Skip to content

Çevrimdışı Bir Chromebook Nasıl Kullanılır

22 de Nisan de 2021

Chromebook’lar web ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bir Chromebook tasarımının itici gücü, kullanıcıların çevrimiçi uygulamalara ve hizmetlere erişerek ihtiyaç duydukları hemen hemen her şeyi başarabilmeleridir. Elbette, bazen her zaman çevrimiçi olmak imkansızdır ve Chromebook’unuzun yine de çevrimdışı çalışır durumda olmasını istersiniz. İyi haberler var. Küçük bir planlamayla, hiçbir şeyi kaçırmadan bir Chromebook’u çevrimdışı kullanabilirsiniz.

Chromebook’u Çevrimdışı Kullanma

İnternet bağlantısı kuramasanız bile Chromebook’unuz pek çok özellik sunar (bazıları sizi şaşırtabilir). Bununla birlikte, Windows ve Mac bilgisayarlarda olduğu gibi, ihtiyaç duyabileceğiniz bazı işlevleri etkinleştirmek için çevrimdışı olacaksanız önceden düşünmeniz gerekir. İki seçeneğiniz var:

 • Çevrimdışı çalışmayla uyumlu uygulamaların ve hizmetlerin internete bağlı olmadığınızda da kullanılabilmesini sağlayın.
 • Çevrimdışı olarak kullanılabilen üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri kullanın.

Neyse ki, Google Apps’ın yerleşik bir çevrimdışı modu vardır, bu nedenle etkinleştirildiklerinde, her şeyin hazır olması gerekir. Üçüncü taraf uygulamalara gelince, çevrimdışı modla uyumlu uygulamaları bulmanın kolay bir yolu vardır, ancak genel bir kural olarak, çevrimdışı Android cihazlarda çalışıyorsa, muhtemelen Chromebook’unuzla çevrimdışı çalışacaktır.

Çevrimdışı Chromebook Nasıl Kullanılır?

İlk seçeneğiniz, çevrimdışı modda çalışmak için çevrimdışıyken kullanacağınız uygulamaları ve hizmetleri etkinleştirmektir. Aşağıdakiler dahil, Google Drive uygulamaları aracılığıyla erişeceğiniz şeylerin çoğu bunlardır:

 • E-postanızı kontrol ediyorum.
 • Belgeler, elektronik tablolar ve sunular oluşturma ve düzenleme.
 • Not oluşturma ve bunlara erişme veya not alma yetenekleri.
 • Kaydedilmiş web sayfalarını okumak.
 • Film, müzik veya oyun oynatmak.

Başlamak için, Google Drive’ı ve belki bazı belirli dosyaları çevrimdışı kullanılabilir hale getirmeniz gerekir.

Google Drive’ı Çevrimdışı Kullanılabilir Yapın

Google Drive’ı hala çevrimiçiyken kullanıma açmanız gerekir, böylece internete erişiminiz olmadan önce dosyalarınızı bilgisayarınızla senkronize etmek için zamanınız olur. Bunu yapmak için:

 1. İnternete bağlıyken Google Drive’ı açın ve Google Dokümanlar Çevrimdışı Uzantısını açın.

 2. Tıklayın Chrome’a ​​ekle.

  Uzantı düğmesi diyorsa Chrome’dan sil, Chrome’dan kaldır veya Chrome’a ​​eklendi, sonra uzantı zaten etkinleştirilmiştir.

 3. Ardından Google Drive Ayarlarına gidin (hala çevrimiçiyken).

 4. İçinde Çevrimdışı Ayarlar iletişim kutusunun bölümünde, Google Drive dosyalarınızı çevrimdışı kullanılabilir hale getirme seçeneğinin yanındaki kutuya bir onay işareti koyun. Bu seçeneğin siz seçtikten sonra açılması birkaç dakika sürebilir.)

  Çevrimdışı dosyalar Chromebook'ta nasıl etkinleştirilir.

