Skip to content

Çevrimiçi Etiketleme nedir?

19 de Mayıs de 2021

Etiketleme gelecekteki içerik keşfine yardımcı olmak için anahtar kelimelerin dijital varlıklara uygulanmasıdır. Çoğu çevrimiçi ve grafik içerik, etiketleri destekler – örneğin, fotoğraf, tweet veya video. Blog gönderileri gibi şeyler bile artık etiketleri destekliyor. Adobe’nin Photoshop Album dijital fotoğraf düzenleyicisi, etiketleme konseptini dijital fotoğrafçılık için ana akıma getirdi ve popüler çevrimiçi fotoğraf paylaşım hizmeti Flickr da bu eğilimi artırmaya yardımcı oldu. Artık birçok fotoğraf düzenleme yazılımı, Corel Snapfire, Google’ın Picasa, Microsoft Digital Image ve Windows Vista’daki Windows Fotoğraf Galerisi dahil olmak üzere etiket metaforunu kullanıyor. Fotoğraflar için etiketler, görüntü koleksiyonlarını organize etmenin tipik yönteminde bir evrimi temsil eder.

Eski Yöntem: Klasörler

Klasör kavramı bir zamanlar dijital verileri gruplama ve organize etmenin bir yolu olarak yaygın olarak kullanılıyordu, ancak sınırlamaları vardı. En önemlisi, özellikle dijital fotoğraf organizasyonu için, bir öğenin siz onu çoğaltmadıkça yalnızca bir klasöre yerleştirilebilmesiydi. Örneğin, Florida, Indian Rocks Beach’teki tatiliniz sırasında çekilmiş bir gün batımının dijital bir fotoğrafını çekerseniz, onu gün batımı, plaj fotoğrafları veya tatiliniz için bir klasöre koyup koymama ikilemiyle karşı karşıya kaldınız. Her üç klasöre yerleştirmek, disk alanı israfı olur ve aynı görüntünün birkaç kopyasını izlemeye çalıştığınızda çok fazla kafa karışıklığı yaratır. Ancak fotoğrafı yalnızca tek bir klasöre koyarsanız, hangisinin en uygun olduğuna karar vermeniz gerekir.

Yeni Yöntem: Etiketleme

Etiketlemeyi girin. Gün batımı resmini kategorize etmek, bu konseptle ilgili bir ikilemden çok daha az: Sadece gün batımı, Indian Rocks Beach, tatil veya uygun olabilecek diğer kelimelerle etiketleyin. Etiketlerin gerçek gücü, fotoğraflarınızı daha sonra bulma zamanı geldiğinde ortaya çıkar. Artık onu nereye koyduğunuzu hatırlamanıza gerek yok. Bir etikette kullanmış olabileceğiniz fotoğrafın yalnızca bazı yönlerini düşünmeniz gerekir. Bu etiketle ilişkilendirilmiş eşleşen tüm fotoğraflar, etiketi aradığınızda görüntülenebilir. Etiketler özellikle fotoğraflarınızdaki kişileri tanımlamak için kullanışlıdır. Her resmi her yüze ait isimlerle etiketlerseniz, belirli bir kişiye ait tüm fotoğraflarınızı anında bulabilirsiniz. Ayrıca, arama sonuçlarınızı daha da hassaslaştırmak için etiketleri birleştirebilir ve hariç tutabilirsiniz. İçin bir arama Suzi ve köpek yavrusu Suzi’nin köpek yavrusu olan tüm fotoğraflarını gösterecektir. Hariç tut doğum günü aynı arama sorgusundan ve etiketli olanlar dışında Suzi’nin köpek yavrusu olan tüm fotoğraflarını bulacaksınız. doğum günü.

Mükemmel Uyum İçinde Etiketleme ve Klasörler

Etiketlemenin de bazı dezavantajları vardır. Herhangi bir hiyerarşi olmadan etiketlerin kullanımı hantal hale gelebilir. Ayrıca çok sayıda etiket veya çok özel etiket oluşturmanın bir cazibesi vardır, bu nedenle yüzlercesini yönetmek, fotoğrafları kendi başlarına yönetmek kadar bir angarya haline gelir. Ancak klasörler, başlıklar ve derecelendirmelerle birlikte etiketler güçlü bir araç olabilir. Etiketleme, dijital verilerin sıralanma, kaydedilme, aranma ve paylaşılma biçiminde önemli bir değişikliği temsil eder.