Skip to content

Çeşitli Kulaklık Türlerine Yönelik Eksiksiz Kılavuz

5 de Mayıs de 2021

Bu kadar çok kulaklık stili ve konfigürasyonuyla, hangi türden satın alınacağına karar vermeye çalışmak kafa karıştırıcı olabilir. Hangisinin size uygun olduğunu belirlemek için farklı kulaklık türleri (ve kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar) hakkında bilgi edinin.

Kulak Üstü Kulaklıklar

Kulak üstü kulaklıklarda (kulak çevresinde de denir), tüm kulağınızı çevreleyen kulak kapakları veya yastıklar bulunur. Yastıklar genellikle köpük veya hafızalı köpükten yapılır ve deri veya süet dahil olmak üzere çeşitli malzemelerle kaplanır. Gürültü önleyici kulaklıklar, en popüler kulak üstü kulaklık türleri arasındadır. İki tür teknolojiye sahiptirler: pasif ve aktif. Pasif gürültü engelleme, kulaklıkların kendileri tarafından ortadan kaldırılan sesi ifade eder. Kulağınızı çevreleyen ve dış gürültüyü bloke eden kulaklıklar tarafından belirli bir ses seviyesi azaltılabilir (veya boğulabilir). Aktif gürültü engelleme, basitçe konuşmak gerekirse, ortam gürültüsünü engellemek için kulaklıktan yayılan bir sesi ifade eder. Aktif gürültü engelleme teknolojisi genellikle bir pille çalışır ve bazı modeller pilin bitmesi durumunda normal kulaklıklar gibi çalışmaya devam eder. (Bununla birlikte, aktif gürültü engelleme için pil biterse bazı kulaklıklar hiç çalışmayacaktır, bu nedenle bunu 12 saatlik uçuşu Hawaii’ye götürmeden önce öğrenmelisiniz.) Diğer kulak üstü kulaklık türleri arasında oyun kulaklıkları ve Genellikle bir (veya her ikisinin) kulak bardağının kafa bandından uzağa dönmesine izin veren DJ kulaklıkları. Oyun sırasında başkalarıyla iletişim kurmak istiyorsanız, özel bir kulaklık satın almaya değer. Bazı insanlar kulaklığın ağırlığından hoşlanmasa da, kulak üstü kulaklıkların avantajları arasında etkileyici ses ve rahatlık bulunur. Dezavantajları arasında taşınabilirlik eksikliği yer alır. Çoğu model katlanırken veya bir taşıma çantasıyla birlikte gelirken, cebinize kolayca sokulamaz ve birçok kişi egzersiz yaparken onları garip bulur. Kulak üstü kulaklıklar, kulak üstü kulaklıklardan biraz daha küçüktür ve kulak yastıkları doğrudan kulağa dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle kulak üstü meslektaşlarından daha ucuzdurlar ve genellikle biraz daha hafiftirler.

Kulaklıklar ve Kulakiçi Kulaklıklar

Farklı şirketler kulak içi kulaklıkları (veya kulaklıkları) farklı şeyler olarak adlandırdığı için bu kategori, adıyla ilgili biraz yanıltıcı olabilir. Genel olarak, kulaklıklar ve kulak içi kulaklıklar kulak kanalına girer. Dışarıdaki gürültüyü izole etmek için tasarlanmış çıkarılabilir uçlara veya flanşlara sahiptirler. Bu uçlar silikon, kauçuk ve hafızalı köpük gibi birkaç farklı malzemede gelir. Kulaklık satın alıyorsanız, bunların genellikle çıkarılabilir yastıklara sahip olmadıklarını ve kulak kanalının dış kısmına dayanacak şekilde tasarlandıklarını unutmamak önemlidir. (En yaygın olarak bulunan kulaklıklar, Apple iPod’larda ve iPhone’larda bulunan küçük beyazlardır.) Kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar genellikle aktif veya atletik ayarlarda kullanılır, ancak farklı konfigürasyonlarda bulunabilirler. Tarzlar arasında kulağın dışını saran kulak klipsleri veya boyuna takılan bantlar bulunur. Atletik kullanım için kulaklık almayı düşünüyorsanız, egzersiz sırasında dolaşmayı önlemek için kablo yönetim sistemlerine de bir göz atın.

Kablosuz kulaklık

Kızılötesi (IR), radyo frekansı (RF) veya Bluetooth gibi farklı teknoloji türleri için kablo ticareti yaptığınız için kablosuz kulaklık veya kulaklık satın almak harika bir satın alma olabilir. Her teknolojinin farklı bir aralığı ve meydana gelen farklı miktarda ses bozulması vardır.

Hat İçi Mikrofon ve Kontroller

Pek çok kulaklık, özellikle de kulaklıklar artık bir kablo üstü mikrofonla veya çalmayı kontrol etmenize veya çağrıları yanıtlamanıza olanak tanıyan düğmelerle birlikte geliyor. Ancak, cihazınızın satın aldığınız kulaklık tarafından desteklendiğinden emin olun. Örneğin, bazı kulaklıklar yalnızca iPhone’ları destekler, bu da Android’inize taktığınızda ses kontrollerinin çalışmayacağı anlamına gelir.