Skip to content

Chromecast Ses Gecikmeleri Nasıl Onarılır

16 de Ekim de 2022

Chromecast ses gecikmeleriyle ilgili sorunlar birkaç farklı yoldan biriyle ortaya çıkabilir:

 • Televizyondaki video sesten daha hızlı hareket ediyor.
 • Ses ve video geçici olarak hizalanır ve ardından senkronizasyon bozulur.
 • Video sesin gerisinde kaldığında ses duyabilirsiniz veya hiç video yok.

Chromecast ses gecikmeleri, evinizdeki Wi-Fi ağınız yavaş olduğunda veya aynı anda çok fazla kişi içerik akışı yaptığında daha yaygındır. Ancak bu sorunun başka nedenleri de olabilir. Chromecast ses gecikmeleriniz her zaman varsa, bu ağ hızı sorunlarına işaret eder. Ancak, ses gecikmesi yalnızca bazen oluyorsa, Chromecast akışınıza müdahale eden başka bir ağ etkinliğinin göstergesi olabilir.

Chromecast Ses Gecikmesi Sorunlarının Nedeni

Chromecast ses gecikmeleriyle ilgili sorunlara genellikle ağ sorunları, Chromecast’teki cihaz bağlantı sorunları, cihazın Chromecast’e olan mesafesi veya hoparlör gecikmesi neden olur. Ağ, Chromecast’te ses gecikmesi sorunları olduğunda başlamak için en iyi yerdir. Ağın soruna neden olmadığını onayladıktan sonra, diğer teknik sorunları kontrol etmeye geçebilirsiniz. Başka hiçbir şey işe yaramazsa, Chromecast gecikme düzeltme düzeltmesini sona saklayın.

Chromecast Ses Gecikmeleri Nasıl Onarılır

Aşağıdaki düzeltmelerin çoğu Google Home uygulama ayarlarını içerir. Google Home uygulamasının en son sürümü yüklü olduğu sürece, bu düzeltmeleri Android veya iOS cihazlara uygulayabilirsiniz.

 1. Chromecast cihazınızı yeniden başlatın. Chromecast’inizin gücünü kesin, birkaç dakika bekleyin ve ardından tekrar takın. Birçok teknik sorunda olduğu gibi, basit bir yeniden başlatma sorunu çözebilir.

 2. Yönlendiricinizde 5 GHz kanalını etkinleştirin. Chromecast ses gecikmelerini düzeltmenin (ve genel olarak daha iyi performans elde etmenin) en kolay yolu, Wi-Fi yönlendiricinizin yayınladığı 5 GHz ağından yararlanmaktır. Chromecast’inizin 5 GHz kullandığından emin olmak için Chromecast’i fabrika varsayılanına sıfırlayın, kurulum sürecini gözden geçirin ve 5 GHz kanalına bağlayın. 5 GHz Wi-Fi kanalınızı kullanmak için 2. nesil veya sonraki bir Chromecast cihazı kullanmanız gerekir.

 3. Ev Wi-Fi yönlendiricinizin yerleşimini optimize edin. Chromecast cihazınızdan yönlendiricinize olan mesafenin akış kalitesi üzerinde büyük etkisi vardır. Her cihaz, Wi-Fi ağı üzerinden Chromecast’e yayın yapar, bu nedenle Chromecast’iniz (ve cihazınız) yönlendiriciye ne kadar yakınsa, gecikme olasılığı o kadar az olur. Ayrıca yönlendirici antenlerinizin de doğru yerleştirildiğinden emin olun.

 4. Ağınızda çok fazla cihazın akış yapmadığından emin olun. Netflix gibi modern akış hizmetleri, ailelerin aynı anda birden fazla cihazdan akış yapmasına olanak tanır, ancak akış etkinliği ne kadar fazlaysa Chromecast akışınız için o kadar az bant genişliği kullanılabilir. Bu, gecikmeli ses ve diğer video arabelleğe alma sorunlarına yol açabilir. Bu sorunu giderirken evinizdeki herkesten akışı durdurmasını isteyin.

 5. Ethernet bağlantı noktasına sahip bir Chromecast cihazı kullanıyorsanız, Chromecast’inizden yönlendiriciye bir ethernet kablosu bağlayın. Bu, en yüksek kalitede akış deneyimi sağlayacaktır. 1. Nesil Chromecast cihazı için bir Ethernet adaptörü de satın alabilirsiniz.

 6. Yayın yaptığınız akış hizmetinde daha düşük akış kalitesi. Bu, Netflix arabelleğe alma sorunları için bilinen bir düzeltmedir, çünkü daha düşük çözünürlüklerin ağınızdan daha düşük hız gereksinimleri vardır.

 7. Akışını yapmaya çalıştığınız içeriğin 50 Hz’de kodlanıp kodlanmadığını görmek için Chromecast’inizi 50 Hz HDMI moduna ayarlamayı deneyin. Bunu Google Home uygulamasında yapabilirsiniz. Chromecast cihazınızı seçin, dişli simgesini seçin, Videove etkinleştir 50Hz HDMI Modu kullanın. Bazı spor içerikleri 50 Hz’de kodlandığından, spor içeriği akışı yapıyorsanız bu, ses gecikmesi sorunlarına yaygın bir çözümdür.

 8. Chromecast’iniz için “Grup gecikme düzeltmesi”ni ayarlayın. Bunu yapmak için Google Home uygulamasını açın, ses gecikmesi sorunu yaşadığınız cihazı seçin, dişli simgesine dokunun, Sesve seçin Grup gecikme düzeltmesi. Senkronize olmayan hoparlörlerin arasında durun ve hoparlörler arasındaki ses gecikmesi çözülene kadar zaman kaydırıcısını ayarlayın.

SSS

 • Chromecast sesini Bluetooth kulaklıklara nasıl aktarırım?

  Chromecast’i kulaklıkla dinlemek için Ayarlar > Uzaktan Kumandalar ve Aksesuarlar > Uzaktan Kumandayı Veya Aksesuarları Eşleştirin. Kulaklıklarınızı bağlamak için eşleştirme moduna alın, ardından dinlemeye başlamak için içerik yayınlayın.

 • Chromecast’imde ses çalışmadığında bunu nasıl düzeltirim?

  Chromecast sesiniz çalışmıyorsa TV’nizde farklı bir girişe geçmeyi deneyin. Hâlâ sorun yaşıyorsanız tüm cihazlarınızı yeniden başlatın ve Chromecast’inizi güncelleyin.

 • Chromecast’te çok odalı sesi nasıl kurarım?

  Chromecast sesini birden fazla odada çalmak için Google Home uygulamasında bir hoparlör grubu oluşturun. Yayın yaptığınızda, tüm hoparlörlerde çalınacak hoparlör grubunu seçin.