Skip to content

Chromecast’te Spotify Nasıl Kullanılır

17 de Mayıs de 2021

Evinizdeki tek güzel ses sistemi TV kurulumunuzsa, Spotify’ı Chromecast’inize gönderme yeteneği, Spotify aboneliğinizle etkileyici sesin keyfini çıkarmanızı sağlayabilir. İşte bunu nasıl çalıştıracağınız.

Spotify’ı Chromecast’te Kullanabilir misiniz?

Spotify’ı yalnızca Chromecast’inizle kullanmakla kalmaz, aynı zamanda sahip olduğunuz neredeyse tüm cihazlardan da yapabilirsiniz. Aşağıdaki cihazları sesli uzaktan kumanda olarak kullanarak Spotify’ı Chromecast’e aktarabilirsiniz:

 • Masaüstü Bilgisayar: Spotify masaüstü uygulamasını kullanarak
 • Tarayıcı veya Chromebook: Spotify web oynatıcısını kullanma
 • Cep Telefonu: Mobil Spotify uygulamasını veya Google Home uygulamasını kullanarak

Bu Spotify oynatıcıların her biri, Spotify müziğinizi Chromecast cihazınıza yayınlama özelliğini bulacağınız bir Cihazlar simgesi içerir. Masaüstü uygulamasının bir Chromecast cihazına yayın yapması için önce Spotify uygulamasını mobil cihazına yüklemen gerekir.

Chromecast’inizin Kurulduğundan Emin Olun

Spotify müziğini Chromecast’e aktarmadan önce, Chromecast cihazınızın doğru şekilde yüklendiğinden emin olmanız ve Chromecast’inizi kurmanız gerekir. Aşağıdakilerin tümünü kontrol edin:

 • Yayın yaptığınız cihazla aynı Wi-Fi ağına bağlı
 • TV’niz, Chromecast cihazınızın bağlı olduğu HDMI kanalına ayarlandı
 • TV açılır ve Chromecast ana ekranını görebilirsiniz

Chromecast’iniz hazır olduğunda, Spotify müziğinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzdan Chromecast Spotify

Akıllı telefonunuzda Spotify varsa bunu TV’nize göndermek için Chromecast’i kullanabilirsiniz. Diğer herhangi bir eğlenceyi yayınlamaya benzer bir süreç.

 1. Spotify’ı yayınlamadan önce, Android veya iPhone’unuz için Spotify uygulamasını indirip yüklemeniz gerekir. Uygulamayı ilk başlattığınızda, Chromecast cihazınıza yayınlamak istediğiniz şarkı veya çalma listesine göz atabilir ve seçebilirsiniz.

 2. Seçtiğiniz şarkı çalmaya başladığında, ekranın sol alt köşesindeki cihazlar simgesine dokunmanız yeterlidir.

 3. Bu, ağınızda yayınlayabileceğiniz cihazların listesini getirecektir. TV’ye bağladığınız Chromecast cihazını görmelisiniz. Chromecast cihazının adı, Google Home uygulamanızda Chromecast cihazını kurduğunuzda verdiğiniz addır.

 4. Listenizden Chromecast cihazına dokunmanız yeterlidir; Spotify müziğiniz TV’nize yayınlanacaktır.

Masaüstünüzden Chromecast Spotify

Spotify ile Chromecast’e yayın yapmak için, mobil cihazınızın Spotify uygulamasını Chromecast ile bağlamak için yukarıdaki adımları tamamlayın. Bağlandıktan sonra, Chromecast Spotify müziğini Spotify masaüstü uygulamasıyla kontrol edebilirsiniz. Spotify’ın sitesinde Windows veya Mac OS için Spotify masaüstü uygulaması var. Henüz bir hesabınız yoksa, bir Spotify hesabına kaydolun. Kurulduktan sonra Spotify masaüstü uygulamasını başlatın ve Spotify hesabınızla giriş yapın. Ana sayfadan, çalmak istediğiniz müziğe göz atın veya arayın.

 1. Çalma listesini veya sanatçı şarkı listesini başlatın ve ne yayınlamak istediğinizi seçin.

 2. Seçin Cihazlar Kontrol edebileceğiniz tüm mevcut cihazları getirmek için pencerenin sağ alt köşesindeki simgesine dokunun. Listede görüntülenen TV’nizdeki Chromecast cihazını görmelisiniz.

  Bir cihaz penceresine bağlanın

 3. Şu anda yeşil renkte görüntülenmiyorsa, etkinleştirmek için cihazı seçin. Artık Spotify’dan Chromecast cihazınıza çalan müziği kontrol edebilirsiniz.

Tarayıcınızdan Spotify Müzik Yayınlayın

Spotify’ın Web Oynatıcısı, Spotify uygulamasını telefonunuza kurup çalıştırmanıza gerek kalmadan Chromecast Spotify yapabilir. Spotify Web Player’dan yayın yapmak kolaydır.

 1. Spotify Web Player’a erişin ve Spotify hesabınızda oturum açın. Dinlemek istediğiniz şarkıyı veya çalma listesini TV’nizde bulun ve seçin Oyna.

  Spotify web uygulaması

 2. Şarkı çalmaya başladığında, Cihazlar ekranın sağ alt köşesindeki simgesi. Seçiniz Google Cast listede.

  Bir cihaz penceresine bağlanın

 3. Bu, Chrome’daki Cast özelliğini açacaktır. Ağınızda Chromecast cihazlarının bir listesini göreceksiniz.

  Spotify web'den yayınlanıyor

 4. Spotify sesini göndermek istediğiniz Chromecast cihazını seçin, müziğiniz hemen çalmaya başlayacaktır.