Skip to content

Cep Telefonunu Gece Şarj Etmek Güvenli mi?

6 de Mayıs de 2021

İnsanların akıllı telefonlarıyla ilgili hala sorduğu sorulardan biri de batarya ile ilgili. Bir telefonu gece boyunca şarj etmenin pile zarar verip vermeyeceğini, yeniden şarj etmeden önce pilin tamamen boşalmasına izin vermeleri gerekip gerekmediğini ve kutudan çıktığı anda tam şarj olmadan kullanmanın güvenli olup olmadığını merak ediyorlar. Orada hala akıllı telefon pilleri hakkında birçok efsane var, bu yüzden işte bununla ilgili bazı basit cevaplar. Her akıllı telefon farklıdır. Telefonunuzu şarj etme şeklinizle gerçekten ilgileniyorsanız, en iyi seçeneğiniz onunla birlikte gelen kullanım kılavuzunu okumaktır. Her üretici (Samsung, Apple, Google, Motorola ve diğerleri dahil), mümkün olan en uzun pil ömrünü korumak için cihazınızı şarj etmek için özel talimatlar sağlar.

Telefonunuzu Bir Gece Şarj Edebilir misiniz?

Kısacası, evet, telefonunuzu bir gecede takılı bırakabilirsiniz. Bugünün telefonları, bataryaya zarar vermeden bir gecede takılı bırakılabilecek kadar akıllı. Çipler üzerinde ve pil hala takılı olsa bile yüzde 100’e ulaştığında şarj işlemini durduran yazılımda ekstra korumaya sahiptirler. Yatmadan önce takın (veya kablosuz şarj pedinin üzerine koyun) ve unutun bu konuda. Telefonunuz iyi olacak. Akıllı telefonunuz olduğu sürece piliniz dayanmalıdır. Bir üreticinin kusuru veya diğer izin verilmeyen bakımlar dışında, akıllı telefonunuzun pili, telefona sahip olduğunuz sürece size dayanmalıdır, çünkü telefon pilleri ömürlerini yıllarca değil, şarj döngülerinde ölçer.

Pil Ömrü ve Şarj Döngüleri

Bir şarj döngüsü, kapasitenin yüzde 100’üne kadar boşalttığınız zamandır. Örneğin, telefonunuz yüzde 70 ise, bugün yüzde 30 kullanıyorsunuz (şu anda yüzde 40’tasınız) ve yarın yüzde 70’e kadar yeniden şarj ediyorsanız, yarın yüzde 30’unu tekrar kullanıyorsunuz, bu tek bir şarj döngü. Bununla birlikte, kullandığınız yüzde 30’u bölmek size kalmış, ancak bu yüzde 30’u telefonda geri yüklediğinizde, bu bir döngüdür. Bugünün ortalama akıllı telefon pili, yepyeni, pilin performansı düşmeye başlamadan önce 300-500 şarj döngüsüne sahiptir. Dolayısıyla, makul bir şekilde şarj ediyorsanız, çalışmak için uzun bir pil ömrüne sahip olmalısınız.

Yeni Bir Telefonu Tam Olarak Şarj Etmelisiniz?

Cep telefonlarının daha az olgun olduğu zamanlardaki korkunç uyarılara rağmen, artık yeni akıllı telefonunuzu kutudan çıkar çıkmaz şarj etmeniz gerekmiyor. Yeni akıllı telefonunuz, pili minimum düzeyde pil ile gönderilir ve bu pilin bitmesi, pilinizin ömrünü uzun vadede etkilemez. Bazı üreticilerin kullanmadan önce telefonunuzu tam olarak şarj etmesini önermesinin tek nedeni, iyi bir ilk izlenim bırakmaktır. Sonuçta, telefonu aldığınızda, yalnızca yüzde 10 veya 15 pili olabilir ve siz kurarken ve uygulamaları indirirken hiç uzun sürmeyecektir. Üreticiler, ödediğinizin karşılığını aldığınızdan emin olmak istiyorlar; bu, en başından itibaren tam olarak çalışan bir akıllı telefondur. Kurarken sıfıra kadar bekleyebilir veya kutudan çıkar çıkmaz yüzde 100’e kadar şarj edebilirsiniz. Sana kalmış.

