Skip to content

CES 3. Gün: Oyun, Elektrikli Araçlar ve Microsoft’tan Bir Uyarı

23 de Mayıs de 2021

CES 2021’in üçüncü günü son değil, ancak gösterinin açılış oturumlarına yaklaşıyor. LG, 2021’de oyunun geleceği hakkında bir yuvarlak masa tartışmasıyla günü yönetti ve GM, her garaja bir elektrikli araç yerleştirmek için pratik bir plan hazırladı. Microsoft’un gösterecek ürünleri yoktu, ancak şirketin başkanı bilgisayar korsanlığının daha büyük etkileri hakkında uğursuz bir uyarıda bulundu ve Asus, CES 2021’de gösterilecek tek çift ekranlı dizüstü bilgisayarı ortaya çıkardı.

Rekabetçi Oyun, HDR’yi, Düşük Gecikmeli Ekranları Destekler

Getty Images
Dünyanın dört bir yanındaki insanlar eğlence ve kaçış arayışına girdikçe oyunlar 2020’de arttı. LG, bu trendlerin 2021’e kadar nasıl devam edeceğini tartışmak için bir panele ev sahipliği yaptı. Tüketici Teknolojileri Derneği (CTA) araştırma direktörü Lesley Rohrbaugh, panele başladı, “Oyun konsolları tüketicinin tatil dileği üzerine en çok istenen üçüncü teknoloji hediyesiydi. son zamanlarda ABD’de liste. ” Tartışma kısa süre sonra HDR’ye kaydı. Digital Monarch Media’nın film geliştirme başkanı Habib Zargarpour oturum sırasında şunları söyledi: “Bu yıl muhtemelen çıkış yılı olacak. [for HDR], çünkü platform zorluklarının büyük ölçüde ele alındığını düşünüyorum. ” Bu, yalnızca tüm yeni nesil oyun konsollarından gelen desteği değil, aynı zamanda oyun monitörlerini, PC video kartlarını ve HDTV’leri de içerir. HDR sadece görüntü kalitesiyle ilgili değildir. Evil Geniuses CEO’su Nicole LaPointe Jameson, HDR’nin SDR’de görünmeyen küçük ayrıntıları vurgulayabileceği için bunun rekabetçi oyunlarda bir avantaj olabileceğini söylüyor. Oturum sırasında Jameson, “Bunun rekabet etme ve performans gösterme yeteneğimiz üzerinde büyük etkileri var” dedi. “Teknolojinin sınırları zorlamasını seviyoruz, böylece oyuncularımız gerçek hayatta taklit edildiğini göreceğiniz gibi gerçek zamanlı olarak daha fazla bilgiyi daha yüksek hızlarda tüketebiliyor.” Jameson ayrıca e-spor etkinlikleri artık şahsen yapılmadığından, oyuncular tarafından kullanılan ekipmanın daha az kısıtlandığına dikkat çekti. Bu, Evil Geniuses ve diğer e-spor ekiplerinin HDR ve diğer yeni teknolojilerin avantajlarını göz önünde bulundurması gerektiği anlamına geliyor. Ne kadar küçük olursa olsun, herhangi bir kenar önemli olabilir. Sohbet daha sonra rekabetçi oyunlarda başka bir sıcak konuya yöneldi: gecikme. Nvidia’nın içerik ve teknolojiden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Tony Tamasi, bunun 2021 ve sonrasında oyun donanımı için bir odak noktası olacağını düşünüyor. Tamasi seans sırasında “Daha düşük gecikmeler ile daha iyi mekanik beceri arasında bir korelasyon var” dedi. Bu, daha düşük gecikmeli bir monitör veya video kartının oyunculara gerçek, ölçülebilir bir avantaj sağladığı anlamına gelir. Jameson, “sıfıra yakın gecikmeye ulaşma mücadelesinin her sporcunun ebedi yolculuğu olduğunu” söyleyerek kabul etti. Bunun, yüksek yenileme özellikli monitörler, PC video kartları ve denetleyiciler, fareler ve düşük gecikme modlu klavyeler gibi gecikmeyi azaltabilen tüm donanımlara olan talebi artırması bekleniyor.

GM Her Garajda bir EV İstiyor

GM Ultium Platformu.

GM
GM CEO’su Mary Barra, CES’in ikinci gününde şirketin açılış konuşmasını yaptı. Seyyar bir oturma odası, elektrikli teslimat araçları ve uçan Cadillac’lar gösterdi. Ancak GM’nin CES 2021’deki tek varlığı bu değildi. GM’nin başkan yardımcısı ve CTO’su Matt Tsien daha temelli bir tartışma yaptı. GM’nin, elektrikli araçlar (EV’ler) için tasarlanmış modüler bir araç platformu olan Ultium’a yaptığı yatırımı yineledi. Önümüzdeki on yıl boyunca tüm GM elektrikli araçların temeli olacak. Tsien sunumunda, “Bu modülerlik muazzam bir ölçek sağlıyor; bu sektörde daha önce hiç görmediğimiz bir ölçek,” dedi. “2025 yılına kadar dünya genelinde 30 araç yerleştirme planımız var ve bence bu tüketicilere çok fazla seçenek sunacak.” Yolda daha fazla elektrikli araç, daha fazla elektrik altyapısına ihtiyaç olduğu anlamına gelir, ancak Tsien, elektrikli şarj cihazlarının benzin istasyonları kadar yaygın olması gerektiği fikrine meydan okudu. Tsien, yeni elektrikli araçların menzili insanların bir günde tipik olarak kat ettikleri mesafeyi aştığı için, “çoğu insan araçlarını evlerinde bir gecede şarj edecek” dedi. Bu, yalnızca 75-100 mil menzile sahip önceki EV’lerden bir kaymadır. Yine de GM hızlı şarjı görmezden gelmeyecek. Tsien, şirketin şarj altyapısını insanların en çok ihtiyaç duyduğu yere yerleştirmek için iyi bir konumda olduğunu söyledi. Tsien, “OnStar ağımızdaki bazı verilerden yararlanabiliyoruz,” dedi. “Müşterilerin nerede yoğunlaştığını biliyoruz, araçların nerede yoğunlaştığını biliyoruz.” Bu veriler, GM’nin ve GM’nin ortaklarının, elektrikli araçların benimsenmesi arttıkça elektrik altyapısını genişletmek için bir strateji oluşturmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir. Barra’nın açılış konuşması GM’nin önümüzdeki on yıl ve sonrasına yönelik vizyonunu gösterirken, Tsien’in yorumları GM’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde nereye gideceğini gösteriyor ve bu basit bir hikaye. GM düzinelerce yeni EV geliştirecek, bunları rekabetçi fiyatlarla satacak ve altyapı sınırlamalarının üstesinden gelmek için gelişmiş menzile güvenecek. Şirket, bunun müşterileri elektriğe geçme zamanının geldiğine ikna edeceğini umuyor.

