Skip to content

CES 2021: Daha Az Stres, Rahatlayın ve Daha İyi Uyuyun

25 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • 2021 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda göreceğimiz trendlerden biri, sağlık teknolojisindeki artış.
  • Sağlık teknolojisindeki yenilikler arasında giyilebilir ürünler, yastıklar, iç bahçeler ve daha fazlası bulunur.
  • Uzmanlar, sağlıklı yaşam teknolojisinin fiziksel ve zihinsel sağlığımızı daha basit yollarla kontrol etmemizi sağladığını söylüyor.
Oscar Wong / Getty Images
2021 Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) bu yıl sanal olacak, ancak en yeni teknoloji ürünlerini ve trendlerini görmeye devam edeceğiz. Refahımızı artırma ihtiyacı her zamankinden daha fazla bir öncelik haline geldiğinden, bu yıl pek çok ürün sağlık kategorisine yöneliktir. Uzmanlar, benzersiz giyilebilir ürünlerden yüksek teknolojili yastıklara ve bütünsel bir bahçeye kadar, CES 2021’de piyasaya sürülecek olan sağlık teknolojisinin sektörde, teknoloji aracılığıyla alışkanlıklarımızı kişiselleştirmeye doğru ilerleyen daha geniş bir eğilimi sergilediğini söylüyor. Pure365’in kurucu ortağı ve COO’su Michael D. Ham, “Sağlıklı yaşam teknolojisi bu yıl ve sonrası için çok önemli çünkü hayatlarımızı hastalıksız uzatmaya yardımcı olan sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını daha kolay bir şekilde gerçekleştirmemize olanak tanıyor,” diyor. e-postada Cankurtaran.

Wellness Giyilebilir Ürünleri

Giyilebilir cihazlar teknoloji sahnesinde yeni bir şey olmasa da, bu yıl CES 2021’deki ürünlerin önizlemelerinde görüldüğü gibi sağlık odaklı giyilebilir cihazlar daha popüler hale geliyor. Uzmanlar, giyilebilir cihazların bize sağlık verilerimizi ve sağlık ilerlememizi gerçek zamanlı olarak vermede faydalı olduğunu söylüyor. “Birlikte gelen diğer vardiya [wellness technology] The Sound’un araştırma ve danışmanlık direktör yardımcısı Sophie Welsman, “sağlıklı yaşamın” ne kadar kişiselleştirilmiş olduğuna dair daha iyi bir anlayış. Cankurtaran e-posta yoluyla. “İnsanların sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kişiselleştirmek için veri toplamasına ve kullanmasına yardımcı olan teknoloji (bu ister ne yemeli, ne kadar uyuyacak, ne zaman ve nasıl çalışmalı veya meditasyonlarının ne kadar başarılı olduğu) süregelen bir rol oynayacak.”

Cove giyilebilir cihazını giyerken mutfak masasında dizüstü bilgisayar kullanan bir kişi.

Cove’un izniyle
Bu giyilebilir cihazlardan biri, “kişisel bakımın geleceği” olmayı vaat ediyor. Feelmore Labs tarafından yaratılan Cove, stres ve kaygıyı azaltmayı hedefliyor (geçen yıl çoğumuzun deneyimlediği bir şey.) Cihaz, kulakların arkasına hafif titreşimler uygulayarak çalışır ve cilt ile beyin arasındaki doğal biyolojik yolu etkinleştirir. Beynin kaygıyı düzenleyen ve derin bir sakinlik hissine yol açan bölümü. Ardından, kendisini kulağınız için Fitbit olarak adlandıran SOUL şirketi tarafından yaratılan BLADE var. Cihaz, koşu formu, adım genişliği hakkında ipuçları gibi gerçek zamanlı koçluk önerileri sunmak ve egzersiz sırasında genel performansınızı iyileştirmek için vücut hareketinizi analiz etmek için yapay zeka kullanır.

Temellere Geri Dön

Hâlâ elimizde çok fazla zamanın olduğu yeni bir yılda, birçoğu kendilerini meşgul etmek ve zevk aldıkları bir şeyle uğraşarak stresi azaltmak için bahçe işleri gibi yeni hobiler ediniyor. Uzmanlar, sağlıklı yaşamın yalnızca fiziksel sağlığı kapsamadığını, aynı zamanda doğa gibi temel unsurlarla yeniden bağlantı kurduğunu söylüyorlar.

Gardyn'den bir kapalı bahçe.

Gardyn’in izniyle
Ham, “Yalnızca fiziksel sağlığa odaklanmakla kalmayıp, aynı zamanda biyofilik tasarım ilkeleri (yani, iç mekan bahçeleri, sanat / görüntü, ses manzaraları) aracılığıyla doğal dünyamızla yeniden bağlantı kurmamıza yardımcı olan sağlık teknolojisi için heyecanlıyım,” diye yazdı. “Doğayla günlük olarak bağlantı kurabildiğimizde, sağlığın nereden kaynaklandığını daha iyi anlamamızı sağlıyor.” İlk tam otomatik iç mekan dikey ürün yetiştirme sistemi, CES 2021’de görücüye çıkacak. Gardyn, evlerimizdeki taze ürünlere erişim sağlamak için hybriponic teknolojisi adı verilen yeni bir tür teknoloji kullanıyor. Yapay zeka tabanlı bir yardımcı uygulama ile tamamlanan sistem, entegre LED aydınlatma ve altı galonluk su rezervuarı kullanarak haftalarca su eklemeden tamamen otonom olan 30 bitkiye kadar aynı anda büyüyebilir.

İyi Bir Gece Uykusu

Tabii ki, genel sağlığınız ve refahınız için kritik faktörlerden biri uyku ve uyku teknolojisi bu yıl CES’te çok büyük. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, yetişkinlerin en iyi sağlık ve esenlik için günde yedi saat veya daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Çoğumuz geçen yıl muhtemelen uykusuz geceler geçirdik, ancak bu yılki CES’te yer alan teknoloji şirketleri kolektif uyku eksikliğimizle mücadele etmeye çalışıyor. Böyle akıllı bir yastık, bir kişinin uyurken uyku pozisyonuna uyması için yüksekliğini otomatik olarak ayarlayarak huzursuz uyuyanların sorununu çözmek istiyor. AirCozy Interactive Akıllı Yastık, horlamacılar için bir çözüme bile sahiptir: horlamanızı önlemek için horlamayı algılayabilir ve yastığı nazikçe yukarı ve aşağı sallayabilirken, sizi sırtınız yerine yan tarafınızda uyumaya teşvik eder. Daha fazla istemek? Tüm CES 2021 kapsamımıza buradan bakın.