükleme yapmalıdır ve içinde depolanan yazılım başlayacaktır. Şimdi ne olacağı, önyüklenebilir diskin ne için olduğuna bağlıdır. Bir Windows 10 DVD’sinden önyükleme yapıyorsanız, Windows 10 kurulum işlemi başlayacaktır. Bir Slackware Live CD’sinden önyükleme yapıyorsanız, CD’ye dahil ettiğiniz Slackware Linux işletim sisteminin sürümü çalışacaktır. Önyüklenebilir bir AV programı, virüs tarama yazılımını başlatacaktır. Kaptın bu işi.

Genellikle yaklaşık 5 dakika süren bir işlem olan bir diskten önyükleme yapmak için şu gerçekten kolay adımları izleyin:

Disk Önyükleme Yapmazsa Ne Yapmalı

Yukarıdaki adımları denediyseniz ancak bilgisayarınız hala diskten düzgün şekilde açılmıyorsa, aşağıdaki ipuçlarından bazılarına bakın.

 1. BIOS’ta önyükleme sırasını tekrar kontrol edin (Adım 1). Şüphesiz, önyüklenebilir bir diskin önyükleme yapmamasının bir numaralı nedeni, BIOS’un önce CD / DVD / BD sürücüsünü kontrol edecek şekilde yapılandırılmamış olmasıdır. Değişiklikleri kaydetmeden BIOS’tan çıkmak kolay olabilir, bu nedenle çıkmadan önce herhangi bir onay istemini izlediğinizden emin olun.

 2. Birden fazla optik sürücünüz var mı? Bilgisayarınız muhtemelen disk sürücülerinizden yalnızca birinin önyüklenmesine izin veriyor. Diski diğer sürücüye yerleştirin, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra ne olacağını görün.

 3. Diski temizleyin. Disk eski veya kirliyse, birçok Windows Kurulum CD’si ve DVD’si ihtiyaç duyuldukları zamana kadar temizlenir. Temiz bir disk her şeyi değiştirebilir.

 4. Yeni bir CD / DVD / BD yazdırın. Disk, bir ISO dosyasından olduğu gibi, kendi oluşturduğunuz bir diskse, tekrar yazdırın. Diskte, yeniden yazmanın düzeltebileceği hatalar olabilir. Bunun birden fazla kez olduğunu gördük.