Skip to content

Chrome’da Resim İçinde Resim Nasıl Kullanılır

27 de Mayıs de 2021

Günümüzde kullanılabilen internete bağlı her türlü cihazla, çalışırken bir şeyler izlemek veya dinlemek yeterince kolaydır. Chrome’un resim içinde resim (PiP) modu sayesinde bunu tek bir ekranla bir PC veya dizüstü bilgisayarla bile yapabilirsiniz.

Chrome’da Resim İçinde Resim nedir?

Google’ın Chrome tarayıcısı, birkaç nedenden dolayı web’de gezinmenin en popüler yolu olabilir, ancak bunlardan biri harika özellik kümesidir. Resim içinde resim bunlardan sadece bir tanesidir ve yaptığınız her şeyin üstünde istediğiniz her türlü içeriği görüntüleyen yüzen bir pencereye sahip olmanızı mümkün kılar. Bu, ana pencerede çalışırken veya oyun oynarken ekranınızın alt köşesinde bir YouTube videosu oynatabileceğiniz anlamına gelir. Sadece eğlence için de değil. Videoyu duraklatmaya ve küçültmeye devam etmek zorunda kalmadan PC’nizde bir şeyi nasıl yapacağınızı öğrenmeye çalışıyorsanız yararlı olabilir.

Resim İçinde Resim’i Desteklemek için Chrome’u Güncelleyin

PiP’yi kullanmaya başlamak için Chrome 70 veya sonraki bir sürümünü çalıştırmanız gerekir. Chrome kendini otomatik olarak güncellemelidir, ancak herhangi bir nedenle güncellenmezse, ekranınızın sağ üst köşesinde bir ok görmelisiniz. Onu seçin, ardından seçin Google Chrome’u güncelle en son sürüme güncellemek için. Sürüm 70 veya üzerini çalıştırdığınızı onaylamak için sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesini seçin ve ardından şu adrese gidin: Yardım > Google Chrome hakkında. Ardından, tarayıcınızın sürüm numarasının ayrıntılarını içeren bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Chrome’da bir PiP Yüzer Pencere Açın

Chrome tarayıcının en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olduğunuzda, PiP modundan tam olarak yararlanabilirsiniz.

 1. PiP modunda çalıştırmak istediğiniz videoya gitmek için Chrome’u kullanın.

 2. Videoya sağ tıklayın ve ardından Fotoğraf içinde fotoğraf görünen menüden. Bir YouTube videosuysa, iki kez sağ tıklayın. Bazı video akışı siteleri, bunun yerine kullanabileceğiniz bir PiP düğmesi de sunacaktır.

 3. Video daha sonra diğer her şeyin önünde yüzen kendi Penceresinde görünecektir. Onu yerleştirmek istediğiniz yere seçip sürükleyebilir, ayrıca pencereyi yeniden boyutlandırmak için kenarlardan birini seçip sürükleyebilirsiniz. Yine de PiP modunda kontrolün bir kısmını kaybedersiniz. Videoyu duraklatabilir ve oynatabilirken, ana video penceresinde yaptığınız gibi ses seviyesini ayarlayamaz veya zaman çizelgesinde dolaşamazsınız. Bu tür ayarlamalar yapmak istiyorsanız, bunu yapmak için orijinal video penceresini kullanın. Tek fark, değişikliklerin bunun yerine PiP penceresinde gerçekleşmesidir.

 4. Normal göz atma pencerenize dönmek istiyorsanız, PiP videonun üzerine gelin ve X kapatmak için sağ üst köşeye. Video daha sonra duraklatılacak ve orijinal tarayıcı penceresinde tekrar görüntülenebilir olacaktır. Alternatif olarak, orijinal video sekmesini kapatın ve PiP videosunu da kapatacaktır.

Chrome OS’de Resim İçinde Resim’i etkinleştirin

Google’ın yeni Pixel Slate gibi bir Chromebook veya Chrome OS 2’si 1 arada kullanıyorsanız, resim içinde resim videolarının keyfini çıkarmak için fazladan birkaç çemberden geçmeniz gerekecektir:

 1. Chrome Uzantıları mağazasına gidin.

 2. Kullan arama kutusu “Resim İçinde Resim” i aramak için.

  Chrome Web Mağazası'ndaki arama kutusu

 3. Adlı bir uzantı arayın Resim İçinde Resim Uzantısı (Google’dan).

  "Resim İçinde Resim" uzantısı

 4. Tıklayın Chrome’a ​​ekle.

  "Chrome

 5. Tıklayın Uzantı eklemek.

  "Uzantı Ekle" düğmesi

 6. İzlemek istediğiniz bir video bulun.

 7. Tıkla fotoğraf içinde fotoğraf Chrome araç çubuğundaki simgesi.

  Chrome'daki resim içinde resim düğmesi

 8. Video, farklı programlarınız açıkken açılır ve oynatılmaya devam eder. Pencere içinde pencere izlemek için orijinal video sekmesini Chrome’da açık tutmanız gerekir.

  ChromeOS'de PiP'de oynatılan bir video