Skip to content

Chromebook’ta Steam Nasıl Edinilir

21 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Chromebook’unuz Linux uygulamalarını destekliyorsa, şunu seçin: Sistem tepsisi > ayarlar. Bitişik, yanında Linux, seçin > Yüklemek.
 • Ardından, Linux Steam uygulamasını bir dizi Terminal komutu aracılığıyla yükleyin.
 • Chromebook’unuz Linux uygulamalarını desteklemiyorsa, Linux yükleyin, ardından Ubuntu gibi bir Linux masaüstü ortamı aracılığıyla Steam’i yükleyin.

Bu makale, bir Chromebook’ta Steam’i nasıl edineceğinizi açıklar. Yöntemler, Chromebook’unuz bu işlevi destekliyorsa Steam’i normal bir Linux uygulaması olarak yüklemeyi içerir. Değilse, Chromebook’unuza Linux’u nasıl yükleyeceğinizi ve ardından Ubuntu gibi bir Linux masaüstü ortamı aracılığıyla Steam’i nasıl kuracağınızı açıklayacağız.

Steam’i bir Linux Uygulaması olarak Yükleyerek Chromebook’ta Steam’i kullanın

Steam’i bir Chromebook’ta kullanmanın ilk yolu, Steam’i normal bir Linux uygulaması olarak yüklemektir. Bu, Chromebook’unuzda Linux uygulamalarını etkinleştirmenizi ve ardından terminal komutlarını kullanarak Steam’i yüklemenizi gerektiren biraz karmaşık bir işlemdir. Bu seçenek yalnızca Chromebook’unuz, tüm Chromebook’ların desteklemediği normal Linux uygulamalarını destekliyorsa kullanılabilir. Chromebook’unuzun Linux uygulamalarını destekleyip desteklemediğini belirlemek için, XDA Geliştiricilerinin desteklenen Chromebook’lar listesini ve sistem ayarlarınızı kontrol edin. Linux uygulamaları seçeneği mevcut değilse, Chrome OS beta veya geliştirici kanalına geçmeyi deneyin.

Chromebook’ta Linux Uygulamalarını etkinleştirin

Chromebook’unuz normal Linux uygulamalarını çalıştırabiliyorsa, Steam’i kurmadan önce bu özelliği etkinleştirmeniz gerekir. Bu, Chrome OS ayarlarınızda bir geçiş seçmeyi içeren kolay bir işlemdir.

 1. Bir Chromebook’ta, Sistem tepsisi masaüstünün sağ alt köşesinde, ardından dişli simgesi ayarlar menüsünü açmak için.

 2. Linux (Beta) bölümünü bulmak için aşağı kaydırın, ardından seçin .

  Beta'yı açın

 3. Seçiniz Yüklemek.

  Yükle düğmesi

 4. Kurulum işleminin bitmesini bekleyin. Tamamlandığında, bir terminal penceresi ile karşılaşacaksınız. Bu pencere, Linux uygulamalarını Chrome OS üzerinden nasıl yükleyeceğiniz ve başlatacağınızdır.

  Chrome OS'de Linux terminal penceresinin ekran görüntüsü.

Linux Steam Uygulaması Chrome OS’ye Nasıl Kurulur

Chromebook’unuzu Chrome OS’de normal Linux uygulamalarını çalıştıracak şekilde başarıyla kurduğunuzda, Steam’i yüklemeye hazırsınız. Daha önce hiç Linux kullanmadıysanız bu işlem oldukça karmaşıktır, ancak zor değildir. Genel bir bakış olarak, Chromebook’unuzda Linux terminalini açmanız, ardından bir dizi komut girmeniz ve bir sonrakini girmeden önce her birinin yürütülmesini bitirmesini beklemeniz gerekir. İşleri kolaylaştırmak için bu talimatlardaki her komutu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için komut metnini kopyalayın ve ardından VARDİYA+CTRL+V kopyalanan metni yapıştırmak için terminal penceresinin içine. Son olarak GİRİŞ komutu yürütmek için. Steam’i bir Chromebook’a normal bir Linux uygulaması olarak nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Basın VARDİYA+CTRL+T Linux terminal penceresini açmak için.

 2. Aşağıdaki komutu terminal penceresine girin. Kopyalayıp yapıştırabilir veya yazıp ardından giriş yürütmek için. echo ‘deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie main ücretsiz olmayan katkıda bulunuyor’ | sudo tee -a /etc/apt/sources.list

  tür = “kod”>

  Chrome OS'deki Linux terminalinin ekran görüntüsü.

