Skip to content

Chromebook’ta Ekran Görüntüleri Nasıl Alınır (Ekranı Yazdır)

16 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Hızlı Ayarlar aracılığıyla Ekran Yakalama aracını başlatın; seç ekran görüntüsü veya video yakalamave yakalamak için kısmi veya tam bir alan seçin.
 • Veya klavye kısayollarını kullanın. Ekran görüntüsü: Ctrl + Pencere Anahtarı. Belirli alan: Ctrl + Vardiya + Pencere Anahtarı; seçim yapmak için tıklayın ve sürükleyin.
 • Ekran görüntüleri Dosyalar uygulamasına kaydedilir, ancak bunlara Telefon Hub yakınındaki bir tutma alanı olan Tote aracılığıyla hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Bu makale, Chromebook dizüstü bilgisayarlarda ekran görüntülerinin nasıl alınacağını ve kaydedilen ekran görüntülerinin nasıl bulunacağını açıklar.

Chromebook Ekran Görüntülerini Almanın En Kolay Yolu

Chrome OS 89 güncellemesiyle, artık hızlı ve kolay bir ekran görüntüsü aracına erişebilirsiniz. Nereden Hızlı Ayarlar, seçin Ekran Yakalama aracı bir ekran yakalama araç çubuğu başlatmak için. Araç çubuğundan bir ekran görüntüsü veya video çekimi yapmayı seçin, ardından tüm ekranı mı yoksa kısmi bir alanı mı yakalamak istediğinizi seçin. İşiniz bittiğinde, ekran görüntülerine ve video çekimlerinize Tote adlı bir tutma alanında kolayca erişin. (Dosyalar uygulamasına kaydedilmeye devam edecekler.) Bu yenilenmiş ekran görüntüsü aracı, eğitimciler veya ekranlarını kaydetmesi gereken herkes için idealdir.

Ekran Görüntüleri için Geleneksel Klavye Kısayolları

Yine de ekran görüntüsü almak için geleneksel, tanıdık Chromebook klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Chromebook’unuzun tüm ekranını yakalamak için düğmesine basın Ctrl + Pencere Anahtarı. Ekranınızın sağ alt köşesinde görüntünün önizlemesini içeren bir onay penceresi görünecektir. Eğer aşina değilseniz Pencere Anahtarı tuşu, genellikle klavyenin üst satırında bulunur. Her iki tuşa aynı anda basmanız gerekir. Referans verilen tuşlar, Chromebook üreticinize ve modelinize bağlı olarak klavyenizin farklı konumlarında görünebilir.

Chromebook’ta Ekranın Bir Kısmını Yakalama

Ekranın belirli bir alanının ekran görüntüsünü almak için, Ctrl + Vardiya, ardından Pencere Anahtarı anahtar. Fare imlecinizin yerinde küçük bir artı işareti simgesi görünecektir. İzleme dörtgeninizi kullanarak, yakalamak istediğiniz alan vurgulanana kadar tıklayın ve sürükleyin. Seçiminizden memnun kaldığınızda, ekran görüntüsünü almak için izleme dörtgenini bırakın.

Kaydedilmiş Ekran Görüntülerinizi Bulma

Ekran görüntüleri şuraya kaydedilir: İndirilenler varsayılan olarak klasör. Ekran görüntülerine erişmek için:

 1. Seçin Uygulama Başlatıcı Masaüstünün sol alt köşesinde.

  Masaüstünün sol alt köşesindeki Uygulama Başlatıcı'yı seçin.

 2. Seçin yukarı ok uygulamalar listesini genişletmek için.

  Uygulama listesini genişletmek için yukarı oku seçin.

 3. Seçin Dosyalar app.

  Dosyalar uygulamasını seçin.

 4. Seçiniz İndirilenler Sol menü bölmesinde, ekran görüntülerinizi diğer indirilen dosyalarınızla birlikte görüntülemek için. Ekran görüntüleri varsayılan olarak PNG formatında kaydedilir. Farklı bir format tercih ederseniz, çevrimiçi düzinelerce ücretsiz resim dönüştürücü hizmeti vardır.

  Ekran görüntülerinizi diğer indirilen dosyalarınızla birlikte görüntülemek için sol menü bölmesinde İndirilenler'i seçin.

Chromebook için Ekran Görüntüsü Uygulamaları

Chrome Web Mağazası, Google Chrome’a ​​gelişmiş ekran görüntüsü seçenekleri ekleyen Chromebook için çok sayıda uzantıya sahiptir. Örneğin:

 • FireShot, yalnızca şu anda ekranınızda görünen kısmın değil, tüm bir web sayfasının ekran görüntülerini almanıza olanak tanır.
 • Harika Ekran Görüntüsü, diğer ekran görüntüsü ile ilgili işlevlerin yanı sıra bir ekran kaydetme özelliği içerir.