Skip to content

Chromebook’ta Nasıl Sağ Tıklanır?

6 de Nisan de 2021

Metni kopyalayıp yapıştırmak veya gizli menülere erişmek istiyorsanız, Chromebook’a nasıl sağ tıklayacağınızı bilmek çok önemlidir. Chromebook dokunmatik alanını, klavyeyi veya harici bir fareyi kullanarak sağ tıklamanın birkaç yolu vardır. Bu makaledeki talimatlar, Chrome OS yüklü dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

Chromebook Dokunmatik Alanında Nasıl Sağ Tıklanır?

Çoğu Chromebook’ta fazladan düğme bulunmayan dikdörtgen bir dokunmatik yüzey bulunur. Dokunmatik yüzeyde herhangi bir yere tek parmağınızla dokunmak veya basmak sol tıklama ile sonuçlanır. Sağ tıklama yapmak için, imleci seçmek istediğiniz öğenin üzerine getirin ve iki parmağınızı kullanarak dokunmatik yüzeye dokunun. Chromebook’unuza harici bir fare bağladıysanız, sağ fare düğmesini kullanabilmeniz gerekir.

Chromebook Klavyesiyle Nasıl Sağ Tıklanır?

Dokunmatik yüzeyi klavye ile birlikte kullanarak sağ tıklayabilirsiniz. İmleci sağ tıklamak istediğiniz öğenin üzerine getirin, Alt tuşuna basın ve dokunmatik yüzeye tek parmağınızla dokunun.

Chromebook’ta Neden Sağ Tıklama Kullanılmalı?

Sağ tıklama, uygulamaya bağlı olarak değişen birçok amaca hizmet eder. Genellikle, bir nesneye sağ tıklandığında, programın diğer alanlarında sunulmayan seçenekleri sunan bir bağlam menüsü görüntülenir. Örneğin, bir web tarayıcısında sağ tıklama, diğerlerinin yanı sıra geçerli sayfayı yazdırma veya kaynak kodunu görüntüleme seçeneklerini görüntüler. CrxMouse Chrome Gestures gibi birkaç Chromebook uzantısı, Google Chrome’a ​​gelişmiş dokunmatik yüzey işlevselliği ekler.

Chromebook’ta Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

Chromebook’ta kopyalama ve yapıştırma, Windows ve macOS’a benzer. Metni kopyalamak için istenen karakterleri vurgulayın, ardından sağ tıklayın ve seçin Kopyala bağlam menüsünden. Kullan Ctrl+C klavye kısayolu vurgulanan metni veya dosyaları kopyalamak için. Bir resmi kopyalamak için sağ tıklayın ve seçin Resmi kopyala. Panodan bir öğeyi yapıştırmak için, hedefe sağ tıklayın ve şunu seçin: Yapıştırmak veya kullan Ctrl+V klavye kısayolu. Chrome OS 89 ve sonraki sürümlerde, kopyaladığınız son beş öğeyi kaydedebilir, böylece pencereler arasında geçiş yapmadan herhangi birini veya tümünü kolayca yapıştırabilirsiniz. Klavye kısayolu Her Şey Düğmesi + V.

Dokun-Tık İşlevini Devre Dışı Bırakma

Harici bir fareyi tercih ederseniz, yazarken yanlışlıkla tıklamayı önlemek için dokunarak tıklama işlevini devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Tıkla-tık özelliğini kapatmak için:

  1. Ekranın sağ alt köşesindeki Chrome OS görev çubuğunu seçin ve Ayarlar menüden dişli.

  2. Seçiniz cihaz sol menü bölmesinde ve ardından Dokunmatik yüzey.

    Dokunmatik Alanın vurgulandığı Chromebook Cihaz ayarları

  3. Bul Tıklamak için dokunmayı etkinleştir tıklayın ve dokunarak tıklama özelliğini açıp kapatmak için yanındaki geçiş anahtarını kullanın.

    Chromebook için dokunarak tıklamayı etkinleştir ayarı

    Değişiklikler hemen etkili olur, bu nedenle dokun-tık özelliğini tekrar açmak için dokunmatik yüzeye basmanız gerekir.