Skip to content

Chromebook için Skype Nasıl Kullanılır

21 de Nisan de 2021

Yeni Chromebook’ların çoğu, Google Play Store’da bulunan uygulamaları çalıştırarak daha önce Chrome OS’de bulunmayan bir dizi işlevi açar. Popüler uygulamalardan biri Skype, sesli, görüntülü ve metin tabanlı sohbet yoluyla çevrimiçi iletişim kurmanıza olanak tanır. Ancak, birçok eski Chromebook için Google Play Store desteği her zaman mevcut değildir. Modeliniz bu kategoriye giriyorsa, Skype tarayıcı tabanlı arayüz üzerinden bir web kamerası ve mikrofon kullanarak sesli ve görüntülü aramalar yapmanıza olanak tanıyan bir geçici çözüm vardır. Skype uygulamasında bulunan tüm zil ve ıslıklara sahip olmasa da, bu yalnızca web alternatifi, masaüstü deneyimini taklit etmeye yaklaşarak işi halleder.

Skype edinin

Chromebook modelinizin Google Play uygulamalarını destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Ayarlar uygulamasını açın. Arayüzü aşağı kaydırırsanız ancak Google Play Store için bir bölüm bulamazsanız, cihazınız Skype uygulamasını yükleyemez. Ancak bu bölümü bulursanız, hizmetin etkinleştirildiğini doğrulayın. Skype’ı uygulamayı kullanarak yüklemek için bağlantıyı Google Play Store’da açın ve normal şekilde kurun.

Skype Uygulamasını Chromebook’unuzda Kullanın

Skype’ta ilk oturum açtığınızda, uygulamanın kişilerinize erişmesine izin vermek isteyip istemediğiniz sorulur. Bu adım isteğe bağlıdır ve prosedüre izin vererek veya reddederek devam edebilirsiniz. Ayrıca size izinle ilgili birkaç soru sorulur. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar, Chromebook’un web kamerasını kullanarak görüntülü görüşme yapmak gibi uygulamanın hangi yeteneklere sahip olacağını belirler. Belirli erişimi reddetmeyi seçerseniz ve bunu gerektiren işlevselliği kullanmayı denerseniz, bir girişimde bulunurken sizden bir kez daha izin istenir.

Skype’ın Web Tabanlı Sürümünü Chromebook’unuzda Kullanın

Chromebook modeliniz Google Play uygulamalarından yararlanamıyorsa, Skype web tabanlı sürümü bir alternatiftir. Buradan uygulamanın sunduğu tüm iletişim yöntemlerine erişebilirsiniz. Chrome tarayıcısını açın ve web.skype.com adresini ziyaret edin. Hizmete giriş yapın veya ücretsiz bir hesap için kaydolun. Giriş yaptıktan sonra web arayüzünü göreceksiniz. Buradan telefon görüşmeleri, video ve metin sohbetleri başlatabilir ve kayıtlı kişilere erişebilirsiniz. Ayrıca aile üyelerinize, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza iletişim istekleri gönderip alabilirsiniz.

Skype'ın Chrome'daki web sürümünün bir ekran görüntüsü

Skype uygulamasında olduğu gibi, web kamerasını, mikrofonu ve dosya sistemini kullanabilmeniz için önce belirli izinlerin verilmesi gerekir. Temel fark, bu durumda, uygulamanın aksine Chrome tarayıcısının izin istemesidir.