Skip to content

Chromebook’unuz Açılmadığında Nasıl Onarılır

22 de Nisan de 2021

Chromebook’unuz açılmıyorsa, düzeltmek için birkaç seçeneğiniz vardır. Aşağıdaki Chromebook sorunları yaşıyorsanız bu kılavuzu kullanın:

 • Cihazınız açılıyor ancak ekran siyah kalıyor.
 • Cihazınız açılıyor ancak hemen kapanıyor.
 • Cihazınız Chrome OS’yi başlatıyor, ancak hesabınıza giriş yapamıyorsunuz.
 • Chromebook’unuza giriş yapabilirsiniz, ancak cihaz sürekli kilitleniyor.
 • Güç düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyor.

Bu makaledeki bilgiler, üreticiden bağımsız olarak tüm Chrome OS cihazları için geçerlidir (Acer, Dell, Google, HP, Lenovo, Samsung, Toshiba, vb.).

Google Chromebook'taki Chrome logosu

Smith Koleksiyonu / Getty Images

Bir Chromebook’un Açılmamasının Nedenleri

Düzinelerce üretici Chromebook’lar yapsa da, hepsi aynı donanım ve yazılım sorunlarına eğilimlidir. Aşağıdakiler dahil, Chromebook’unuzun açılmamasının birkaç nedeni olabilir:

 • Pil şarj cihazıyla ilgili sorunlar
 • Dahili donanımla ilgili sorunlar
 • Chrome OS ile ilgili sorunlar
 • Harici donanım paraziti

Chromebook’unuz donmaya devam ederse, düzeltmek için deneyebileceğiniz ayrı adımlar vardır.

Açılmayan Bir Chromebook Nasıl Onarılır

Chromebook’unuz tekrar çalışana kadar aşağıdaki adımları deneyin:

 1. Chromebook’unuzun şarj olduğundan emin olun. Şarj bağlantı noktasının yanındaki küçük LED ışıklarına bakarak şarj cihazının bağlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Üreticiye bağlı olarak, Chromebook’unuz şarj olurken kesintisiz mavi veya turuncu bir ışık görmeniz gerekir. Chromebook’unuzu 3,5 saat takılı bırakın ve tekrar açmayı deneyin. Işık görmüyorsanız farklı bir şarj cihazı kullanmayı deneyin. Cihaz hala şarj olmuyorsa, muhtemelen şarj bağlantı noktasında veya dahili bataryada bir sorun vardır, ancak sorunun bu olmadığından emin olmak için şarj cihazı olmadan şarj etmeyi deneyebilirsiniz.

 2. Sert bir yeniden başlatma yapın. Cihazınız açılıyor ancak ekran siyah kalıyorsa, Anahtarı yenile + Güç Chromebook’unuzu yeniden başlatmak için. Sert bir yeniden başlatma, Chromebook’unuzun RAM’ini ve işletim sisteminin önyüklenmesini engelleyebilecek tüm önbellekleri temizleyecektir.

 3. Bağlı tüm USB cihazlarını çıkarın. Bazen harici donanım, Chrome OS önyükleme sürecini engelleyebilir. Chromebook’unuzun USB bağlantı noktalarına takılı herhangi bir cihazınız varsa, bunları çıkarın ve bilgisayarınızı başlatmayı deneyin. Örneğin, takılı bir USB sürücünüz varsa, çıkarın ve tekrar deneyin.

 4. Başka bir kullanıcı olarak oturum açın. Chrome OS açılırsa, ancak hesabınıza giriş yapamıyorsanız, bunun nedeni dizüstü bilgisayarınız ile Google Hesabınız arasındaki bir senkronizasyon sorunu olabilir. Chromebook’unuz için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun veya misafir olarak giriş yapmayı deneyin.

 5. Uygulamaları Google Chrome’dan kaldırın. Bilgisayarınız açılıyor ancak sürekli kilitleniyorsa, son yüklenen veya güncellenen tüm Google Chrome uzantılarını ve uygulamalarını kaldırın.

 6. İşletim sistemini güncelleyin. Chromebook’unuz açılıyor ancak sürekli kilitleniyorsa, işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olmak için Chrome OS’yi güncelleyin.

 7. Chromebook’unuzda Powerwash işlemi yapın. Chromebook’unuzun ayarlarına veya Chrome tarayıcısına erişebiliyorsanız, cihazı fabrika ayarlarına geri yüklemek için Chromebook’unuzda powerwash işlemi yapabilirsiniz. Chromebook’unuzun sabit sürücüsüne kaydedilen her şey, powerwash sırasında kaybolur.

 8. Üreticiyle iletişime geçin. Cihazınız hala geçerli bir garantiye sahipse, ücretsiz olarak profesyonel bakımdan alabilirsiniz. Chromebook’unuzu onarmak için ödeme yapmanız gerekiyorsa, bir Google Pixelbook’a yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

 9. Dahili pili kendiniz değiştirin. Dizüstü bilgisayarların iç işleyişinde rahat bir şekilde geziniyorsanız, arka kapağı çıkarabilir ve pili değiştirebilirsiniz. Chromebook’unuzu açmak garantiyi geçersiz kılabilir, bu nedenle bu adımı son çare olarak kaydedin.