Skip to content

CDMA nedir ve Nasıl Çalışır?

17 de Mayıs de 2021

Kısaltması olan CDMA Kod Bölmeli Çoklu Erişim, 2G ve 3G şebekelerinde yavaş yavaş kullanımdan kaldırılan GSM’e rakip bir cep telefonu servis teknolojisidir. 2010 yılında, dünya çapındaki operatörler, eşzamanlı ses ve veri kullanımını destekleyen bir 4G ağı olan LTE’ye geçti. Birbirleriyle uyumlu olmayan farklı teknolojileri kullandıkları için mobil ağınızda belirli bir telefonu kullanamayacağınız söylendiğinde muhtemelen CDMA ve GSM’yi duymuşsunuzdur. Örneğin, Verizon’un ağında tam da bu nedenle kullanılamayan bir AT&T telefonunuz olabilir veya tam tersi olabilir.

CDMA standardı, orijinal olarak ABD’de Qualcomm tarafından tasarlanmıştır ve esas olarak ABD’de ve Asya’nın bazı bölümlerinde diğer taşıyıcılar tarafından kullanılmaktadır.

CDMA Hangi Ağlardır?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler beş mobil ağdan Sprint, Verizon ve Virgin Mobile CDMA kullanıyor. T-Mobile ve AT&T GSM kullanır.

CDMA Nasıl Çalışır?

CDMA, daha geniş bant genişliğine sahip bir sinyale izin vermek için elektromanyetik enerjinin yayıldığı bir “yayılı spektrum” tekniği kullanır. Bu yaklaşım, farklı cep telefonlarındaki birkaç kişinin aynı kanal üzerinden bir frekans bant genişliğini paylaşması için “çoklanmasına” izin verir. CDMA teknolojisi ile veri ve ses paketleri kodlar kullanılarak ayrılır ve daha sonra geniş bir frekans aralığı kullanılarak iletilir. CDMA ile veriler için genellikle daha fazla alan ayrıldığından, bu standart 3G yüksek hızlı mobil İnternet kullanımı için cazip hale geldi.

CDMA ve GSM

Çoğu insanın hangi teknolojinin daha iyi olduğu konusunda hangi cep telefonu ağını seçtiği konusunda endişelenmesine gerek yok. Bununla birlikte, iki standart, önemli teknik şekillerde birbirinden ayrılmaktadır.

CDMA Kapsamı

CDMA ve GSM, daha yüksek bant genişliği hızı açısından rekabet ederken, GSM, dolaşım ve uluslararası dolaşım sözleşmeleri sayesinde daha eksiksiz bir küresel kapsama alanı sunar. GSM teknolojisi, ABD’nin kırsal alanlarını CDMA’dan daha eksiksiz kapsamaya meyillidir.

Cihaz Uyumluluğu ve SIM Kartlar

GSM telefonları, kullanıcı hakkındaki bilgileri GSM şebekesinde saklamak için çıkarılabilir SIM kartlar kullandığından, CDMA telefonlar kullanmadığından, bir GSM şebekesinde telefon değiştirmek kolaydır. Bunun yerine, CDMA ağları, GSM telefonlarının SIM kartlarında depoladıklarıyla aynı türdeki verileri doğrulamak için operatörün sunucusundaki bilgileri kullanır. Bu depolama tasarımı, GSM ağlarındaki SIM kartların birbiriyle değiştirilebilir olduğu anlamına gelir. Örneğin, AT&T şebekesindeyseniz ve bu nedenle telefonunuzda bir AT&T SIM kartınız varsa, tüm abonelik bilgilerinizi aktarmak için kartı çıkarabilir ve bir T-Mobile telefonu gibi farklı bir GSM telefonuna koyabilirsiniz. telefon numaranız dahil. Bunun etkili bir şekilde yaptığı şey, AT&T ağında bir T-Mobile telefonu kullanmanıza izin vermektir. Çıkarılabilir SIM kartlara sahip olsalar bile çoğu CDMA telefonunda kolay bir geçiş genellikle mümkün değildir. Bunun yerine, böyle bir takas gerçekleştirmek için genellikle operatörünüzün iznine ihtiyacınız vardır. GSM ve CDMA birbiriyle uyumlu olmadığından, bir T-Mobile ağında bir Sprint telefonu veya AT&T ile bir Verizon Wireless telefonu kullanamazsınız. Aynısı, yukarıdan CDMA ve GSM listesinden yapabileceğiniz diğer cihaz ve taşıyıcı karışımları için de geçerlidir. SIM kart kullanan CDMA telefonlar, bunu LTE standardı gerektirdiğinden veya telefonun yabancı GSM şebekelerini kabul etmek için bir SIM yuvasına sahip olması nedeniyle yapar. Ancak bu taşıyıcılar, abone bilgilerini depolamak için hala CDMA teknolojisini kullanıyor.

Eşzamanlı Ses ve Veri Kullanımı

Çoğu CDMA ağı, aynı anda ses ve veri iletimine izin vermez. Bu nedenle, Verizon gibi bir CDMA ağından gelen bir aramayı sonlandırdığınızda e-postalar ve diğer İnternet bildirimleriyle bombardımana tutulabilirsiniz. Veriler, bir telefon görüşmesindeyken temelde duraklatılır. Bununla birlikte, bir Wi-Fi ağı kapsama alanı içinde bir telefon görüşmesindeyken iki yönlü veri alışverişinin bir CDMA ağında gayet iyi çalıştığını fark edeceksiniz çünkü Wi-Fi, tanımı gereği operatörün ağını kullanmıyor. .