Microsoft’un Keynote’u Kıyamete Dönüşüyor

Microsoft başkanı, Brad Smith.

Microsoft
Microsoft’u düşündüğünüzde, zihniniz muhtemelen Windows, Office, Xbox veya Surface’a dönüyor. Ancak Microsoft’un başkanı Brad Smith tarafından sunulan şirketin CES 2021 açılış konuşması daha ciddi konulara yöneldi. İlk olarak Aralık ayında ortaya çıkan SolarWinds hack, tarihin en kötüleri arasında yer alıyor. Rus istihbaratının işi olduğu iddia edilen saldırı, SolarWinds tarafından üretilen ve ABD hükümeti ve birden fazla işletme tarafından kullanılan ürünleri tehlikeye atmak için birden fazla yol kullandı. Microsoft, saldırıyı tespit etme ve bunlarla mücadele etmede etkili oldu ve bu deneyim görünüşe göre bir etki yarattı. Smith, Microsoft’un CES 2021 açılış konuşmasında “Geçen ayın gerçek hayatı ve ele almak zorunda olduğumuz saldırılar kritik önem taşıyor” dedi. “Bu, bir ulusun diğerini gözetlemeye çalışması değil. Küresel tedarik zincirine yapılan büyük, ayrım gözetmeyen bir saldırıydı.” Smith’in sunumu bir toplanma çığlığıydı. Teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri SolarWinds gibi büyük ölçekli saldırılara karşı çıkmaya çağırdı ve “Dünyanın karşılayamayacağı bir tehlike” dedi. Teknoloji endüstrisindeki şirketleri saldırıya karşı konuşmaya teşvik etti. Smith’in tartıştığı tek tehlike büyük ölçekli, devlet tarafından finanse edilen bilgisayar korsanlığı değil. Ayrıca şirketlerin ve hükümetlerin “insanlığın savaş silahlarının kontrolünü kaybetme riskini” ciddiye alması gerektiğini söyledi ve “hipersonik silahların ve yapay zekanın bu senaryoyu mümkün kıldığı bir on yılda yaşıyoruz” dedi. Smith, klasik 1983 filmini kullandı Savaş oyunları onun fikrini açıklamak için. Bunlar bir CES açılış konuşması için ağır konulardır, ancak Microsoft’tan haber almak şaşırtıcı değildir. Şirketin gelirinin çoğu bulut ve kurumsal hizmetlerinden geliyor. Smith’in konuşması, Microsoft’un altyapısına zarar verebilecek veya yok edebilecek öngörülemeyen kıyamet olayları konusunda endişeli olduğunu gösteriyor. Geçen yıl yaşanan olaylar göz önüne alındığında, şirketin paranoyak davrandığını söylemek zor.

Asus Çift Ekranlı Dizüstü Bilgisayarları Gösteriyor

Asus Zenbook Pro Duo çift ekranlı dizüstü bilgisayar.

Asus
Asus, geleneksel olarak CES’i tüm yeni donanımlarını Kuzey Amerikalı alıcılara sunmak için kullandı ve ilk sanal CES bir istisna değildi. Şirket düzinelerce yeni dizüstü bilgisayar, monitör ve masaüstünü duyurdu. Zenbook Pro Duo çift ekranlı dizüstü bilgisayarları ilgi odağı oldu. İlk olarak 2019’da piyasaya sürülen Pro Duo serisi, dizüstü bilgisayarın tüm genişliğini kapsayan ikinci bir ekranı sıkıştırmak için klavyeyi kullanıcıya yaklaştırıyor. Asus’un Pro Duo 15’i bir OLED ana ekran sunarken, Duo 14 çift ekranlı tasarımı daha küçük bir form faktörüne getiriyor. Pro Duo 15, daha iyi oyun ve üretkenlik için Nvidia’nın yeni RTX 3070 mobil grafik kartına sahiptir. Asus ayrıca 4K, 120Hz ana ekrana ve Nvidia RTX 3080 grafiklere sahip çift ekranlı bir oyun dizüstü bilgisayarı olan ROG Zephyrus Duo 15 SE’yi de tanıttı. Asus, çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar sunma konusunda yalnız değil, ancak CES 2021’de yeni çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar ortaya çıkaran tek şirket. performans dizüstü bilgisayarlar, ancak Asus’un orijinalinden iki yıl sonra yeni çift ekranlı modeller oluşturma kararı şirketin kararlı olduğunu gösteriyor. Daha fazla istemek? Tüm CES 2021 kapsamımıza buradan bakın.