Skip to content

CD Üzerindeki Vinil Kayıtlar Nasıl Korunur

22 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Döner tablanın sahip olduğu bağlantı türü, bir kaydı CD’ye yedeklemek için en iyi yöntemi belirleyecektir.
 • Döner tablanın herhangi bir ses çıkış bağlantısı yoksa, sesi bir CD’ye kaydetmek için bağımsız bir CD kaydedici kullanabilirsiniz.

Bu makale, vinil kayıtların bir PC, bağımsız bir CD kaydedici ve bir döner tabla / CD kaydedici kombinasyonu kullanılarak CD’ye nasıl kopyalanacağını açıklamaktadır.

Matt Cardy / Getty Images

Pikap Bağlantıları

Vinil kayıtları CD’ye kopyalamaya başlamadan önce, bir döner tablanın içerebileceği bağlantı türlerine aşina olmanız gerekir. Turntable markasına veya modeline bağlı olarak, aşağıdaki bağlantı seçeneklerinden birini veya birkaçını içerebilir.

Yerleşik Ekolayzır / Preamp ile Zemin veya Ses Çıkışlı Ses Çıkışı.

Yalnızca zemin seçeneğiyle ses çıkışına sahip bir döner tabla, karşılık gelen bir ses girişi / toprak bağlantısı seçeneğine sahip değilse, döner tablayı bir PC veya CD kaydedici üzerindeki standart RCA ses girişlerine bağlamak için harici bir ön amplifikatör / ekolayzere ihtiyaç duyacaktır.

Pro-Ject Fono Kutusu MM - Fono Preamp

Pro-Ject

USB Çıkışı

Giderek artan sayıda pikap, bir USB bağlantı noktası ile donatılmıştır. Çoğu durumda bu, döner tablanın doğrudan bir PC’ye bağlanmasına izin verir. Bununla birlikte, bazı döner tablalar için, USB bağlantı noktası yalnızca döner tabladan bir USB flash sürücüye doğrudan kopyalamaya izin verebilir. USB bağlantı noktasına sahip seçili Turntable’lar ayrıca ses düzenleme yazılımı ile birlikte gelebilir.

CD yazıcı ile bir PC veya Dizüstü bilgisayar kullanma

Analogdan dijitale bir USB ses dönüştürücüsüne bağlı bir döner tabla veya USB çıkışlı bir döner tabla birleştirilmiş bir CD yazıcıya sahip bir PC kullanmak, başlangıç ​​yollarıdır.

 • Döner tablanızın bir USB çıkışı yoksa, ancak bilgisayarınızda analog ses girişleri varsa, döner tablayı bir bilgisayarın ses kartı hat girişine bağlamak için ek bir fono ön amfisine ihtiyacınız olabilir.
 • Ayrıca başka bir yazılıma da ihtiyacınız olabilir.

Asus DRW-24B1ST DVD / CD-R Sürücüsü

Amazon

PC Avantajları

 • Kayıtları CD’ye, Bellek Kartlarına veya USB flash sürücülere kopyalayın.
 • Dosyaları bilgisayarınızda saklayın ve bunlara akıllı TV’ler, Ağ Blu-ray Disk oynatıcıları, Ev Sineması Alıcıları ve ev ağınız üzerinden sahip olabileceğiniz bazı medya aktarıcıları gibi diğer akıllı oynatma cihazlarından erişin.
 • Dosyaları, nerede olursanız olun uyumlu mobil cihazlardan erişmek için buluta kaydedersiniz.
 • Kullanılan yazılıma bağlı olarak, daha fazla düzenleme ve ince ayar yapmak (pop ve çizik gürültülerini gidermek, solma / çıkışları ayarlamak, kayıt seviyesi gibi) mümkün olabilir.

PC Dezavantajları

 • Vinil kayıtlardan bir PC sabit sürücüsüne müzik aktarmak, bunları CD’lere yazmak, daha sonra dosyaları sabit sürücüden silmek (sahip olduğunuz sabit disk alanına bağlı olarak) ve bu işlemi tekrarlamak fazladan zaman alır.

PC yöntemini kullanırken bazı ek ipuçlarına ve adımlara göz atın.

