Skip to content

Chromebook’ta Nasıl Tarama Yapılır

22 de Nisan de 2021

Chromebook’ta nasıl tarama yapacağınızı anlamaya çalışıyorsanız, muhtemelen bunun başka bir web uygulaması kullanmak kadar basit olmadığını fark etmişsinizdir. Neyse ki, HP’nin Yerleşik Web Sunucusunu (EWS), yazıcının web’e tarama hizmetini veya mobil cihazınızı ve Google Drive’ı kullanarak Chromebook’taki herhangi bir belgeyi tarayabilirsiniz.

EWS Kullanarak Chromebook’ta Nasıl Tarama Yapılır

Bugün piyasadaki en yaygın yazıcılardan biri Hewlett Packard’dır. Bu iyidir, çünkü çoğu HP Yazıcı Gömülü Web Sunucusu (EWS) adı verilen bir özellik içerir.

Unsplash
Bu özellik, yerel ağınızdaki yazıcının IP adresini Chromebook’unuzdaki web tarayıcısına yazarak yazıcının yerleşik web sunucusuna erişmenizi sağlar. Bu, taramayı son derece kolaylaştırır.

 1. EWS’yi Chromebook’unuzda kullanmadan önce, yazıcınızın IP adresini bulmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, yazıcının altındaki yerleşik menüdendir. Tercihler > Seçenekler > kablosuz ağ ayarları (kablosuz bir yazıcıysa). Ayrıca bir Kablosuz Ayrıntılarını Görüntüle IP adresini görüntüleme seçeneği. Kablosuz Ayarları bulmanın menü yolu, yazıcı modelinize bağlı olarak biraz farklı olabilir.

 2. HP yazıcınızın IP adresini aldıktan sonra, Chromebook’unuzda Google Chrome’u başlatın ve bu IP adresini URL adresi alanına yazın. Yazıcınızın ana menüsünü göreceksiniz.

  HP Yazıcı menüsünün ekran görüntüsü

 3. Seçin Tarama sekmesi. Altında Web taraması, bu özelliği daha önce hiç kullanmadıysanız, büyük olasılıkla özelliğin devre dışı bırakıldığını belirten bir hata mesajı göreceksiniz.

  HP Yazıcı menüsü Tara sekmesinin ekran görüntüsü

 4. Böyle bir durum söz konusuysa, Ayarlar sekmesi. Ardından, sol menüde Güvenlik, seçin Yönetici Ayarları. Etkinleştirmek için onay kutusunu seçin. Web taraması özelliği. Seçiniz Uygulamak işin bittiğinde.

  HP Yazıcıda Web taramayı etkinleştirme ile ilgili ekran görüntüsü

 5. Şimdi, geri döndüğünüzde Tarama sekmesinde çıktı belge türünü, çözünürlüğünü, kalitesini ve diğer ayarları ayarlayabileceğiniz tarama ayarlarını göreceksiniz. Seçiniz Taramayı Başlat yazıcınızın tarayıcı yatağına yerleştirdiğiniz belgeyi taraması için.

  HP Yazıcılarda web tarama özelliğinin ekran görüntüsü

 6. Bu, tarayıcınızda taramanın görüntüsünün göründüğünü göreceğiniz yeni bir sekme açacaktır. Tarama bittiğinde, resme sağ tıklayıp seçimini yapabilirsiniz. Resmi farklı kaydet Chromebook’unuza veya Google Drive hesabınıza kaydetmek için.

  Tamamlanmış bir HP web taramasının ekran görüntüsü

 7. Ek belgeleri veya fotoğrafları taramak için bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Buluta Tarama ile Chromebook’ta Nasıl Tarama Yapılır

Bir HP yazıcınız yoksa, Chromebook’ta taramak için hala birkaç seçenek vardır. Örneğin, birçok Epson yazıcı bir Buluta Tarama özelliğine sahiptir. Bunu kullanmak için, yeni bir hesap oluşturmak üzere Epson Connect web sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Oturum açtıktan sonra seçin Buluta Tarama > Hedef Listesi > Ekle ve taramalarınızı buluta kaydetmek istediğiniz bulut hizmetini (Google Drive gibi) seçin. İşiniz bittiğinde, sadece Buluta Tarama taramayı başlatmak ve tercih ettiğiniz bulut hizmetine göndermek için Epson kontrol panelinizde ayar yapın. Tarama tamamlandığında, taranan belgeyi almak için Chromebook’unuzla bulut hizmetine erişebilirsiniz. Chromebook’unuzla herhangi bir yerden yazdırmak istiyorsanız, Google Cloud Print harika bir seçenektir. Bu hizmet bir tarama özelliği içermese de, nerede olursanız olun internet üzerinden evde yazıcınıza yazdırmanın kolay bir yoludur.

Mobil Cihazınızla Buluta Tarama

Belgeleri Chromebook’unuza taramanın bir başka harika çözümü, taramak için bir yazıcı yerine mobil cihazınızı kullanmaktır. Dokümanları taramak için cep telefonunuza yükleyebileceğiniz birçok harika uygulama var, ancak buna gerek yok. İOS 11’iniz varsa, Notlar uygulamasında yeni bir tarama özelliği vardır. Android’de, Google Drive uygulamasını kullanarak tarama yapabilirsiniz. Bu genellikle uygulamayı açıp simgesine dokunmak kadar kolaydır. Tarama.

Android'de Google Drive'a Tarama

Bu uygulamaların çoğu, taramanın etrafındaki fazladan boşluğu otomatik olarak düzeltir (cep telefonunuzun kamerası kullanılarak yakalanır). Daha sonra bunu bulut depolama hesabınıza bir PDF dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Bazı uygulamalar, diğer dosya formatlarına kaydetmeyi de içerir.

Android'de taranmış belge