Skip to content

CDDA Dosyası Nedir?

2 de Haziran de 2021

CDDA dosya uzantısına sahip bir dosya, sesi AIFF formatında saklayan bir CD Dijital Ses dosyasıdır. CDDA dosyaları normalde yalnızca ses dosyaları CD Dijital Ses özelliğini kullanan bir ses CD’sinden kopyalandığında görülür. Bu genellikle Apple iTunes programı aracılığıyla yapılır. Ses CD’si yanık seçeneği.

CDDA Dosyası Nasıl Açılır

CDDA dosyaları, Windows ve macOS’ta Apple’ın iTunes’u ile ücretsiz olarak açılabilir ve belki başka çok formatlı medya oynatıcıları da hayal ediyorum. kullanarak ses dosyalarını CDDA formatına yazabilirsiniz. Dosya > Oynatma Listesini Diske Yaz iTunes’daki seçenek. Sadece yakmak istediğiniz çalma listesinin, seçtiğinizde görüntülediğiniz çalma listesi olduğundan emin olmanızı sağlar. Logic Pro X, Mac’lerde CDDA dosyalarını açan, ancak ücretsiz olmayan Apple’ın başka bir uygulamasıdır. Apple, dosyaları CDDA biçiminde yazmak için talimatlara sahiptir. CD Dijital Ses dışındaki birkaç format (varsa) CDDA uzantısını kullandığından, muhtemelen gerçekleşmesi pek olası olmasa da, bilgisayarınızdaki başka bir programın bu belirli uzantıyla ilişkili olması ve bu türlere çift tıkladığınızda açılması olasıdır. Dosyalar. Bu olursa ve onu iTunes’a veya başka bir şeye geçirmek istiyorsanız, Windows’ta bu değişikliği yapmak için Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme kılavuzumuza bakın.

CDDA Dosyası Nasıl Dönüştürülür

dBpoweramp’ın CD Ripper’ı ücretsiz bir program değildir, ancak CDDA dosyalarını WAV ve diğer ses formatlarına dönüştürmek için Windows ve Mac için indirebileceğiniz bir deneme sürümü vardır. CDDA dosyasını CD Ripper ile dönüştürdükten sonra, bu yazılım tarafından desteklenmeyen farklı bir formatta olmasını istiyorsanız, CDDA’yı MP3 veya WAV veya herhangi bir sayıda diğer popüler ses formatında kaydetmek için bu ücretsiz ses dönüştürücü programlarından birini kullanın. . Belki tam tersini yapmak ve MP3 dosyası gibi bir şeyi CDDA’ya dönüştürmek, böylece onu yalnızca CDDA formatını destekleyen bir cihazda kullanmak istersiniz. Bu, bazı dosya dönüştürücülerde mümkün olsa da, MP3 formatının kayıplı sıkıştırma kullandığını anlamanız gerekir; bu, ses verilerinin bir kısmının dosyanın boyutunu küçültmek için kırpıldığı ve aynı zamanda neredeyse öncekiyle aynı ses çıkarmasına izin verildiği anlamına gelir. MP3’ü CDDA’ya dönüştürdüğünüzde, önceden kaldırılan verileri bir şekilde dosyaya geri eklemiyorsunuz – CDDA formatında bile sonsuza kadar kayboluyor. Bu, bir fotoğrafı çok yakından yakınlaştırdığınızda ve daha fazla ayrıntı göremediğinizde çok benzer – bu veriler hiçbir zaman orada olmadı. Genellikle bir dosya uzantısını (.CDDA dosya uzantısı gibi) bilgisayarınızın tanıdığı bir uzantıyla (.MP3 gibi) değiştiremez ve yeniden adlandırılan dosyanın kullanılabilir olmasını bekleyemezsiniz. Çoğu durumda, yukarıda açıklanan yöntemlerden birini kullanan gerçek bir dosya biçimi dönüştürmesi yapılmalıdır.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız iTunes veya bu sayfada bahsedilen diğer programlarla açılmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okuma ihtimaliniz yüksektir. Dosya uzantıları benzerse, başka bir dosya biçimini CDDA biçimiyle karıştırmak kolay olabilir. CDA dosyaları bunun olabileceğine bir örnektir. CDA dosyaları CD Audio Track Kısayol dosyalarıdır ve CDDA dosyalarıyla ilgili değildir. Aslında iTunes ve diğer müzik çalarlarla birlikte kullanılabilirler, ancak aslında sadece bir CD’deki ses parçalarına atıfta bulunurlar. Bunları normal bir ses dosyası gibi kullanamazsınız. Bir CDDA dosyasıyla karıştırılabilecek başka bir dosya, bir CCD dosyasıdır. Bunlar CloneCD tarafından oluşturulan ve ImgBurn gibi programlar tarafından kullanılan CloneCD Disk Görüntü dosyalarıdır. CDDA dosyalarıyla hiç ilgili değiller ve bu nedenle bir CDDA açıcıda açılmayacaklar. Dosyanız aslında .CDDA ile bitmiyorsa, dosya hakkında daha fazla bilgi edinmek ve dosyayı hangi programların açabileceğini veya dönüştürebileceğini bulmak için kullandığı dosya uzantısını araştırın.