Bağımsız Bir CD Kaydedicinin Kullanılması

Vinil kayıtları kopyalamanın başka bir yolu da bağımsız bir ses CD’si kaydedicidir. Vinil kayıtların CD kopyalarını oluşturabileceğiniz gibi, sahip olabileceğiniz diğer CD’leri de çalabilirsiniz.

Pioneer PDR-609 CD Kaydedici - Önden ve Arkadan Görünümler

CD Kaydedici Kullanılabilirliği

CD kaydediciler gittikçe azalıyor, ancak hala birkaç marka ve model mevcut.

Doğru Diskleri Kullanın

İşaretli boş CD’ler kullanın “Dijital ses” veya “Yalnızca Ses Kullanımı İçin” bazı CD veri diskleri uyumlu olmayabilir. Disk uyumluluk bilgileri CD kaydedici kullanım kılavuzunda yer almalıdır. Ayrıca şunlar arasından seçim yapabilirsiniz: CD-R diskler (bir kez kaydedin – düz dublaj için en iyisi) veya CD-RW diskler (yeniden yazılabilir ve silinebilir).

Pioneer PDR-609 CD Kaydedici - Durum Ekranı

Kurulum Hususları

Çoğu CD kaydediciyi kurmak zor değildir, ancak döner tablonuz yerleşik bir fono ön amplifikatörü / ekolayzeri olmadığı sürece CD kaydedicinize doğrudan bağlanmayabilir. Üç bağlantı seçeneğiniz vardır:

 • Döner tabla ile CD kaydedicinin ses girişi arasına yerleştirdiğiniz harici bir fono preampı alabilirsiniz.
 • Yerleşik bir fono ön amplifikatörüne sahip bir pikap alın.
 • Vinil kayıtlarınızı dinlemek için zaten kullanmakta olduğunuz özel fono girişlerine sahip bir stereo veya ev sinema alıcısı için, kaynağınız olarak döner tablayı seçin ve sesini kayıt için alıcının kaseti veya preamp çıkışları aracılığıyla CD kaydediciye gönderin.

Pioneer PDR-609 CD Kaydedici - Analog Ses Bağlantıları

Kaydınızı İzleme

CD kaydedicide bir kulaklık jakı varsa, kayıt yaparken vinil kayıtlarınızı dinlemenizi sağlayan bir monitör işlevi olabilir. Gelen sinyali dinlerken, kopyanızın en rahat ses seviyelerini ayarlamak için CD kaydedicinin seviye kontrolünü (bir denge kontrolü de olabilir) kullanabilirsiniz. CD kaydedicide LED seviye ölçerler varsa, gelen sinyalin çok yüksek olup olmadığını göreceksiniz. Kaydınızı bozacak en yüksek zirvelerinizin seviye ölçerlerdeki kırmızı “fazla” göstergesine ulaşmadığından emin olun.

Her İki Tarafı da Kaydetme

Bir vinil kayıttan CD’ye kaydetme sorunlarından biri, CD kaydını manuel olarak duraklatmak ve uygun zamanda başlatmak zorunda kalmadan kaydın her iki tarafının da nasıl kaydedileceğidir. Çoğu durumda, kaydı manuel olarak duraklatmanız ve yeniden başlatmanız gerekir. Ancak, CD kaydedicinizde bir Senkronize özelliği, bir kaydın iki tarafını kaydetmek daha basittir. Doğru zamanda durdurarak ve başlayarak, bir seferde yalnızca bir kesimi veya bir kaydın tüm tarafını otomatik olarak kaydedebilirsiniz.

 • Senkronizasyon özelliği, tonearm kartuşunun plak yüzeyine çarptığında çıkardığı sesi algılar ve kartuş kalktığında durur. Kaydedici, tıpkı müzik başlarken kesmeler arasında duraklayabilir ve yine de “tekme” yapabilir.
 • Kayıt cihazı bir kaydın bir tarafını çaldıktan sonra durakladığında, kaydı çevirmek için zamanınız olur. Kaydedici, kayıt üzerinde kalemin tekrar düştüğünü “duyduğunda”, CD kaydı ikinci tarafta yeniden başlayacaktır.
 • Senkronizasyon özelliği, kayda başlayabileceğiniz, başka bir şey yapabileceğiniz ve ardından kaydı çevirmek için geri dönebileceğiniz için size zaman kazandırır.

