Skip to content

Chrome Donmaya Devam Ettiğinde Nasıl Onarılır

17 de Mayıs de 2021

Google Chrome, geniş bir kullanılabilir uygulama ve uzantı kitaplığına sahip hızlı, kullanımı kolay ve popüler bir web tarayıcısıdır. Chrome güvenilir olsa da, çökme ve donmaya karşı bağışık değildir. İşte Chrome’un neden hatalı davranıyor olabileceğine ve bunu düzeltmek ve web’de gezinmeye geri dönmek için neler yapabileceğinize bir göz atın. Bu sorun giderme adımları, Windows ve macOS sistemlerindeki Chrome için geçerlidir.

Westend61 / Getty Images

Chrome Donmasının Nedenleri

Chrome tarayıcısının yavaşlamasına, çökmesine veya donmasına neden olmasının birkaç nedeni vardır ve bazen hatayı belirlemek zor olabilir. Chrome’un çalışmayı durdurmasının bazı nedenleri şunlardır:

 • Chrome’da çok fazla açık sekme var ve tarayıcı çok fazla sistem kaynağı kullanıyor.
 • Üçüncü taraf uygulamalar ve uzantılar, çok fazla bellek kullanarak ve tarayıcının çökmesine neden olarak Chrome’un çalışmasına müdahale edebilir.
 • Virüs ve kötü amaçlı yazılım bulaşmaları Chrome’da hasara yol açabilir.

Bir dizi basit sorun giderme adımı, sorunun nedenini tam olarak belirleyebilir ve Chrome’u tekrar çalışır duruma getirebilir.

Chrome Donduğunda veya Kilitlendiğinde Nasıl Onarılır

Chrome, Windows ve macOS dahil olmak üzere birden çok işletim sisteminde donabilir, yavaşlayabilir veya kilitlenebilir. Aynı sorun giderme adımları, hangi platformu kullanırsanız kullanın, sorunu çözme şansına sahiptir.

 1. Chrome sekmelerini kapatın. Birkaç sekme açıksa, bilgisayarın belleği kalmamış olabilir ve bu, Chrome uygulamaları ve uzantılarının yanı sıra yeni bir Chrome penceresini yükleyememesine neden olabilir. Size hata mesajı veren sekme dışındaki tüm tarayıcı sekmelerini kapatın ve web sayfalarını yeni sekmelerde yeniden yükleyin. Kullanılmayan tüm sekmeleri manuel olarak kapatmak yerine, Chrome, The Great Suspender adlı yararlı bir tarayıcı uzantısına sahiptir. Şu anda kullanılmayan tüm sekmelerdeki etkinliği askıya alır ve bir tıkladığınızda onları uyandırır.

 2. Chrome’u yeniden başlatın. Bu basit sorun giderme adımı genellikle sorunu çözer. Tüm Chrome sekmelerini ve pencerelerini kapatın, birkaç dakika bekleyin ve Chrome’u yeniden açın. Chrome tamamen donmuşsa ve bir veya daha fazla açık penceresini kapatamıyorsanız, macOS veya Windows’ta uygulamadan zorla çıkmanız gerekebilir.

 3. Çalışan diğer uygulamalardan ve programlardan çıkın. Diğer uygulamalar donmuşsa, bu uygulamaları zorla kapatın. Bu, sistem kaynaklarını serbest bırakır. Çalışan herhangi bir programı kapattıktan sonra Chrome’u tekrar deneyin.

 4. Bilgisayarı yeniden başlat. Bu kolay sorun giderme adımı birçok bilgisayar sorununu çözer.

 5. Chrome uygulamalarını ve uzantılarını devre dışı bırakın. Yukarıdaki basit sorun giderme adımları işe yaramadıysa, biraz daha derine inmenin zamanı geldi. Soruna bir uygulama veya uzantı neden olabilir, ancak suçluyu bulmak her zaman kolay değildir. Her şeyi daraltmak için uzantıları ve eklentileri tek tek devre dışı bırakın. Belirli bir uygulamayı veya uzantıyı devre dışı bıraktıktan sonra Chrome’un davranışı iyileşmeye başlarsa, büyük olasılıkla sorunu bulmuşsunuzdur. Alternatif olarak, başlangıç ​​noktası olarak tüm uygulamaları ve uzantıları devre dışı bırakın. Chrome normal şekilde yüklenirse, uzantıları birer birer ekleyin.

 6. Virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları kontrol edin. Bazen Chrome, kötü amaçlı yazılım veya web’e göz atarken alınan bir virüs nedeniyle donabilir veya çökebilir. Herhangi bir enfeksiyonu bulmak ve kaldırmak için Mac veya PC’nizi tarayın.

 7. Chrome’u varsayılan durumuna sıfırlayın. Bu, orijinal arama motorunu, ana sayfayı, içerik ayarlarını, çerezleri ve daha fazlasını geri yükleyerek uzantıları ve temaları da devre dışı bırakır. Bu, özellikle ana sayfanız, arama motorunuz veya diğer ayarlarınız kötü amaçlı yazılım tarafından ele geçirildiyse yardımcı olabilir. Yer imleri ve kaydedilmiş şifreler yerinde kalır. Chrome Sync kullanılarak Google Hesabınızda depolanan veriler ve ayarlar kolayca geri yüklenebilir. Chrome’u sıfırlamadan önce, tüm önemli verileri ve ayarları yedekleyin.

 8. Chrome’u kaldırın ve yeniden yükleyin. Son çare olarak, yeni bir başlangıç ​​yapmak için bir PC veya Mac’te Chrome tarayıcısını kaldırıp yeniden yükleyin. Uygulamaları ve uzantıları yeniden yüklemeniz gerekecek. Chrome’u kaldırdığınızda, Chrome Senkronizasyonu kullanılarak Google’ın sunucularında depolanmayan, geçmişiniz ve yer işaretleriniz dahil tüm göz atma verilerini kaybedersiniz.

 9. Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakın. Google Chrome’daki donanım hızlandırma, tarayıcıda video oynatma dahil olmak üzere grafik ağırlıklı görevler için bilgisayarın GPU’sunu (video kartı) kullanır. Daha sağlam ve sorunsuz bir tarama deneyimi için donanımı tam anlamıyla kullanır. Ancak bu özellik, çakışmalara neden olarak Chrome’un donmasına veya çökmesine neden olabilir. Bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için devre dışı bırakın.

 10. Google Chrome Yardım sayfasını ziyaret edin. Daha fazla bilgiye veya fikre ihtiyacınız varsa veya topluluğa bir soru göndermek için Google Chrome Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.