Skip to content

Chrome’da Gizlilik Hatası Nasıl Onarılır

13 de Mayıs de 2021

Chrome, Google tarafından geliştirilmiş popüler, ücretsiz ve güvenilir bir web tarayıcısıdır. Bazen, Chrome’da bir web sayfasına erişirken “Bağlantınız gizli değil” şeklinde bir mesajla karşılaşabilirsiniz. Mesaj, saldırganların bilgilerinizi çalmaya çalışıyor olabileceği konusunda uyarıyor. Bu endişe verici görünse de, muhtemelen yanlış bir şey yoktur. İşte bu hataya neyin neden olabileceğine ve göz atmaya geri dönmek için nasıl düzeltileceğine bir göz atın. Bu sadece bir Chrome sorunu değil. Firefox ve Safari gibi diğer tarayıcılarda bu hatanın varyasyonlarını alabilirsiniz. Bu hatalar farklılık gösterse de çoğu zaman sorun giderme adımları aynıdır.

Pixabay

Chrome’da Gizlilik Hatasının Nedenleri

Chrome, ulaşmaya çalıştığınız sitenin SSL sertifikasını doğrulayamadığında bu gizlilik hatasını verir. SSL, iletilen verileri gizli ve güvende tutan güvenli bir şifreleme yöntemidir. Chrome, güvenli olmadığından şüphelendiği için web sitesini yüklemez. Bu SSL hatasına birkaç şey neden olabilir. Sitenin süresi dolmuş, doğru kurulmamış veya güvenilir bir kuruluş tarafından verilmemiş bir SSL sertifikası olabilir. Bir Chrome uzantısı, virüsten koruma yazılımınız veya bilgisayarınızdaki ayarlarla ilgili sorunlar olabilir.

Chrome’da Gizlilik Hatası Nasıl Onarılır

Sorun sitenin sonundaysa yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Bununla birlikte, sorun bilgisayarınızdan veya cihazınızdan geliyorsa, denenecek bazı kolay düzeltmeler vardır.

  1. Sitenin SSL sertifikasının süresinin dolup dolmadığını görün. Bir web sitesinin SSL sertifikasının süresi dolmuşsa veya geçersizse, sitenin hatası olduğundan Chrome gizlilik hatasını düzeltmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ancak site sahibine e-posta göndererek bilgilendirebilirsiniz.

  2. Sayfayı yenile. Bu, hızlı ve kolay bir sorun giderme seçeneğidir. Chrome tarayıcınızı kapatıp yeniden açın ve sayfayı tekrar yükleyin. Tarayıcınızda bir sorun olabilir veya site sahibi SSL sertifikasını yeniden yayınlıyor olabilir.

  3. Halka açık Wi-Fi ağı sorunları. Bir restoran veya havaalanı gibi herkese açık bir Wi-Fi ağı kullandığınızda, konumun şartlarını ve sözleşmesini kabul etmeden önce bir web sitesinde oturum açarsanız bir Chrome gizlilik hatası alabilirsiniz. Www.weather.com gibi SSL olmayan bir siteye gidin ve oturum açma sayfası açılmalıdır. Web sitesini tekrar deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

  4. Tarayıcı önbelleğini ve çerezleri temizleyin. Tarayıcı önbelleğini ve tanımlama bilgilerini temizlemek, sorunu çözebilecek başka bir hızlı ve kolay sorun giderme yöntemidir.

  5. Sayfayı Gizli modda açın. Bir PC veya Mac bilgisayarda sayfayı Gizli pencerede açın. Sayfa açılırsa, muhtemelen bir Chrome uzantısı düzgün çalışmıyor demektir. Uzantıyı devre dışı bırakın ve sayfayı normal şekilde tekrar açın.

  6. Bilgisayarın tarihini ve saatini kontrol edin. Cihazınızda yanlış ayarlanmış bir tarih ve saat, Chrome’un ziyaret ettiğiniz sitenin SSL sertifikasını doğrulamasını engelleyebilir. Bunun nedeni, Chrome’un bir SSL sertifikasının sona erme tarihini kontrol ederken, bunu bilgisayarın saatindeki saatle karşılaştırmasıdır.

  7. Antivirüs yazılımını devre dışı bırakın. Virüsten koruma yazılımı daha gelişmiş hale geldikçe, en son tehditlere karşı koruma sağlamak için yeni özellikler ekler. Böyle bir özellik, SSL ile güvenli olmayan siteleri engelleyen bir güvenlik duvarıdır. Bu genellikle iyi olsa da, bazen ağ ayarlarınızla çakışabilir ve yanlışlıkla bazı SSL sertifikalarını ve bağlantılarını engelleyebilir. Sorunun bu olup olmadığını görmek için, virüsten koruma yazılımının SSL tarama özelliğini geçici olarak devre dışı bırakın. Farklı antivirüs yazılım programları, bu özelliği yöneten ayarı farklı yerlere yerleştirir, ancak süreç benzer olmalıdır. Virüsten koruma yazılımınızın Ayarlarına gidin ve SSL veya web ile ilgili özellikleri arayın.

  8. Web sitesine gidin. Hatanın web sitesinde olduğundan ve web sitesinin bilindiğinden ve güvenilir olduğundan eminseniz, siteye güvenli olmayan bir bağlantıyla erişmek mümkündür. Bunu yapmak için, ileri hata kutusunun altındaki bağlantısını seçin ve ardından Web sitesine gidin. Bu, hata mesajı sorununu çözmez ve yalnızca web sitesinin güvenli olduğundan eminseniz yapılmalıdır.