Skip to content

Chromecast Geçmişi: Kimler Görebilir ve Nasıl Silinir?

30 de Kasım de 2022

Bilinmesi gereken

 • Chromecast, daha önce izlediklerinizi izlemez.
 • ne Çalmakta ağınızdaki diğer cihazlar tarafından görülebilir.
 • Tüm geçmişi gizlemek için Chrome gizli modunu ve bir misafir ağını kullanın.

Bu makale, Chromecast geçmişinin nasıl çalıştığını, izlemenizi bitirdikten sonra birisinin ne izlediğinizi veya diğer cihazların şu anda ne izlediğinizi görüp göremeyeceğini açıklamaktadır. Ayrıca Chromecast izleme geçmişinizi olabildiğince gizli tutmayı da ele alıyoruz.

Chromecast’te Geçmişi Görebiliyor musunuz?

Chromecast’in kendisi, cihazda oynatılanların geçmiş günlüğünü veya kaydını saklamaz. Basitçe söylemek gerekirse: Chromecast’te görüntüleme geçmişini görmek için bakabileceğiniz bir menü yoktur. Chromecast’i kullanmayı bitirdikten sonra birinin Chromecast’te ne yaptığınızı görebileceği konusunda endişelenmenize gerek yok. Örneğin, Chrome tarayıcısından yatak odanızdaki TV’ye bir video yayınlıyorsanız ve ardından videoyu kapatıp Chromecast bağlantısını kesiyorsanız, Chromecast’i sizden sonra kullanan biri ne izlediğinizi göremeyecektir. . Ancak, dökümü yapmak için kullandığınız cihaza bağlı olarak geçmişin o cihazda bulunabileceğini unutmamak önemlidir. Birisi bilgisayarınızı inceler ve Chrome geçmişine bakarsa (temizlenmediğini varsayarsak), dökümü yaptığınız sırada hangi web sitesini ziyaret ettiğiniz fazlasıyla açıktır. Bunu düzeltmek için aşağıda bazı ipuçları var.

Chromecast Yayınladıklarınızı İzliyor mu?

Geçmişiniz Chromecast’te günlüğe kaydedilmemiş olsa da, şu anda izledikleriniz ağınızdaki diğer herhangi bir cihaz tarafından görüntülenebilir. Bu, odadaki herkes tarafından medya oynatmanın kontrolünü paylaşmak için kullanılması amaçlandığından, Chromecast’in bir özelliğidir. SoundCloud’dan bir şarkıyı veya YouTube’dan bir videoyu TV’nize aktardığınızı varsayalım. Aynı Wi-Fi ağına bağlı bir telefon Home uygulamasını açar ve Chromecast’e dokunursa akışın başlığını görür. Bu, yayınla düğmesi olan diğer uygulamalar ve siteler için de geçerlidir.

Bir bilgisayardaki Chrome, yayınla düğmesi seçiliyse bazen akışın adını gösterir. diyecek Youtube eğer o sitedeysen, vudu oradan film akışı yapıyorsanız, vb.

YouTube, Chrome'da Chromecast akışı olarak listelendi

Bu her zaman doğru değildir. Örnek olarak SoundCloud ile, Home uygulamasında başlığı gösterirken, Chrome’un yayınla düğmesi yalnızca bir şeyin çaldığını gösterir, ancak hiçbir ayrıntı göstermez.

Chromecast’i Gizli Modda Kullanabilir misiniz?

Chromecast’te izlediklerinizi gizlemek istiyorsanız Chrome’un gizli modunu kullanabilirsiniz. Ya öyle, ya da işiniz bittiğinde Chrome geçmişinizi temizleyin. Her ikisi de geçmişte izlediklerinizi birisinin görmesini engelleyecektir. Chromecast’te izlediklerinizi gizlemenin başka bir yolu da tüm ekranınızı yayınlamaktır. Bunu yapmak, diğer cihazlara özellikle ne yaptığınızı göstermez, yalnızca Chromecast’i kullandığınızı gösterir. Cihazlarında görecekler Şimdi oynuyor karşı Oynamıyorum. Veya telefon ekranınızı yayınlıyorsanız, Chrome web tarayıcısı şunu söyleyecektir: Ekran yansıtma ancak, yine ekranınızda gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarmaz.