 5. Seçenek açıldığında, tıklayın Bitti.

Çevrimdışı Dosyalara Nasıl Erişilir

Şimdi, Google Drive’a çevrimdışı erişim izni verdiniz. Bu, en son kullandığınız dosyalarınızı Chromebook’unuzun dahili depolama birimiyle senkronize eder, böylece internete erişiminiz olmadığında bunlara erişebilirsiniz. Çevrimdışıyken dosyalarda istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz ve bu değişiklikler Chromebook’unuzu internete bir sonraki bağladığınızda otomatik olarak senkronize edilir. Çevrimdışı dosyalarınıza erişmek için:

 1. Başlatıcı’yı ve ardından ^ (yukarı ok).

  Chromebook'taki Başlatıcı.

 2. Seçiniz Google sürücü.

  Chromebook'ta Google Drive.

 3. Açmak istediğiniz dosyayı bulup çift tıklayın ve normalde yaptığınız gibi değişiklikler yapın. Değişiklikleriniz otomatik olarak kaydedilecek ve Chromebook’unuz tekrar çevrimiçi olduğunda senkronize edilecektir.

Belirli Dosyaları Çevrimdışı Kullanım İçin Kullanılabilir Yap

Varsayılan olarak, Chromebook’unuzda Çevrimdışı Kullanımı etkinleştirdiğinizde kullanıma sunulan dosyalar, Google Drive’ınızda en son eriştiğiniz dosyalardır. Kullanılabilir olmasını istediğiniz başka dosyalar varsa, bunları internete bağlıyken ayrı ayrı etkinleştirebilirsiniz.

 1. İçinde Google sürücü Çevrimdışı kullanım için etkinleştirmek istediğiniz dosyayı seçin.

 2. Dokümanlar listesinin en üstündeki üç nokta menüyü seçin.

  Google Drive'daki Diğer belge menüsü.

 3. Değiştir Çevrimdışı kullanılabilir Açık.

  Google Drive'da bir belgeyi çevrimdışı kullanılabilir hale getirme.

 4. Belgeye eşitlenmesi için zaman tanıyın ve çevrimdışı olarak erişebileceksiniz.

Çevrimdışı Erişimi Kaldırma

Çevrimdışıyken artık bir belgeye erişmeniz gerekmiyorsa, istediğiniz zaman onu çevrimdışı erişimden kaldırabilirsiniz.

 1. Çevrimiçiyken Google sürücü Çevrimdışı düzenleme için kullanılabilir hale getirdiğiniz dosyayı seçin.

 2. Dokümanlar listesinin en üstündeki üç nokta menüyü tıklayın.

 3. Seçimi kaldır Çevrimdışı kullanılabilir. Google, dokümanı çevrimdışı sürümlerle senkronize etmeyi hemen durduracaktır.

Diğer Chromebook Çevrimdışı Uygulamaları

Google Drive, çevrimdışıyken erişebileceğiniz tek Google uygulaması değildir. Gmail, Google Keep ve diğer Google Uygulamaları da çevrimdışı kullanılabilir hale getirilebilir. Her uygulama biraz farklıdır, ancak genel olarak, Ayarlar çevrimiçi olduğunuzda uygulama için ve Çevrimdışı kullanılabilir İnternet hizmetiniz olmadığında uygulamayı kullanılabilir hale getirmek için uygulama. Google Drive’da olduğu gibi, çevrimdışı olarak yapılan tüm değişiklikler Chromebook’unuzun internete bir sonraki bağlanışında senkronize edilecektir. Ayrıca, ihtiyacınız olabilecek herhangi bir amaç için çevrimdışı olarak kullanılabilen tonlarca üçüncü taraf uygulaması da vardır. Bu uygulamaları, Chrome Web Mağazası’na gidip öğesini seçerek bulabilirsiniz. Uygulamalar sonra ara Çevrimdışı Çalışır. Orada Evernote, Trello ve Pocket (web sayfalarını çevrimdışı görüntüleme için kaydetmek için kullanılır) ve düzinelerce başka popüler uygulama bulacaksınız.