Skip to content

Chromium Nasıl Kaldırılır

9 de Mayıs de 2021

Chromium web tarayıcısı, Google Chrome tarayıcısının üzerine kurulduğu açık kaynaklı bir tarayıcıdır (Chromium’u Chrome ile karıştırmayın. Bunlar farklıdır). Ancak, açık kaynaklı olduğu için kötü amaçlı yazılım yazarları, benzer adlara sahip benzer, kötü amaçlı yazılımlarla dolu tarayıcılar oluşturmak için Chromium’dan yararlandı. Bu nedenle Chromium’un nasıl kaldırılacağını bilmek önemlidir; hem yasal sürüm hem de karşılaşabileceğiniz virüslü kopyalar.

Sahte Chromium Tarayıcıları Ne Yapabilir?

Kullanıcılar bu Chromium benzerlerini indirirler veya diğer yazılım uygulamalarıyla birlikte gelirler. Sahte Chromium tarayıcısı, hareketlerinizi takip edebilen, bilgi toplayabilen, kişisel verilerinizi çalabilen ve pop-up reklamlar, tarayıcı yönlendirmeleri ve diğer sorunlarla hasara yol açabilecek kötü amaçlı yazılımları sisteminize bırakabilir. Kötü yazılımı kaldırmaya çalışırsanız, sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sahip Olduğum Chromium Sürümünün Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşıp Bulmadığını Nasıl Anlarım?

İndirdiğiniz Chromium sürümünün kötü amaçlı yazılım bulaşmadığını öğrenmenin gerçekten tek bir yolu var: Chromium ekibi tarafından sağlanan resmi Chromium sitesinden indirin. Başka bir siteden veya indirmeden bir Chromium (veya Chromium tabanlı) tarayıcı aldıysanız, kötü amaçlı yazılımdan etkilenme olasılığı yüksektir. Bilgisayarınızda yüklü olan Chromium sürümünün kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğine dair bazı ek göstergeler şunlardır:

 • Chromium tarayıcınız varsa ve yüklemediyseniz. Bunun nedeni, kötü amaçlı yazılımdan etkilenen sürümlerin bazen yasal yazılım indirmeleri ile birlikte paketlenebilmesidir.
 • Varsayılan tarayıcınız Chromium olarak değiştirildi, ancak siz değiştirmediniz ve değiştirmesine izin vermediniz.
 • Chromium, yüklü bilgisayar programlarınızda listelenmez ve geleneksel olarak kaldırılamaz.
 • Varsayılan arama motorunuz otomatik olarak değişir ve yeni varsayılan arama motorunu tanımazsınız.
 • Çevrimiçi gezinirken, sürekli yeniden yönlendirmeler, açılır pencereler ve sebepsiz yere açılan yeni sekmeler alırsınız.
 • Bilgisayarınız giderek daha yavaş çalışıyor ve kapatıldıktan veya yeniden başlatıldıktan sonra bilgisayarınızı başlatmak normalden çok daha uzun sürüyor.
 • Ek yazılım (muhtemelen kötü amaçlı yazılımdır) indirmenizi isteyen açılır reklamları ve bildirimleri engelleyemezsiniz.

Meşru ise Chromium Nasıl Kaldırılır

Chromium’un resmi sürümüne sahipseniz ve kaldırmak istiyorsanız, Uygulamalar veya Program Ekle Kaldır klasörünüze gittiğinizde var olmadığını görebilirsiniz. Bunun nedeni, Chromium’un normal programlar gibi kaldırılmamasıdır.

İlk Gizlenen Krom

Chromium’u sisteminizden kaldırmadan önce uygulamayı göstermeniz gerekir.

 1. Windows 10’da, Dosya Gezgini’ni açın ve Görünüm sekmesi.

 2. Seçiniz Seçenekler.

  Windows Dosya Gezgini'ndeki Seçenekler menüsü.

  Alternatif olarak, Windows 10, 8 ve 7’de yazabilirsiniz dosya gezgini seçenekleri Windows arama çubuğunda veya arama kutusunda ve arama sonuçlarından seçin.

 3. İçinde Dosya Gezgini Seçenekleri açılan iletişim kutusunu seçin. Görünüm sekmesi.

  Windows'ta Klasör Seçenekleri iletişim kutusunun Görünüm sekmesi.

