Skip to content

Chromebook’unuzu Chromecast ile Nasıl Kullanırsınız?

22 de Nisan de 2021

Bir Chromebook’un güzelliği, Google Chrome OS’nin Chromecast cihazları için yerleşik desteğe sahip olmasıdır, yani Chromebook’unuzun ekranını yayınlamak için bir tarayıcıya veya bir uzantıya ihtiyacınız yoktur. Chromebook’unuzla Chromecast’i nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu kılavuz, Chrome OS 78.0.3904.106 (64 bit) sürümüne dayanmaktadır.

Başlamadan önce

Başlamak için Chromecast’i kurun ve içeriğinizi yayınlayın. Ardından, Chromecast’inizin en son donanım yazılımına güncellendiğinden emin olun. Chromebook’unuz da en son Chrome OS sürümüne güncellenmelidir. TV’nize zaten bağlı bir Chromecast’e sahip olmak, medyayı görüntülemek için Chromebook’unuzu fiziksel olarak bağlamanıza gerek olmadığı anlamına da gelir. Bir Chromecast olmadan, Chromebook’unuzdan TV’nize bir HDMI kablosu asmak zorunda kalırsınız. Chromebook modeline bağlı olarak bir USB-C adaptörüne bile ihtiyacınız olabilir. Bazı üreticiler ayrıca entegre bir Chromecast bileşeni olan TV’ler de üretir. Bu akıllı TV’ler Sharp, Sony, Toshiba, Vizio ve çok daha fazlası tarafından üretilmektedir ve harici bir Chromecast cihazı gerektirmezler.

Chromebook Ekranınızı Nasıl Yayınlayabilirsiniz?

Chrome OS’de yerleşik Cast desteği, bir düğmeyi tıklamanız ve masaüstünüzün bir Chromecast’e aktarılması anlamına gelir. Bu muhtemelen medyayı TV’nize taşımanın en kolay ve en kısa yoludur.

 1. Rafları tıklayın sistem saati sağ alt köşede bulunur.

 2. Bir açılır menü belirir. Tıklayın Oyuncular.

  Chrome OS Yayın Düğmesi

 3. Chromecast cihazınızı seçin. Bu örnekte, Google Home’da önceden kurulmuş olan TV Odası TV’ye bağlanmıştır.

  Chrome OS Chromecast Seçim Paneli

 4. Aşağıdaki açılır pencerede, masaüstü ekranınızı ve ardından Paylaş.

  Chrome OS Chromecast Ekran Seçimi

Chromebook Ekranınızı Yayınlamayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

İşiniz bittiğinde, Chromebook’tan yayınlamayı manuel olarak durdurmanız gerekecektir. Sadece tıklayın sistem saati tekrar Chromebook’unuzda, ardından Dur menünün üst kısmında açılan döküm kartından.

Chrome OS Yayını Durdur

Google Chrome’dan Yayınlayın ve Chromecast’i TV’ye Yansıtın

Masaüstünden yayın yapıyorsanız teknik olarak bu yönteme ihtiyacınız yoktur. Yine de, ekranın tamamını paylaşmak istemiyorsanız, Google Chrome içinden yayın yapmak da işe yarar.

 1. Google Chrome’u açın ve yayınlamak istediğiniz medyayı yükleyin.

 2. Tıkla üç nokta Sağ üst köşede bulunan simge.

 3. Tıklayın Oyuncular açılır menüde.

  Google Chrome Cast Seçeneği

 4. Aşağıdaki menüde listelenen Chromecast cihazınızı seçin. Bu örnekte, Chromebook Google Home’da zaten kurulmuş olan TV Odası TV’ye yayın yapıyor.

  Google Chrome Chromecast Seçim Paneli

  Yayınlama sırasında, Chrome araç çubuğunda geçici olarak Yayınla simgesi görünür. Bu simgeyi araç çubuğunda tutmak istiyorsanız, sağ tıklayın ve ardından Her Zaman Simgeyi Göster.

 5. Yayını durdurmak için maviyi tıklayın Oyuncular Google Chrome araç çubuğunda görüntülenen simgesini, ardından açılır menüde listelenen Chromecast cihazınızı tıklayın.

  Google Chrome Yayını Durdur

Chromebook ve Chromecast Kullanarak Uygulamalardan Nasıl Yayınlanır?

Yine, masaüstü ekranınızın tamamını paylaşmak istemiyorsanız, sonraki yaklaşım belirli bir hizmetin içinden yayın yapmaktır. Uygulamadan yayınlamadan önce medya oynatmayı başlatmanıza gerek yoktur, sadece Oyuncular Başlamak için simgesine dokunun.

Netflix’ten Nasıl Yayınlanır

Netflix’te, yayınlamadan önce medyanın ana sayfasını yüklemeniz gerekir. Örneğin, açılış sayfasını The Witchergöreceksin Oyuncular sağ alt köşede bulunan simge.

Netflix The Witcher Cast düğmesi

Yayın simgesi, oynatma sırasında medyayı tıkladığınızda da sağ üst köşede görünür.