Sessizlik Eşiği

Bir CD kaydedicide bulabileceğiniz başka bir özellik de, sessizlik eşiği ayarı, Synchro’nun etkinliğine ve herhangi bir Otomatik İzleme kayıt özelliği. Ticari CD’ler gibi dijital kaynaklardan farklı olarak vinil kayıtlarda yüzey gürültüsü olduğundan, CD kaydedici kesikler arasındaki boşluğu sessizlik olarak algılamayabilir. Kaydedilen izleri doğru şekilde numaralandırmayabilir. CD kopyanızda doğru parça numaralandırmasını istiyorsanız, sessizlik eşiğinin -dB seviyelerini ayarlayabilirsiniz.

Kararmalar ve Metin

Bazı CD kaydediciler, kesmeler arasında solukluklar ve soluklaşmalar oluşturmanıza izin verir. Bazılarının ayrıca bir CD’yi ve her kesimini etiketlemenizi sağlayan CD Metni özelliği vardır. Bu bilgiler, metin okuma özelliğine sahip CD veya CD / DVD oynatıcılar ve CD / DVD-Rom sürücüler tarafından okunabilir. Genellikle uzaktan kumanda üzerindeki tuş takımını kullanarak metin girebilirsiniz, ancak bazı ileri teknoloji ve profesyonel CD kaydediciler Windows tarzı bir klavyeye bağlanabilir.

Sonlandırma

Bitirdiğinizde, oluşturduğunuz CD’yi alıp herhangi bir CD çalarda çalamazsınız; bir sonuçlandırma sürecinden geçmelisiniz. Bu işlem, CD’deki kesim sayısını etiketler ve disk üzerindeki dosya yapısını herhangi bir CD çalarda oynatmak için uyumlu hale getirir. Sonlandırmak için Sonuçlandırmak Kaydedici veya uzaktan kumanda üzerindeki düğmesine basın. Tahmini sonlandırma süresi ve ilerlemesi, bazı CD kaydedicilerin ön panel durum ekranında görünmelidir. Bir CD-R diskini sonlandırdıktan sonra, alanınız olsa bile üzerine başka bir şey kaydedemezsiniz.

Pikap / CD Kaydedici Kombinasyonlarını Kullanma

Vinil kayıtları CD’ye kopyalamanın başka bir yöntemi de Döner Tabla / CD Kaydedici kombinasyonudur. Konsept olarak VCR / DVD kaydedici kombinasyonuna benzer şekilde, hem döner tabla hem de CD kaydedici aynı bileşende olduğundan, ayrı bağlantı kabloları kullanmanız veya harici bir fono ön amplifikatörü bağlamanız gerekmez. Marka ve modele bağlı olarak, kayıtlarınızı tek tuşla CD’ye kopyalayabilirsiniz. Bununla birlikte, seviyeleri ayarlama ve kaybolma esnekliğine sahip olabilirsiniz. Bir PC veya bağımsız bir CD kaydedicinin aksine, kaydın kalitesini optimize etmeye yardımcı olabilecek düzenleme, metin ekleme veya ek ince ayarlar yapma seçeneğiniz olmayabilir. Ayrıca, bu tür kombinasyonların içerdiği pikaplar, kayıtlarınız için en iyi ses kalitesini sağlamayabilir.

Teac LPR550-USB CD Kaydedici, Kasetli ve Döner Tablalı

TEAC sağlanan resimler

Alt çizgi

Pek çok ses meraklısı, o sıcak analog sesi CD’ye dönüştürmek için vinil kayıtlarını CD’ye kopyalamayı istenenden daha az düşünürken, bu, döner tablanın bulunmadığı ofisinizde veya arabanızda müziğin keyfini çıkarmanın uygun bir yoludur. Vinil kayıt içeriğinizi bir PC’ye aktarıyorsanız, bunu bir USB flash sürücüye, hafıza kartına da koyabilir veya buluta yükleyerek birden fazla dijital oynatma cihazına erişim sağlayabilirsiniz. Vinil kayıtlarınızı bir PC veya CD kaydedici kullanarak CD’ye kopyalamadan önce, olabildiğince temiz olduklarından emin olun. Koleksiyonunuzdaki önemli kayıtlar artık basılı veya hatta CD’de bulunmayabileceğinden, döner tablanız arızalanırsa veya kayıtlar hasar görürse, eğrilirse veya başka bir şekilde oynatılamaz hale gelirse bunları korumaya değer.