 3. Aşağıdaki komutu terminal penceresine girin: sudo dpkg –add-architecture i386

  tür = “kod”>

  Chrome OS'de Linux terminal penceresinin ekran görüntüsü.

 4. Aşağıdaki komutu terminal penceresine girin: sudo apt update

  tür = “kod”>

  Chrome OS'deki Linux terminalinin ekran görüntüsü.

 5. Aşağıdaki komutu terminal penceresine girin: sudo apt install steam

  tür = “kod”>

  Chrome OS'deki Linux terminalinin ekran görüntüsü.

 6. Basın Y kurulumu onaylamak için.

  Chrome OS'de Steam yükleme işleminin bir ekran görüntüsü.

  Bu adım sırasında, yükleyici size Steam’in ne kadar depolama alanı kaplayacağını gösterecektir. Chromebook’unuzda yeterli depolama alanı yoksa Steam’i yükleyemezsiniz.

 7. Kurulum prosedürünü tamamlamak için Steam lisans sözleşmesini kabul edin.

  Steam lisans sözleşmesi

 8. Steam’in kendini güncellemesini bekleyin.

  Chrome OS'de Steam güncellemesi.

 9. Seçiniz VAR OLAN BİR HESABA GİRİŞ YAP Steam hesabınıza giriş yapmak için. Artık Chromebook’unuzda Steam’i kullanabilirsiniz.

  Var olan bir hesaba giriş yap

Desteklemeyen Bir Chromebook’a Steam Nasıl Yüklenir

Diğer seçenek tüm Chromebook’larda çalışır, ancak daha da karmaşıktır. Bu seçenek, Chromebook’unuza Linux yüklemenizi, ardından Ubuntu gibi bir Linux masaüstü ortamı aracılığıyla Steam’i yüklemenizi gerektirir. Normal Linux uygulamalarının piyasaya sürülmesinden önce, akıllı kullanıcılar her Chromebook’un Chrome OS ile birlikte Linux çalıştırmasına izin veren bir geçici çözüm buldular. Bu, bir Linux uygulamasını Chrome OS üzerinden yüklemekten daha karmaşık bir seçenektir, ancak çoğu Chromebook için tek seçenektir. Chromebook’unuzda gerçek bir Linux masaüstü ortamına sahip olmak istiyorsanız bu iyi bir seçenektir.

Chrome OS'de çalışan Steam'in ekran görüntüsü.

Chromebook’unuzda Ubuntu Linux Çalıştırmak için Crouton Kullanın

Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, Chromebook’unuzdaki Chrome OS’nin yanı sıra Ubuntu’yu veya Linux’un başka bir sürümünü yüklemek için Crouton’u kullanarak başlamanız gerekir. Bu yöntem Chrome OS’nin yerini almaz, bu nedenle Chromebook’unuzu her zaman olduğu gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, geliştirici modunu etkinleştirmenizi gerektirir.

Chrome OS’den Ubuntu Masaüstüne Geçin

Chromebook’unuzda Ubuntu çalıştırdıktan sonra, basit bir tuş kombinasyonuyla istediğiniz zaman Chrome OS ve Ubuntu arasında geçiş yapabilirsiniz.

 • Intel ve AMD Chromebook’lar: İleri geri geçiş yapmak için CTRL+ALT+GERİ ve CTRL+ALT+İLERİ, ardından tuşuna basın CTRL+ALT+YENİLEME yeni masaüstünü yenilemek için.
 • ARM Chromebook’lar: İleri geri geçiş yapmak için CTRL+ALT+VARDİYA+GERİ ve CTRL+ALT+VARDİYA+İLERİ.

Resmi Steam sitesine gidin ve seçin Steam’i yükleyin. Ubuntu Yazılımı açıldığında, seçin Yüklemek ve uygulama otomatik olarak yüklenecektir. Bu yöntemi kullanarak, Steam’i her kullanmak istediğinizde Ubuntu’ya geçmeniz gerekecektir. Buna doğrudan Chrome OS arayüzünden erişemezsiniz.

Steam’i Chromebook’a Yüklemelisiniz?

Çoğu Chromebook, yepyeni AAA oyunları çalıştıracak kadar güçlü değildir. Ancak birçok eski oyun ve birçok yeni bağımsız oyun, Chromebook’ların çoğunda bulunan ayrıştırılmış donanım üzerinde çalışabilir. Alternatif olarak, bir masaüstü bilgisayardan Steam yüklü bir Chromebook’a aktararak CPU yoğun oyunları oynayabilirsiniz.