Skip to content

Cep Telefonu Ekranlarına Genel Bakış

18 de Haziran de 2021

Tüm cep telefonu ekranlarının aynı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu gerçeklerden daha fazla olamaz. Cep telefonu ekranları telefondan telefona büyük farklılıklar gösterebilir ve telefonunuzun sahip olduğu ekran türü, cihazı nasıl kullandığınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İşte cep telefonlarında bulunan en yaygın ekran türlerine genel bir bakış.

LCD’ler

Sıvı kristal ekran (LCD), birçok bilgisayarda, TV’de ve mobil aygıtta kullanılan ince panel bir ekrandır, ancak aslında birkaç farklı LCD türü vardır. İşte bir cep telefonunda bulabileceğiniz LCD türleri.

  • LCD: LCD arkadan aydınlatma gerektirir, bu da LCD ekranın diğer ekran türlerinden daha fazla güç gerektirdiği anlamına gelir. Bu, telefonunuzun pilini vergilendiriyor olabilir. LCD’ler ince ve hafiftir ve üretimi ucuzdur.
  • İnce Film-Transistör (TFT): TFT-LCD ekranlar, eski LCD ekranların kalitesinde bir gelişmedir. Ekran keskin görüntüler sunar, ancak bir açıdan zayıf görüntüleme sunar. Bu ekran en iyi şekilde doğrudan görüntülenir.
  • Düzlem İçi Anahtarlama (IPS): IPS-LCD’ler, daha iyi renk üretimi ve daha geniş görüş açıları sundukları için TFT-LCD’lere göre bir gelişmedir. Orta ve üst seviye akıllı telefonlarda ve taşınabilir cihazlarda kullanılırlar.

OLED Ekranlar

Organik ışık yayan diyot (OLED) ekranlar, daha az güç kullanırken LCD’lerden daha keskin ve daha parlak görüntüler sunabilir. LCD’ler gibi, OLED ekranlar da çeşitli tiplerde gelir. Akıllı telefonlarda muhtemelen bulabileceğiniz OLED ekran türleri.

  • OLED Ekran: Bir OLED ekran, ekran piksellerini aydınlatmak için bir arka ışık gerektirmez. Işık yayan organik hidrokarbon zincirleri kullanır. Her piksel kendi ışığını üretir. Kontrast yüksektir, bu da koyu siyahlara ve parlak beyazlara izin verir. Bileşenlerinin organik yapısı nedeniyle ekranın ömrü LCD’nin ömründen daha kısa olabilir.
  • Aktif Matrisli OLED (AMOLED): AMOLED ekranlar, hızlı tepki süreleri ve güç tasarrufu için bir TFT ekranın bir bölümünü OLED ekranla eşleştirir.
  • Süper AMOLED Ekran: Süper AMOLED, AMOLED teknolojisini temel alır. Yüzde 20 daha parlak bir ekran sunar ve yüzde 20 daha az güç kullanır. Bir AMOLED ekrana göre çok daha düşük güneş ışığı yansımasına sahip olduğundan, dış mekanlarda sıklıkla kullanılan telefonlar için idealdir.

Dokunmatik ekranlar

Dokunmatik ekran, kullanıcının parmaklarına, eline veya ekran kalemi gibi bir giriş cihazına dokunmaya yanıt vererek bir giriş cihazı görevi gören görsel bir ekrandır. Tüm farklılıklar aynı değildir. Cep telefonlarında muhtemelen bulabileceğiniz dokunmatik ekran türleri.

  • Dokunmatik Ekran: İlk dokunmatik ekranlar dirençliydi. Bir insan parmağının dokunuşuna duyarlı değillerdi. Ekrana baskı uygulayan bir kaleme duyarlıydılar.
  • Kapasitif Dokunmatik Ekran: Bu ekran, giriş için bir insan parmağının veya özel bir cihazın iletken dokunuşunu kullanır.
  • Çoklu Dokunmatik Ekran: Çoklu dokunmatik ekran, aynı anda iki veya daha fazla temas noktasından gelen girişi algılayabilir.

Retina ekran

Apple, iPhone’undaki ekranı Retina Ekran olarak adlandırıyor ve insan gözünün görebileceğinden daha fazla piksel sunduğunu söylüyor. Retina ekranın tam özelliklerini belirlemek zor çünkü iPhone, teknolojinin tanıtılmasından bu yana birkaç kez boyut değiştirmiş. Ancak, bir Retina Ekran inç başına en az 326 piksel sunar. Apple, iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle birlikte 458 ppi çözünürlüğe sahip, daha az güç gerektiren ve dış mekanlarda daha iyi çalışan Super Retina ekranı tanıttı. Hem Retina hem de Süper Retina ekranlar yalnızca Apple iPhone’larda bulunur.