Skip to content

Çevrimiçi Bir Şey Bulmak İçin Tersine Arama Nasıl Yapılır

5 de Nisan de 2021

Bir kişi veya işletme hakkında bilgi aramayı denediyseniz, tersine arama yararlıdır. Ters arama, bir telefon numarasını, e-posta adresini, fiziksel adresi, adı vb. İçerebilir. Ters ad araması yapmak için bir kişi arama motorunu kullanırken ya da bir web arama motoru gibi Tersine görsel arama için Google veya Bing. Ters ad ve ters görsel arama motorlarının ötesinde, aşağıda gözden geçireceğimiz birkaç arama motoru daha vardır.

Ters Arama Anlamı

Tersine arama yapmak gerçekten sadece belirli bir bilgi parçasına göre bir şey aramak anlamına gelir. Buradaki fikir, aradığınız şey hakkında daha fazla bilgi bulmak için bu verileri kullanmaktır. Örneğin, tersine görsel arama yaparsanız, aramayı metin yerine bir resim kullanarak çalıştırırsınız. Ters telefon numarası araması, isim gibi başka bir şey yerine bir telefon numarası kullanarak arama yapmaktır. Aynı satırlar boyunca, bir ters e-posta araması, ters adres araması, vb., Arama sorgusu olarak bir e-posta adresi veya fiziksel adres kullanır. Tersine arama araçları, sahip olduğunuz tüm bilgiler bu kadar olduğunda yararlıdır. Tek yapmanız gereken kişinin cep telefonu numarasıysa ve kimin sahibi olduğunu veya nerede yaşadığını görmek istiyorsanız, örneğin ters hücre araması, aramaya cep telefonu numarasını girerek kişi hakkındaki bilgileri bulmanızı sağlar. motor.

Ters Telefon Numarası Arama

Bir telefon numarasında ters arama yapmanın en yaygın nedenlerinden biri, ona kimin sahip olduğunu bilmediğiniz zamandır. Örneğin, birinden garip bir arama, faturanızda uzun mesafeli bir ücret veya telefonunuzda adı olmayan eski bir numara olabilir. Bir telefon numarasında ters arama yapmak için sebebiniz ne olursa olsun, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bir yöntem, Google’ı ters numara aramasını çalıştırmak için kullanmaktır. Zaten Google kullanıyorsanız, bu tercih ettiğiniz yöntem olabilir; artı, sonuçların anlaşılması kolaydır. Bir web arama motoruyla bir telefon numarası aramak, bu numaranın sahibini bulma olasılığınızı artırmak için milyonlarca web sayfasını tarar. Ters numara araması yapmanın bir başka nedeni de birisi hakkında e-posta adresi, iş bilgileri vb. Gibi diğer bilgileri bulmaktır. Buna bir örnek, bir işletme için yazılmış bir telefon numaranızın olup web sitesi veya fiziksel adresiniz olmamasıdır; bir ters sayı arama aracı yardımcı olacaktır.

Ters Adres Arama

Harita çizimi

Telefon numarası ters aramaya benzer şekilde, yalnızca bir adresle tersine arama yapmak, biriyle ilgili bilgi parçalarına sahipseniz yararlıdır. Ters adres aramasıyla birinin adını ve telefon numarasını ve genellikle başka bilgileri de edinebilirsiniz. Belki yaşamak istediğin bir mahallede dolaşıyorsun ve sevdiğin bir ev görüyorsun. Satılık bir tabela var ama çok fazla bilgi yok. Mülkün kimin olduğunu ve daha fazla bilgi için kiminle iletişime geçileceğini görmek için adresi bir ters arama aracına girebilirsiniz. Benzer şekilde, yakın zamanda bölgenizdeki yeni bir eve kimin taşındığını bulmak, ters adres aramasıyla gerçekleştirilebilir. Bir isim ve muhtemelen akrabalar, sosyal medya hesapları ve geçmiş adresler gibi diğer ayrıntıları toplamak için adresi özel arama motoruna yazmanız yeterlidir. Ters adres aramasının bir başka ilginç uygulaması, araştırmakta olduğunuz bir mahalleyi veya işletmenin yerini araştırmaktır. Belirli bir şehirde, belirli bir numara olmadan bir cadde adı girerseniz, bazı arama siteleri size caddedeki birden çok mülk ve mal sahibinin yanı sıra yakındaki işletmelerin bir listesini sunacaktır.

