Skip to content

Chromebook Ekran Ayarlarını Değiştirme

24 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Chrome tarayıcıyı açın, şuraya gidin: Menü (üç nokta) ve ardından Ayarlar > cihaz > Görüntüler.
 • Aşağıdaki seçenekleri seçin: Görüntüler Ekran boyutunu, çözünürlüğü, yönü ve TV hizalamasını değiştirmek veya yansıtmayı başlatmak için menü.
 • Yansıtma sorunları mı var? İşletim sistemini güncellemek sorunu çözebilir. Seçin saat > Ayarlar (dişli)> hakkında Chrome OS > Güncellemeleri kontrol et.

Bu makale, ekran çözünürlüğü parametreleri ve görsel yön dahil olmak üzere bir Chromebook’taki ekran ayarlarının ihtiyaçlarınıza uyacak veya bir monitöre veya TV’ye bağlanıp Chromebook ekranını yansıtacak şekilde nasıl değiştirileceğini açıklar. Talimatlar tüm Chrome OS cihazları için geçerlidir.

Chromebook Görüntü Ayarları Nasıl Değiştirilir

Cihazınızın ekran ayarlarını yapmak için:

 1. Chrome’u açın tarayıcı.

 2. Seçin üç dikey nokta pencerenin sağ üst köşesinde, ardından Ayarlar açılır menüden.

  Ayarlar komutunun vurgulandığı Chrome

 3. Aşağı kaydırın cihaz bölüm, ardından seçin Görüntüler. Alternatif olarak, ekranın altındaki saate tıklayın ve ardından dişli Aygıt ayarlarına erişmek için sistem tepsisinde görünen simge.

  Chrome ayarlarında görüntüler başlığı

Chromebook Görüntüleme Seçenekleri

Ekranlar menüsünde, belirtilen değişiklikleri yapmak için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:

 • Ekran boyutu: Bir ekran çözünürlüğü seçin. Chromebook monitörünün veya harici ekranın oluşturduğu genişliği ve yüksekliği (piksel cinsinden) değiştirin.
 • Oryantasyon: Farklı bir ekran yönü seçerek varsayılan ayarı değiştirin.
 • TV hizalaması: Dışarıdan bağlanan bir televizyonun veya monitörün hizalamasını ayarlayın. Bu ayar yalnızca uyumlu bir cihaza bağlandığında kullanılabilir.
 • Seçenekler: Bu bölüm iki seçenek içerir: Yansıtmayı başlat ve Birincil yap. Başka bir cihaz varsa, seçin Yansıtmaya başla Chromebook ekranını diğer cihazda göstermek için. Seçin Birincil yap Seçili cihazı Chromebook için birincil ekran olarak atama seçeneği.

Chromebook’ta Ekran Yansıtma Sorunları Nasıl Giderilir

Chrome OS’nin önceki bir sürümündeki bir hata, bazı harici ekranlarda senkronizasyon sorunlarına neden olarak işletim sisteminin güncel olduğundan emin olabiliyordu. Ayarlarda hesap fotoğrafınızın yanında bir yukarı ok simgesi görürseniz, bir güncelleme yüklenmeye hazırdır. Simgeyi seçin ve ardından Tekrar başlat güncellemeyi tamamlamak için. Chromebook’unuz güncellemeleri otomatik olarak indirmelidir. Ancak, Chrome OS bazen bir güncellemeyi kaçırır. Bir güncellemeyi nasıl arayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Chromebook’u internete bağlayın.

 2. Ekranın sağ alt köşesindeki saati seçin.

  Bir Chromebook'taki ayarlar menüsü

 3. Seçin dişli Ayarları açmak için simgesine dokunun.

  Bir Chromebook'taki Ayarlar simgesi

 4. Seçin hamburger menüsü, sonra seç Chrome OS hakkında.

  Chrome OS Hakkında komutu

 5. Seçiniz Güncellemeleri kontrol et.

Hala Chromebook’unuzu yansıtma konusunda sorun yaşıyorsanız, HDMI bağlantısını kontrol edin. Farklı bir kablo veya bağlantı noktası kullanmanız gerekebilir. Harici bir ekranla bağlantısını kestikten sonra ekran bozuk görünüyorsa, Ekranlar menüsüne gidin ve ayarları varsayılanlara geri yükleyin.