Skip to content

Chrome Yolculukları Sizi Safari’den Uzaklaştırmak İçin Yeterli Olabilir

17 de Temmuz de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Google Journeys, eski aramalarınıza geri dönmenize yardımcı olur.
  • Yolculuklar yalnızca masaüstü Chrome tarayıcısında çalışır.
  • Sizi DuckDuckGo veya Safari’den geri döndürmek için yeterli olabilir.

Google’ın Yolculukları, Google aramalarınız için bir Google araması gibidir ve gerçekten çok kullanışlı görünüyor. İnternette bir şeyler bulmak oldukça kolaydır. Zor olan, geçen hafta okuduğunu bildiğin o web sayfasını bulmak. Ne hakkında olduğunu biliyorsun, ama ne kadar uğraşırsan uğraş, ne kadar zaman harcarsan harca, onu geçmişinde ve hatta normal bir aramada bulamazsın. Yolculuklar, Google’ın Chrome masaüstü tarayıcısında bunu düzelten yeni bir özelliktir.

Önceki bir araştırma oturumundan bir kelime yazdığınızda, Journeys “araştırmanıza devam etmek” isteyip istemediğinizi sorar ve sizi kaldığınız yere geri götürür. “Bence Chrome’un Yolculuk özelliği, web’de nerede olduğunuzu ve neye baktığınızı takip etmenize yardımcı olduğu için arama geçmişinden daha kullanışlıdır. Arama geçmişi size yalnızca ne aradığınızı söyler, ancak Satış müdürü Beau Pent, e-posta yoluyla hayateli’a verdiği demeçte, bu sonuçları web’de nerede bulduğunuza gerek yok” dedi.

Zamanda Geriye Yolculuk

Yolculuklar bir tarayıcı özelliğidir, bu nedenle Google hesap geçmişinize hiçbir şey kaydedilmez ve etkinleştirdiğiniz sürece (kapatabilirsiniz), otomatiktir. Journeys, arama çubuğuna yazdığınız bir kelimeyi tanıdığında, devralmayı teklif ediyor.

Size daha önce ziyaret ettiğiniz ilgili sitelerin bir listesini gösterir. Etkileşimde bulunmak için daha fazla zaman harcadığınız siteler listede üst sıralarda yer alır Bir arama geçmişi size yalnızca ne aradığınızı söyler, ancak bu sonuçları web’de nerede bulduğunuzu değil. “Örneğin, bir proje üzerinde çalıştığınızı ve birkaç hafta önce çevrimiçi olarak okuduğunuz belirli bir makaleyi bulmanız gerektiğini varsayalım. Normalde, web sitesi adresini bulmak için arama geçmişinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Ancak Google Chrome’un Journey özelliğiyle, tek yapmanız gereken makaleden bir anahtar kelime girmek ve Chrome size bunun çevrimiçi olarak nerede yayınlandığını gösterecek.” e-posta.

Chrome’un Katil Uygulaması

İyi çalışıyorsa, bu Google’ın bir süredir icat ettiği en akıllı arama özelliği olabilir. Ve çalışması gerekir çünkü Google genel olarak web aramasında hala en iyisidir. Sonuçta, arama sonuçlarınız için daha önce ziyaret ettiğiniz ve faydalı bulduğunuz web sitelerinden daha iyi ne olabilir? Bu tür bir yenilik, tarayıcılarımızın hala ne kadar ilkel olduğunu gösteriyor. Özünde, web’in başlangıcında kullandığımız ilk tarayıcılardan çok farklı değiller.

Tüm Photoshop alternatiflerini çalıştırabilir veya Safari veya Chrome’da iyi şifre önerileri alabilirsiniz, ancak temel olarak, gezinmemize yardımcı olacak aynı aptal araçlara sahibiz: Arama, geçmiş ve yer imleri. Şu anda, tarayıcı savaşı güvenlik ve gizlilik savaş alanında yürütülüyor. Safari daha özel ve daha güvenlidir. Chrome, Google tarafından çalıştırılır; bu, özel verilerinizin adil bir oyun olduğu, ancak aynı zamanda daha yetenekli ve daha uyumlu olduğu anlamına gelir. Arama motorlarında da durum aynı. DuckDuckGo bir gizlilik cennetidir, ancak sonuçları yine de Google’ınki kadar iyi değildir.

Bir dizüstü bilgisayarda Google Arama'yı kullanan biri.

Yolculuklar, tamamen başka bir özellik kategorisidir. Chrome’u rakiplerinden çok daha kullanışlı kılıyor, çünkü şu anda çok zahmetli olan bir şeyi gerektiriyor ve kolaylaştırıyor; tıpkı Google’ın eskiden iyi web siteleri bulmak için yaptığı arama gibi. Journeys, Google hesabınızın bir parçası olarak değil de tarayıcının içinde çalıştığından, gizlilik olanağı elde ederiz. Örneğin, araştırma geçmişinizin bölümlerini veya tek tek siteleri silebilirsiniz.

Tüm bunlar, insanları DuckDuckGo’dan geri kazanabilecek veya Mac kullanıcılarını Safari’den uzaklaştırabilecek çekici bir özellik haline getiriyor. Öte yandan, bu, herhangi bir tarayıcıya eklenebilecek bir özelliktir; ancak hiç kimse Google’ın arama pirzolalarına sahip değildir, bu da karar verme faktörü olabilir. Umarım bu, web’de gezinmeyi daha kolay ve genel olarak daha az sinir bozucu hale getirmeye odaklanan yeni bir tür tarayıcı savaşının başlangıcıdır. Diğer tüm tarayıcıların Journeys’i en kısa sürede kopyalamasını umalım.

Düzeltme 5/5/22: Orijinal olarak atfedilen kaynağın talebi üzerine paragraf 5’teki alıntının niteliği değiştirildi.