Skip to content

Chromebook Geliştirici Modu Nasıl Etkinleştirilir

21 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Başlamadan önce Chromebook’unuzun kapalı olduğundan emin olun.
 • Basın Esc+Yenile basarken Güç buton. Basın Ctrl+D yazan bir mesaj gördüğünüzde, Chrome OS eksik veya hasarlı.
 • Geliştirici modu, Chrome OS geliştirici kabuğuna veya Crosh’a erişmenizi sağlar. Basın Ctrl+Alt+T Chrome tarayıcısında açmak için.

Bu makale, Chromebook’unuzda geliştirici modunu nasıl etkinleştireceğinizi açıklamaktadır. Talimatlar, sanallaştırılmış bir geliştirici anahtarı kullanan Chromebook’lar için geçerlidir. Cr-48 ve Samsung Series 5 gibi bazı Chromebook’larda fiziksel geliştirici modu anahtarları bulunur. Chromium, cihazınızda bir geliştirici anahtarı olup olmadığını öğrenebileceğiniz Chromebook modellerinin bir listesini tutar.

Chromebook’unuzda Geliştirici Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Bir Chromebook’ta geliştirici modunu etkinleştirmek için:

 1. Chromebook kapalıyken, düğmesine basarak kurtarma moduna geçin. Esc+Yenile basarken Güç buton. Yenileme tuşu, saat yönünü gösteren dairesel bir oka benzer. Genellikle F3 anahtar.

 2. Yazan ekranı bekleyin Chrome OS eksik veya hasarlı. Lütfen USB çubuğu takın, ardından tuşuna basın Ctrl+D. Chrome OS eksik veya hasarlı değil. Bu, geliştirici modunu açtığınızda aldığınız normal ekrandır.

 3. Basın Giriş istenirse ve aygıtın yeniden başlatılmasını bekleyin. Yeniden başladığında, Chromebook’unuzu kurmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Chromebook’larda Geliştirici Modu Nedir?

Geliştirici modunu etkinleştirmek, bir iPhone’u jailbreak yapmaya veya bir Android telefonu köklendirmeye benzer. Bu cihazlar yalnızca onaylı uygulamaları yüklemenize izin verir ve sistemi değiştirmek için sınırlı yetenek sağlar. Geliştirici modunu etkinleştirdiğinizde, cihazınız üzerinde daha yüksek derecede kontrole sahip olursunuz. Ancak Chromebook, Chrome OS’de yerleşik olarak bulunan tüm güvenlik özelliklerini kaybeder. Geliştirici modunun etkinleştirilmesi, Chromebook’u da güçlendirir, bu da giriş bilgilerinizin ve yerel olarak depolanan verilerin kaldırıldığı anlamına gelir. Bu verileri geri yükleyemezsiniz, bu nedenle kaybetmek istemediğiniz her şeyi yedekleyin.

Geliştirici Modunda bir Chromebook ile Ne Yapabilirsiniz?

Geliştirici modunu etkinleştirdiğinizde değişen en önemli şey, Crosh olarak da bilinen Chrome OS geliştirici kabuğuna erişim elde etmenizdir. Basın Ctrl+Alt+T Crosh’u Chrome tarayıcısında açmak için. Geliştirici kabuğu, bir IP adresine veya web sitesine ping atmak, bir Secure Shell (SSH) sunucusuna bağlanmak ve diğer Linux komutlarını çalıştırmak gibi gelişmiş görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır. Chrome OS Linux tabanlı olduğu için bu görevler mümkündür. Geliştirici modunun etkinleştirdiği yararlı bir şey, Chromebook’unuza bir Linux masaüstü ortamı yükleme yeteneğidir. Daha karmaşık bir şey yapmanız gerektiğinde, Chrome OS arayüzünü koruyabilir ve tam bir Linux ortamına geçebilirsiniz. Geliştirici modunu etkinleştirmeden geliştirici kabuğuna erişebilirsiniz. Yine de, gelişmiş Linux komutlarını çalıştırmak için geliştirici modunun açılması gerekir.

Chromebook Geliştirici Moduyla İlgili Sorunlar

Geliştirici modunu etkinleştirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç olası tehlike vardır:

 • Google bunu desteklemiyor. Geliştirici modunu etkinleştirdiğinizde garantiyi geçersiz kılabilirsiniz. Bu, gelecekte Chromebook’unuzla herhangi bir sorun yaşarsanız kendi başınıza olabileceğiniz anlamına gelir.
 • Tüm verilerinizi kaybedersiniz. Geliştirici modunu etkinleştirmek, Chromebook’unuzda yerel olarak depoladığınız tüm verileri siler. Her şeyi yedeklemezseniz, sonsuza kadar gider.
 • Verilerinizi tekrar kaybetmek çok kolay. Geliştirici modunu kapattığınızda, verileriniz tekrar silinir. Chromebook açılırken boşluk çubuğuna basarak bunu devre dışı bırakabilirsiniz, böylece sabit sürücüyü kazara silmek kolaydır.
 • Açılması daha uzun sürüyor. Geliştirici modu açıkken her başlattığınızda, bir uyarı ekranına bakmanız gerekir.
 • Chromebook’unuz daha az güvenli. Chromebook’lar, geliştirici modunu açtığınızda devre dışı bırakılan birçok güvenlik özelliğine sahiptir.

Geliştirici Modu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Geliştirici modunu devre dışı bırakmak için, Chromebook’u kapatıp tekrar açın, ardından şu mesajı gösteren ekranı bekleyin: OS doğrulama KAPALI ve boşluk çubuğuna basın. Chromebook’unuzu tekrar kurmak için ekrandaki talimatları izleyin. Yerel olarak depolanan tüm veriler kaldırılır, bu nedenle geliştirici modunu devre dışı bırakmadan önce verilerinizi yedekleyin. Chromebook’unuzun fiziksel bir geliştirici anahtarı varsa, normale dönmek için kapatın. Bu, geliştirici modunu etkinleştirmek için kullandığınız anahtarın aynısıdır.