Skip to content

Chromebook’unuz Wi-Fi’ye Bağlanmadığında Nasıl Onarılır

21 de Nisan de 2021

Chromebook’unuz Wi-Fi’ye bağlanmadığında, düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Aşağıdaki Wi-Fi sorunlarından herhangi birini yaşıyorsanız bu kılavuzu kullanın:

 • Chromebook’unuz kablosuz ağları algılayamıyor.
 • Chromebook’unuz herhangi bir ağa bağlanamıyor.
 • Chromebook’unuz Wi-Fi’ye bağlı, ancak internet erişimi yok.

Bu makaledeki bilgiler, üreticiden (Acer, Dell, Google, HP, Lenovo, Samsung, Toshiba vb.) Bağımsız olarak tüm Chrome OS dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

Chromebook’unuzun Wi-Fi’ye Bağlanmamasının Nedenleri

Unsplash
Düzinelerce bilgisayar üreticisi Chromebook’ları yapıyor, ancak hepsi aynı işletim sistemini kullanıyor, bu nedenle Wi-Fi sorunlarını giderme adımları tüm Chrome OS cihazlarında aynıdır. Chromebook’unuzu kablosuz bir ağa bağlayamıyorsanız, bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Chromebook’unuzun Wi-Fi’si devre dışı bırakıldı.
 • Chromebook’unuz ve yönlendirici arasındaki iletişim sorunları.
 • Tercih edilen kablosuz ağlar arasındaki rekabet.
 • Aygıtın dahili donanımıyla ilgili sorunlar.

Sorun gidermeye başlamadan önce, yönlendiriciyi ve modemi kontrol ederek diğer olası kablosuz sorunlarını ortadan kaldırmalısınız. Ağ şifreliyse, doğru şifreyi kullandığınızdan emin olmak için iki kez kontrol edin. Herhangi bir cihazınızdan ev ağınıza bağlanamıyorsanız, internet servis sağlayıcınıza başvurmalısınız.

Chromebook’unuz Wi-Fi’ye Bağlanmadığında Nasıl Onarılır

Chromebook’unuz internete bağlanana kadar bu adımların her birini deneyin:

 1. Bir Wi-Fi anahtarı arayın. Bazı modellerde, Chromebook’unuzun kablosuz bağlantısını açıp kapatmanıza izin veren fiziksel bir anahtar bulunur. Anahtarın yanlışlıkla Kapalı konuma getirilmediğinden emin olun.

 2. Wi-Fi’nin etkinleştirildiğinden emin olun. Chromebook’unuzun ayarlarını açın ve şunun altına bakın: bölümünün yanındaki geçiş anahtarının Wifi açıldı. Ayrıca şunu da seçebilirsiniz: Wi-Fi simgesi Bağlantılarınızı görüntülemek için ekranın sağ alt köşesinde.

 3. Ağ bağlantısını kesin ve yeniden bağlanın. Chromebook’unuz Wi-Fi’ye bağlı olduğu halde internete erişemiyorsanız, ağa yeniden bağlanmayı deneyin. Wi-Fi ayarlarınıza gidin ve ağı seçin, ardından Bağlantıyı kes yeniden bağlanmayı deneyin.

 4. Chrome OS’yi güncelleyin. Mümkünse, Chrome OS’nin mevcut sürümünü çalıştırdığınızdan emin olmak için Chromebook’unuzu güncelleyin.

 5. Yönlendiricinizi kapatın, ardından Chromebook’unuzu yeniden başlatın. Yönlendiriciyi devre dışı bıraktıktan sonra Chromebook’unuzu yeniden başlatmak, cihazlar arasındaki iletişim anlaşmazlıklarını çözebilir. Chromebook’unuz yeniden başlatıldıktan sonra yönlendiriciyi tekrar açın ve yeniden bağlanmayı deneyin.

 6. Tercih edilen ağları devre dışı bırakın. Tercih edilen bir ağa sahip olmak, yeni bir bağlantı kurmaya çalıştığınızda çakışmalara neden olabilir. Wi-Fi ayarlarında, sağ ok bitişik, yanında Bilinen ağlar tercih ettiğiniz ağları yönetmek için.

 7. Chrome Bağlantı Teşhis Aracı’nı çalıştırın. Chrome Bağlantı Teşhisi, Chromebook’larda ağ bağlantılarında sorun giderme için yapılmış bir Google Chrome eklentisidir. Herhangi bir Wi-Fi problemini tespit edebilir ve çareler önerebilir.

 8. Donanımdan sıfırlama gerçekleştirin. Tuşunu basılı tutun. Anahtarı yenile + Güç aynı anda, sonra bırakın Yenile Chromebook’unuz önyüklendiğinde. Donanımdan sıfırlama, indirdiğiniz yerel olarak depolanan dosyaları silebilir, bu nedenle saklamak istediğiniz her şeyi Google Drive’ınıza kaydedin.

 9. Bir USB Wi-Fi adaptörü kullanın. Chromebook’unuzda dahili bir sorun olduğunu belirlediyseniz, bir USB Wi-Fi adaptörü takın ve bu şekilde bağlanmayı deneyin.

 10. Ethernet üzerinden web’e bağlanın. Chromebook’unuzda bir Ethernet bağlantı noktası varsa, Wi-Fi sorunlarını önlemek için bunu doğrudan modeminize takabilirsiniz. Bu şekilde bağlanabiliyorsanız, sorun Chromebook’unuzun Wi-Fi alıcısında olabilir.

 11. Chromebook’unuzda Powerwash işlemi yapın. Son çare olarak, Chromebook’unuzda powerwash yapmak ve fabrika ayarlarına geri yüklemek için sisteminizin gelişmiş ayarlarına erişebilirsiniz. Bu, yazılımla ilgili tüm çakışmaları çözecektir. Powerwash sırasında sabit sürücünüze kaydedilen her şey silinecektir.

 12. Üreticiyle iletişime geçin. Cihazınızın garantisi hala geçerliyse, ücretsiz olarak profesyonel olarak tamir ettirebilirsiniz. Servis için ödeme yapmanız gerekiyorsa, daha yeni bir makineye yükseltmeyi düşünebilirsiniz.