 4. Aşağıdaki listede Gelişmiş Ayarlar, seçin Radyo düğmesi bitişik, yanında Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster.

  Windows'ta Gizli Dosyaları Göster seçeneği.

 5. Seçiniz Uygulamak, sonra TAMAM MI Dosya Gezgini Seçenekleri iletişim kutusunu kapatmak için.

Sisteminizden Chromium’u Silin

Chromium klasörünü gösterdikten sonra, Chromium’un yasal sürümünü sisteminizden kaldırmak kolay olacaktır.

 1. Açık Dosya Gezgini ve seninkini seç C: Sürücü.

  C: Windows'ta Sürücü.

 2. Seçiniz Kullanıcılar > Adınız.

  Windows'ta adlandırılmış Kullanıcı dosyası.

 3. Sonraki ekranda çift tıklayın Uygulama verisi AppData klasörünü açmak için açın.

  Windows'taki AppData Klasörü.

 4. Çift tıklama Yerel bu klasörü açmak için.

  Windows'ta Yerel klasör.

 5. Seçin Krom klasörünü seçin ve Silme klavyenizdeki tuş. Bu, Chromium tarayıcısının yasal bir kopyasıysa, bu, tarayıcıyı ve onunla ilişkili tüm dosyaları tamamen silmelidir.

  Windows'ta Chromium klasörü.

  Mac kullanıcılarının açması gerekecek Bulucu, Tıklayın Başvurular, ardından uygulamayı bulun ve Çöp. Oradayken, sağ tıkladığınızdan emin olun. Çöp simgesi ve tıklayın Çöp Kutusunu Boşalt sisteminizden tamamen kaldırmak için.

Meşru Değilse Chromium Tarayıcıdan Nasıl Kurtulunur?

Sisteminizdeki Chromium sürümünün Chromium’un yasal sürümü olmadığından şüpheleniyorsanız, kişisel bilgilerinizin tehlikeye girmesini önlemek için mümkün olan en kısa sürede kaldırmanız gerekir. Herhangi bir sistemde, şu adrese giderek uygulamayı kaldırmayı deneyebilirsiniz: Ayarlar veya Kontrol Paneli (veya Bulucu Mac kullanıcısıysanız) ve Programlar veya Uygulamalar sayfa. Uygulama orada görünmüyorsa ve yukarıdaki talimatlar çalışmıyorsa, deneyebileceğiniz birkaç şey aşağıda verilmiştir:

 • Sisteminizi geri yükleyin: Hileli Chromium tarayıcısına sahip olduğunuzu bilmeden önce ayarladığınız bir Sistem Geri Yükleme noktası (Windows bilgisayarlar için) varsa, bu önceki sürüme dönebilir ve Chromium’un kötü amaçlı yazılım sürümünü kaldırabilir. Geri Yükleme noktası oluşturulduğundan beri sisteminizde sakladığınız tüm dosyaları kaybedebilirsiniz, bu nedenle Sistem Geri Yükleme işlemine başlamadan önce sizin için önemli olan her şeyi yedekleyin.
 • Bir virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması çalıştırın: Uygun bir antivirüs taraması, sahte Chromium virüsünü bulup sisteminizden kaldırmalıdır. Olmazsa, kötü amaçlı yazılımı bir virüsten koruma uygulaması olmadan sisteminizden kaldırmayı deneyebilirsiniz, ancak hepsini kaldırmayabilirsiniz ve yaşadığınız sorunlar tekrarlanabilir.
 • İşletim sisteminizi kaldırın ve yeniden yükleyin: Bu nükleer seçenektir ve son çareniz olmalıdır. Chromium’u kaldırmayı, uygulamalarınızdan kaldırmayı veya silmeyi ve bir virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulaması çalıştırmayı denediyseniz, bu kötü amaçlı yazılımdan kurtulmak için işletim sisteminizin temiz bir şekilde yeniden yüklenmesi en iyi seçeneğiniz olabilir. İşletim sisteminizi yeniden yüklemek, sabit sürücünüzde depoladığınız her şeyi ve yüklediğiniz tüm uygulamaları kaybedeceğiniz anlamına gelir, bu nedenle sizin için önemli olan her şeyi yedeklediğinizden emin olun.