Ters E-posta Adresi Araması

Bir akıllı telefonda e-posta çizimi

Kişisel bilgilerle ilgili olarak bir ters arama motorunun üçüncü popüler kullanımı, bir kişiyle ilgili sahip olduğunuz tek şey onun e-posta adresiyken araştırılmasıdır. Bir e-posta aramasının “ileri” modu, e-posta adresini bulmayı umarak bir kişiyi adına göre aramaktır. Bu maalesef nadiren başarılıdır. Ancak, ters form e-posta adresiyle başlar ve onu kimin kullandığı hakkında daha fazla bilgi verir. Ters e-posta arama aracı çalıştırmak, özellikle tanımadığınız birinden mesaj aldığınız durumlarda yararlıdır. Belki spam veya anonim olmaya çalışan biri. E-posta adresini ararken genellikle sahibin adı, adresi kullandıkları web siteleri ve hatta fiziksel adresleri ve telefon numaraları gibi kişisel ayrıntıları döndürebilir. Ters e-posta araması için en iyi seçeneğiniz BeenVerified veya ThatsThem gibi bir arama motoru kullanmaktır. Ters e-posta adresi araması, birisi hakkında bilgi araştırırken bir isabet veya kaçırma tekniğidir. Fiziksel adreslerin ve hücre numaralarının aksine, herkes düzinelerce e-posta adresine sahip olabilir ve bazıları o kadar anonim olabilir ki bunlara hiçbir yararlı bilgi bağlanmaz.

Ters Kullanıcı Adı Arama

Avatar ve kullanıcı adı çizimi

Diğer bir ters arama yaklaşımı, bir kullanıcı adı kullanmaktır. Çoğu kişi aynı kullanıcı adını birden çok sitede kullanır ve bu, çevrimiçi varlıklarını belirlemede son derece yararlı bir ters arama yapar. PeekYou, yalnızca kullanıcı adıyla birini bulmanızı sağlayan bir web sitesi örneğidir. Twitter, Tumblr, Instagram, Flickr, Facebook ve diğerleri dahil olmak üzere kullanıldığı web sitelerini bulmak için girdiğiniz kullanıcı adını kullanmakta iyi bir iş çıkarır.

Ters IP Araması

Web siteleri illüstrasyon

Bir IP adresiyle karşılaştıysanız, kime ait olduğunu hemen bildiğiniz pek olası değildir. Belki bir yönlendirici veya web sitesi veya VPN vs.’dir. Adres hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyacınız olan şey bir ters IP aramasıdır. ARIN WHOIS IP Adresi Veritabanı Araması, adresin sahibi olan servis sağlayıcıyı bulmanın bir yöntemidir. ThatsThem’in Ters IP Arama gibi diğerleri, adresi kullanan kişi hakkında bilgi almaya bile çalışabilir, ancak bu genellikle çok doğru değildir.

Ters Ses Arama

Müzik illüstrasyonu bestelemek

Kulağa çılgınca gelse de, çevrimiçi olarak bir eşleşme bulmak için bir ses dosyasına bile bakabilirsiniz. Bu tür ters arama genellikle bir şarkının adını ve şarkıcısını tanımlamak için kullanılır ve sonunda şarkı sözlerine ve bir grup veya albümle ilgili diğer bilgilere yol açabilir. Shazam, ters ses araması yapabilen bir sesli arama motoruna bir örnektir.