Diğer Cihazları Chromecast’ten Kaldırma

Gizli moda geçip Chromecast’inizi kullanmaya devam etmek için yapabileceğiniz başka bir şey, bir konuk kablosuz ağ oluşturmak ve paylaşmaktır. o Chromecast yalnızca birincil ağınızda kalıyorsa (misafir ağınızda değil), ancak parolayı yalnızca siz biliyorsanız, o zaman ona yalnızca siz bağlanabilirsiniz. Bu, komşunuzun sizin kullanamayacağınız bir Chromecast’e sahip olmasına benzer. Tüm yönlendiriciler konuk ağlarını desteklemez ve bazıları cihazların birbirleriyle nasıl etkileşime girebileceğini sınırlar. Ancak sizinki uyumluysa, insanların internet bağlantınızı kullanmasına izin verirken diğer cihazları Chromecast’inizden çıkarmanın en kolay yolu budur. Bunun tersini de yapabilir ve Chromecast’i konuk ağınıza taşıyabilirsiniz. Halihazırda birincil ağa bağlı çok sayıda cihazınız varsa ve herkesin parolasını değiştirme zahmetinden kaçınmak istiyorsanız bu tercih edilir. Bunu yapmak kolaydır:

 1. Chromecast’i birincil ağdan kaldırın.

 2. Konuk ağına giriş yapın ve Chromecast’i oraya tekrar ekleyin. Bir şey yayınlamak istediğinizde, sadece konuk ağına geçin.

  Chromecast bu cihazı ve misafir evi ayarlarını kaldır

 3. Wi-Fi şifresi olmayan kişilerin kullanmaması için Misafir Modunun kapalı olduğundan emin olun.

Hâlâ ilk ağa bağlı olduğu için Chromecast’i konuk ağına eklemekte sorun yaşıyorsanız Chromecast’i yepyeni bir cihaz gibi görünecek şekilde sıfırlayın ve ardından yukarıdaki 2. adımdan başlayın.

SSS

 • Chromecast veri kullanımımı nasıl kontrol ederim?

  Google Home uygulamasında Chromecast veri kullanımını görüntülemenize izin veren bir özellik yoktur, ancak kullanıcılar video akışının çok fazla veri yoğun olduğunu fark eder. Ancak birçok kişi, bir Chromecast’in boştayken arka plan resimlerini ve ekran koruyucuları harekete geçirdiği için veri kullanmaya devam ettiğini ve ayda 15 GB veri tükettiğini bilmiyor. Boştayken veri kullanımını en aza indirmek için, kullanmadığınız zamanlarda Chromecast’in fişini çekmeyi düşünün.

 • Chromecast’i Wi-Fi’ye nasıl bağlarım?

  Bir Chromecast’i Wi-Fi ağınıza bağlamak için TV’nizin HDMI bağlantı noktasına takın, ardından iOS veya Android cihazınıza Google Home uygulamasını indirip yükleyin ve açın. (Bluetooth’un açık olduğundan emin olun.) Chromecast’iniz Google Home uygulamasında bir cihaz olarak görünecektir; Kurulumu tamamlamak için istemleri izleyin ve Chromecast’iniz Wi-Fi ağınıza bağlanacaktır.

 • Wi-Fi olmadan bir Chromecast’i nasıl kullanırım?

  Bir Chromecast’i Wi-Fi olmadan kullanmak için bir seyahat yönlendiricisi kullanarak yerel bir Wi-Fi ağı kurmanıza olanak tanıyan bir geçici çözümü deneyin. Evde, bir ağ adı ve parola atayarak seyahat yönlendiricisini kurun. Seyahat yönlendiricisini yeni bir konuma takın ve bir ağ kuracaktır. İnternet olmasa bile Chromecast’inizi yeni kurulan ağ üzerinden bağlayabileceksiniz. MacBook’unuz varsa başka bir seçenek: Connectify Hotspot’u indirin ve kurmak için yönergeleri izleyin. Bir erişim noktası adı ve parolası ayarlayın ve ağa yayınlamak istediğiniz cihazı seçin. Daha sonra yerel olarak depolanan içeriği televizyona aktarabilmelisiniz.