Skip to content

Chromebook’lar Virüs Bulabilir mi?

22 de Nisan de 2021

Chromebook’lar, tasarımları nedeniyle doğaları gereği diğer bilgisayarlardan daha güvenlidir. Chrome OS’de virüs bulunmadığına dair iddialar duymuş olabilirsiniz. Cesur bir iddia olsa da, çok dar anlamda doğrudur. Büyük resim bundan daha karmaşık. Kötü niyetli kişiler, kötü amaçlı yazılım içeren Chromebook’ları hedefleyebilir. Chromebook’u ek riske açmak için Chrome OS’de Android uygulamaları gibi özellikleri kullanırlar veya Chromebook’ta Linux çalıştırırlar. Yine de dikkatli olursanız Chromebook’unuzu Chrome OS kullanarak güvende tutabilirsiniz.

Bir Chromebook Virüsü Var mı?

Bilgisayar virüsleri, dosyalara kod enjekte eden bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bir bilgisayar dosyaya eriştiğinde veya işlemi çalıştırdığında, kötü amaçlı kod yürütülür. Bu noktada virüs, verileri yok etmek gibi zararlı eylemler gerçekleştirebilir ve diğer sistemlere yayılarak kendini çoğaltabilir. Chrome OS, bilgisayar virüslerinin Chromebook’lara bulaşmasını zorlaştıran, hatta imkansız kılan çeşitli özelliklere sahiptir. Birincisi, Chromebook’unuzu her yeniden başlattığınızda bir kendi kendine kontrol gerçekleştirmesidir. Sistemde bir virüs tarafından değiştirilmiş dosyalar gibi herhangi bir değişiklik bulursa, otomatik olarak kendi kendini onarır. Diğer özellik, korumalı alanlar adı verilen yalıtılmış ortamlarda ayrı tarayıcı pencereleri, tarayıcı uzantıları ve Android uygulamaları çalıştırarak virüslerin dosyalara bulaşmasını veya şifreleri çalmasını ilk etapta önler. Her sanal alan sistemin geri kalanından ayrı olduğu için, birindeki bir virüs, başka bir sanal alandaki sistem dosyalarını veya dosyaları etkileyemez.

Chromebook Kötü Amaçlı Yazılımları Hala Endişe Edilmeye Değer

Bir virüsün bir Chromebook’a bulaşması pek olası olmasa da, diğer kötü amaçlı yazılım türleri çatlaklardan sızabilir. Kötü amaçlı yazılım, virüsleri, casus yazılımları, truva atlarını, tarayıcı korsanlarını, rootkit’leri ve kötü niyetle tasarlanmış diğer yazılımları içeren daha genel bir terimdir. Kötü amaçlı yazılımlara yönelik en büyük potansiyel, tarayıcı uzantılarından ve Android uygulamalarından gelir. Korumalı alanda olmayan tarayıcı uzantıları çalıştırırsanız, riske girmek için Chromebook’unuzu açarsınız. Google, kötü amaçlı yazılımlara karşı Android uygulamalarını taramak için mükemmel bir iş çıkarır. Yine de kötü amaçlı bir uygulama mağazaya sızabilir. Chrome OS tarayıcı penceresi kilitliyse ve virüs içerdiğini belirten bir mesaj görüntülüyorsa, ya kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret etmişsinizdir ya da kötü amaçlı bir uzantı yüklemişsinizdir. Bu sorunu genellikle uzantıyı yeniden başlatıp kaldırarak çözebilirsiniz. En kötü senaryolarda, bir Chromebook’un gücüyle yıkamak sorunu çözer.

Üçüncü Taraf Uygulama Mağazaları Tehlikeli mi?

Üçüncü taraf uygulama mağazaları, resmi Google Play Store’da bulunmayan uygulamaları almak için bir yöntem sağlar. Bu üçüncü taraf mağazalar bazen Play Store’da maliyete neden olan uygulamaların ücretsiz sürümlerini sunar ve bu, bir şeylerin yanlış olduğuna dair kırmızı bir bayrak olması gerekir. Sahte kripto para cüzdanları, üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla yüklenebilecek kötü amaçlı yazılımlara bir örnektir. Gerçek kripto para cüzdanları, bitcoin ve diğer para birimlerini depolar, kullanır ve çeker. Sahte olanı potansiyel olarak kripto para biriminizi alabilir ve sonra onu çekmenize izin vermeyebilir. Üçüncü taraf mağazalardan indirilen diğer kötü amaçlı uygulamalar, gerçek uygulamalar gibi görünebilir, ancak yalnızca hesap bilgilerini çalmak için var olabilir.

Bir Chromebook’ta Linux Çalıştırmak Tehlikeli mi?

Bazı Chromebook’lar Linux ve Linux uygulamalarını çalıştırabilir. Bunu yapmak, geliştirici modunu açmayı içeren biraz karmaşık bir süreçle mümkün oldu. Yeni yöntem onu ​​daha yönetilebilir hale getiriyor. Chromebook’unuzda Linux çalıştırıp Linux uygulamaları yüklediğinizde, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılım bulaşma tehlikesine açarsınız. Ancak, virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar Linux’ta nadirdir. Yani, bu riski artırsa da, fazla değil.

Chromebook’unuzu Virüslerden ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korursunuz?

Virüsten koruma yazılımını bir Chromebook’a bir tarayıcı uzantısı aracılığıyla veya bir Android uygulaması olarak indirip yükleyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, uzantıyı veya uygulamayı resmi Play Store’dan alın ve Malwarebytes gibi güvenilir isimlerden yazılım yükleyin. Virüsten koruma yazılımı olmasa bile, Chrome OS’nin yerleşik güvenlik özellikleri, güvenli kalmayı makul ölçüde kolaylaştırır. Riskinizi en aza indirmek istiyorsanız, aşağıdaki önlemlerin bir kısmını veya tamamını göz önünde bulundurun:

  • İhtiyacınız olmadıkça geliştirici modunu etkinleştirmeyin: Bu güçlü bir araç olsa da ihtiyacınız olmayabilir. Bazı Chromebook’lar, geliştirici modunu etkinleştirmeden Linux çalıştırabilir.
  • Üçüncü taraf uygulama mağazalarını kullanmayın: Google, Play Store’da görünen uygulamaları izler, ancak üçüncü taraf uygulama mağazalarında görünmez. Bu resmi olmayan uygulama ve uzantı kaynaklarını kullanma riski size aittir.
  • Ne yüklediğinize dikkat edin: Bir uygulama veya uzantı yüklediğinizde, izin isteklerine dikkat edin. Çizgiyi aşmış görünüyorsa, uygulamanın aldığı incelemeleri ve yorumları kontrol edin veya meşru olduğundan emin olmak için internette arama yapın.
  • Chromebook güncellemelerini ertelemeyin: Chrome OS kendini güvende tutma konusunda iyidir, ancak güncellemeleri bekletmek Chromebook’u yeni güvenlik açıklarına açabilir. Chromebook’unuz için yeni bir güncelleme kullanıma sunulduğunda, bunu mümkün olan en kısa sürede yükleyin.