Skip to content

Çevrimiçi Viral Olmak Ne Anlama Geliyor?

1 de Haziran de 2021

İnternette viral hale gelmenin “gizli formülünün” ne olabileceğini bilmek birçok insan öldürür. Viral olmak, internette katlanarak paylaşılan içerik oluşturmak anlamına gelir. Herkese çevrimiçi dünyaya gönderildikten sonra kendi başına bir hayat süren viral içeriğin nasıl oluşturulacağını öğretmeyi iddia eden sayısız makale ve kitap yazılmıştır. Gerçekte, gizli formülü kimse bilmiyor. Ve bu, çevrimiçi viralliğin güzelliği. Çoğu şey aslında kazara viral hale gelir. Çok az insan kasıtlı olarak viral içerik oluşturma sanatını mükemmelleştirdi ve bu tür bir teşhire ihtiyaç duyan işletmeler için bunu yapmak için çok para ödeyenlere. Sosyal medyada aktifseniz, bir noktada arkadaşlarınız veya takipçilerinizle paylaşılan ve tekrar tekrar paylaşılmaya devam eden bir viral içeriğe rastlamak zorundasınız.

filo / Getty Images

“Viral” Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Tanım gereği viral, her tür organizmayı enfekte edebilen küçük bir bulaşıcı ajanı tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terim olan “virüs” kelimesinden gelir. Aynı zamanda bir bilgisayar terimidir. Ancak internette, insanlar onu gördüklerinde “enfekte” olurlarsa, bir içerik parçası tıpkı bir virüs gibi yayılabilir. Enfeksiyon genellikle izleyiciyi paylaşmaya teşvik eden uyarılmış duygulardan gelir, böylece diğer insanlarla ilişki kurabilir ve nasıl hissettiklerini tartışabilirler. Bunu düşün. Çevrimiçi bir şey paylaştığınızda, bunu sizi bir şekilde duygusal olarak etkilediği için yaparsınız. Sizi üzdü, mutlu etti, kızdırdı, şaşırttı, tiksindi ya da başka herhangi bir şey, başkalarının bu duyguları sizinle paylaşmasını istediğiniz için paylaşıyorsunuz. İnsanlar “viral” terimini düşündüklerinde, genellikle viral videoları düşünürler. Ancak videolar, viral olma eğiliminde olan içerik türlerinden yalnızca biridir. Doğrusu, internette her şey viral hale gelebilir. İster fotoğraf, ister animasyon, makale, alıntı, tweet, kişi, hayvan, fikir, tartışma, kupon, olay veya başka herhangi bir şey olsun, yeterince çekici gelirse viral olma gücüne sahiptir. kitlelere ve paylaşılabilir. “Viral” statüsünü iddia edebilmesi için ulaşılması gereken belirli sayıda paylaşım, beğeni, retweet, yeniden blog yazısı, meme paylaşımı veya başka herhangi bir etkileşim ölçüsü yoktur. YouTube’da pek çok video, yüklendikten kısa bir süre sonra on binlerce kez görüntüleniyor, ancak çoğu insan bunun viral olduğunu düşünmek için yeterli olduğunu söylemez. Yine de YouTube çok daha küçükken ve video yükleyen çok sayıda kullanıcı olmadığında, on binlerce görüntüleme “viral olmak” olarak sayılabilirdi. Bu nedenle, hepsi görecelidir. Twitter’daki bir ünlü, sıradan bir tweet attığı için binlerce retweet alabilir, ancak ortalama olarak iki veya üç retweet almaya alıştığınızda bir tweet’te birkaç yüz veya binlerce retweet alırsanız, tweet’inizin gittiğini söyleyebilirsiniz. viral.

Sosyal Medyanın Viral Gücü

Sosyal ağ siteleri olmasaydı, şeylerin viral hale gelmesi çok daha zor olurdu. 90’larda, şu anki halimizle çevrimiçi olarak bağlı değildik ve viralliği güçlendiren şey, birbirimizle olan yakın bağlantılarımızdır. Bugünlerde Facebook, Twitter, Instagram ve diğerleri gibi sitelerde birbirimize sürekli bağlıyız. Gelişmiş teknoloji ve platform tasarımı, arkadaşlarımız ve takipçilerimizle bir şeyler paylaşmayı inanılmaz derecede basit hale getirdi ve mükemmel bir paylaşılabilir içerik parçasıyla sosyal medyanın her düzeyinde oluşacak bir dalgalanma etkisi için mükemmel ortamı oluşturdu. Tek gereken, birkaç paylaşım ve internette çığ gibi bir paylaşım tetiklemek için doğru izleyici. Viral bir hareket başlatmak kolay değil, ancak gerçekleştiğinde, en sıradan insanları alıp, yeterince güçlüyse onları neredeyse bir gecede internet ünlülerine dönüştürebilir.

Farklı Viralite Düzeyleri

Neyin “viral” olarak sınıflandırıldığı konusunda herkesin farklı bir görüşü vardır. Pazarlamacılar, bunu sıradan insanların yaptığı gibi farklı bir şekilde kullanma eğilimindedir. Normal internet kullanıcıları, viral bir içeriği Gangnam Style müzik videosu gibi tanımlasa da, işadamları ve pazarlamacılar basit bir infografik arayabilir veya sadece birkaç kez otomatik olarak paylaşılırsa viral bir sansasyon indirebilir.

Gerçekte Nasıl Viral Olunur?

Bu çok zor, gizemli kısım. Daha önce de belirtildiği gibi, “viral olmanın” gizli formülünü kimse bilmiyor. Gerçekten bir tane yok çünkü çok fazla değişken var. Bununla birlikte, başarı şansınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Kendi içeriğinizin bir parçasının, sizin açınızdan çok az çaba sarf ederek çevrimiçi olarak çok fazla görünmesini istiyorsanız, mevcut viral içeriği not almak ve formüllerini geliştirmek faydalı olabilir. Bu günlerde çevrimiçi olarak paylaşılan şeylerin miktarı düşünüldüğünde, yıllarca unutulmaz olacak en sıcak şeylerin başında kalmak kolay değil.