Skip to content

Çevrimiçi Görüşmede ‘OP’nin Anlamı

12 de Mayıs de 2021

Reddit gibi çevrimiçi bir forumdaki posterler birisine veya bir şeye “OP” olarak atıfta bulunmaya devam ediyor. İnternet argo terimi ‘OP’ bir oyunda aşırı güçlenmek anlamına gelse de, genellikle başka bir anlama gelir.

OP:

Orijinal Poster

OP Nasıl Kullanılır

Orijinal poster, bir tartışma dizisini başlatan kişidir ve OP, yanıtlar büyüdükçe o kişiye geri dönmek için kullanılır. Terim en çok mesajlaşmada veya çevrimiçi forumlarda kullanılır, burada ‘OP’ bir soru veya yorum gönderen kişiyi ifade eder.

Kullanımdaki OP Örneği

Krista: Bence OP aslında Şili’ye seyahatle ilgili bir anekdot paylaşıyordu. Şili siyaseti üzerine bir tartışma aramıyordu.

Tehlikeli: LOL, böyle söylediğin için teşekkürler, Krista. Sanırım burada birçok trol var.

Krista: Evet. Bence OP’yi korkuttu ve bu forum için iyi değil.

OP ile İlgili İfadeler:

  • TTT / Bump (To the Top) – Yaşlanan bir gönderiyi tartışma dizisinin başına iterek teşvik eden bir ifade.
  • QFT (Quoted for Truth) – bir tür adli tıp damgası veya bir argüman için destek ifadesi)
  • Dikmeler (Uygun Saygı) – onay ve destek ifadesi

Web ve Kısa Mesaj Kısaltmaları Nasıl Biçimlendirilir

  • Büyük harf kullanımı sorun teşkil etmez kısa mesaj kısaltmalarını ve sohbet jargonunu kullanırken. Tamamen büyük harf (örn. ROFL) veya tamamen küçük harf (örn. Rofl) kullanabilirsiniz ve anlamı aynıdır. Çevrimiçi konuşmada bağırmak anlamına geldiği için tüm cümleleri büyük harfle yazmaktan kaçının.
  • Doğru noktalama, benzer şekilde çoğu metin mesajı kısaltması için sorun teşkil etmez. Örneğin, “Çok Uzun, Okunmadı” kısaltması TL; DR veya TLDR olarak kısaltılabilir. Noktalama işaretleri içeren veya içermeyen her ikisi de kabul edilebilir formatlardır.
  • Jargon harfleriniz arasında asla nokta kullanmayın. Başparmak yazmayı hızlandırma amacını ortadan kaldırır. Örneğin, ROFL hiçbir zaman ROFL olarak yazılmaz ve TTYL hiçbir zaman TTYL olarak yazılmaz.

Web ve Mesaj Jargonunu Kullanma Görgü Kuralları

Mesajlaşmada ne zaman jargonu kullanacağınızı bilmek, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, bağlamın gayri resmi mi yoksa profesyonel mi olduğunu bilmek ve ardından sağduyu kullanmakla ilgilidir. İnsanları iyi tanıyorsanız ve bu kişisel ve gayri resmi bir iletişim ise, kesinlikle kısaltma jargonu kullanın. Diğer taraftan, diğer kişiyle bir arkadaşlığa veya profesyonel ilişkiye yeni başlıyorsanız, bir ilişki uyumu geliştirene kadar kısaltmalardan kaçınmak iyi bir fikirdir. Mesajlaşma, iş yerindeki biriyle veya şirketinizin dışındaki bir müşteri veya satıcıyla profesyonel bir bağlamdaysa, kısaltmalardan tamamen kaçının. Tam sözcük yazımlarını kullanmak, profesyonellik ve nezaket gösterir. Fazla profesyonel olmanın yanı sıra zamanla iletişiminizi gevşetmek tersini yapmaktan çok daha kolaydır.