Skip to content

Cep Telefonu Nedir?

12 de Mayıs de 2021

Cep telefonu, arama yapmak ve almak için hücresel ağ teknolojisini kullanan herhangi bir taşınabilir telefondur. İsim, bu ağların hücre benzeri yapısından gelmektedir. Cep telefonlarının akıllı telefonlardan farklı bir şey olduğu konusunda bazı karışıklıklar var, ancak teknik olarak, en son Android telefondan en basit özellikli telefona kadar her cep telefonu bir cep telefonu. Telefonun kendisinin yapabildiğini veya yapamayacağını değil, aramalarınızı iletmek için kullanılan teknolojiyle ilgilidir. Bir telefon bir hücresel ağa sinyal iletebildiği sürece, bu bir cep telefonudur. ‘Cep telefonu’ terimi, Cep Telefonu ve Cep Telefonu terimleriyle değiştirilebilir. Hepsi aynı anlama geliyor. Akıllı telefon terimi, yalnızca aramalar, SMS mesajları ve temel ajanda yazılımlarından daha gelişmiş özellikler sunan bir cep telefonu anlamına geldi. Genellikle, cep telefonlarından bahsederken, basit bir özellikli telefonu tanımlamak için cep telefonu kullanılırken, akıllı telefon daha gelişmiş dokunmatik ekranlı telefonları tanımlamak için kullanılır. Piyasada bulunan ilk cep telefonu 1973 ile 1983 yılları arasında Motorola tarafından geliştirildi ve 1984 yılının başlarında ABD’de satışa sunuldu. DynaTAC 8000xmaliyeti 3995,00 ABD dolarıydı ve yalnızca otuz dakikalık kullanımdan sonra şarj edilmesi gerekiyordu. DynaTAC 8000x, bugün kullandığımız cihazlarla karşılaştırıldığında neredeyse bir cep telefonu olarak tanınmaz. 2012 sonunda 5 milyardan fazla cep telefonu kullanıldığı tahmin edilmektedir. 1:54

Neden Akıllı Telefon Diyorlar?

Hücresel Ağlar

Cep telefonlarına adını veren bir hücresel ağ, şebeke benzeri bir düzende ülke çapında dağıtılmış hücresel direklerden veya kulelerden oluşur. Her bir direk, hücre adı verilen, genellikle on mil kare civarında, ızgaranın nispeten küçük bir bölgesini kaplar. Büyük cep telefonu taşıyıcıları (AT&T, Sprint, Verizon, Vodafone, T-Mobile, vb.) Kendi hücresel direklerini diker ve kullanır ve bu nedenle sağlayabilecekleri hücresel kapsama düzeyi üzerinde kontrole sahiptir. Aynı kule üzerine bu tür birkaç direk yerleştirilebilir. Bir cep telefonundan arama yaptığınızda, sinyal havadan en yakın direğe veya kuleye gider ve ardından bir anahtarlama ağına ve son olarak da aradığınız kişinin ahizesine en yakın direk üzerinden iletilir. Örneğin hareket halindeki bir araçta seyahat ederken bir arama yapıyorsanız, bir baz istasyonunun menzilinden diğerinin menziline hızla geçebilirsiniz. Paraziti önlemek için bitişik iki hücre aynı frekansı kullanmaz, ancak hücresel direk alanları arasındaki geçiş normal olarak kesintisiz olacaktır.

Caiaimage / Getty Images

Hücresel Kapsama

Bazı ülkelerde, büyük ulusal taşıyıcılardan birindeyseniz, hücresel kapsama alanı hemen hemen her yerde kullanılabilir. Teorik olarak yine de. Tahmin edebileceğiniz gibi, yerleşim bölgelerinde hücresel kapsama alanı genellikle kırsal alanlardan daha iyidir. Kapsama alanlarının çok az olduğu veya hiç olmadığı alanlar, normalde erişimin zayıf olduğu yerlerdir veya hücre taşıyıcılarına çok az fayda sağlayan alanlardır (örneğin seyrek nüfuslu alanlar). Taşıyıcınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, yerel bölgenizdeki kapsamlarının nasıl olduğunu görmeye kesinlikle değer. Şehirler gibi yerleşim alanlarındaki hücresel direkler genellikle birbirine oldukça yakındır, bazen birkaç yüz fit kadar küçüktür, çünkü binalar ve diğer yapılar sinyali etkileyebilir. Açık alanlarda, radyo dalgalarını bozacak daha az şey olduğundan direkler arasındaki mesafe birkaç mil olabilir. Hücresel sinyal sadece çok zayıfsa (yokluktan ziyade), tüketicilerin her ikisi de zayıf bir sinyali yükseltip artırabilen bir hücresel tekrarlayıcı veya ağ genişletici satın almaları mümkündür.