Telefonu Şarj Etmenin En İyi Zamanı

Bu da başka bir noktayı ortaya çıkarır: pilinizi yeniden şarj etmeden önce yüzde sıfıra düşmesi gerekmez. İlk cep telefonlarında nikel-kadmiyum piller vardı, bu pilleri yeniden şarj etmeden önce boşalmasına izin verirseniz daha iyi performans gösteriyordu. Günümüzün akıllı telefonlarında, kalan kullanılmayan gücün yüzdesi ne olursa olsun şarj edilmesi uygun olan lityum iyon piller kullanılmaktadır. Bazı uzmanlar, pili normalden daha hızlı yıpratabileceği için lityum iyon pilin asla tamamen bitmesine izin vermemeniz gerektiğini söylüyor. Bu nedenle, ihtiyaç duyduğunuzda telefonunuzu şarj edin, pili iyi olacaktır. Üreticiler, pili çok hızlı şarj etmemesi ve zarar vermemesi için cihazlara, şarj cihazlarına ve kablolara sınırlar koyar. Hasar görmemesi için, cihazınızı şarj ederken daima telefonunuzla birlikte gelen kabloyu veya orijinal bir yedek kabloyu kullanmayı denemelisiniz.

Telefonunuzu Şarj Etmek İçin İpuçları

  • Telefonunuzu şarj olurken kullanabilirsiniz: Telefonunuzu şarj olurken kullanabilirsiniz, tamamen şarj olması biraz daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, yaptığınız her şeye güç sağlamak için pilin şarjını kullanmak yerine, fişten aldığınız elektriği kullanmasıdır.
  • Telefonunuz kapalıysa daha hızlı şarj olur: Pili veya gücü hiçbir şey kullanmadığından, fişe takılıyken telefonunuzu kapatmak daha hızlı şarj olur. Açık olan ve hala arka planda çalışan uygulamalar şarjı yavaşlatabilir. Bireysel olarak, bu uygulamalar çok fazla güç kullanmaz, ancak 10’dan fazla açık uygulamanız olduğunda, pilinizin suyunu daha hızlı çekerler. Telefonunuz kapalıyken hiçbir şeyi işlemiyor veya kontrol etmiyor, yani şarj cihazından akan tüm elektrik şarj olmaya gidebilir.
  • Telefonunuzu bilgisayarınızdan veya dizüstü bilgisayarınızdan şarj etmek pile zarar vermez: Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlandığında şarj etmek genellikle daha uzun sürer çünkü şarjın hızı, kabloya ve bilgisayarınızın sahip olduğu USB bağlantı noktasının türüne bağlıdır. Çoğunun hala USB 2.0 bağlantı noktaları vardır, bu nedenle bir USB 3.0 kablosuyla (yıldırım kablosu veya başka türlü) bile telefonunuz daha yavaş şarj olur. Bir şey varsa, telefonunuzu dizüstü bilgisayarınızdan şarj etmek, bir prizden biraz daha iyidir, çünkü onlar şarjı kabul ettikçe lityum iyon pili (ve dahili işleyişini) daha az zorlar. Daha az gerilim, daha mutlu bir pil demektir.

Doğru Şarj Aletlerini ve Kabloları Kullanın

İdeal olarak, telefonunuzla birlikte gelen şarj kablosunu ve fişi kullanmalısınız. Telefonunuzu doğru voltajı kullanarak şarj etmek için yürürlükteki standartlara göre yapılmıştır. Markasız bir şarj cihazı veya kablo, telefonunuzdaki şarj bağlantı noktasına ve uzantı olarak bataryaya zarar verebilir. Gerekirse, telefonunuzun üreticisinin onayını taşıyan onaylı bir kablo veya şarj cihazı kullanabilirsiniz. Kendinizi kabul edilebilir bir şarj cihazından uzakta bulursanız ve piliniz azalırsa, ihtiyacınız olmadığında Bluetooth’u kapatmak, ekran parlaklığını düşürmek, istediğiniz uygulamaları kapatmak gibi pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için birkaç numara deneyebilirsiniz. pili korumak için kullanmadığınızdan veya uçak modunu açmayacağınızdan emin olun.