Skip to content

Cilt Seri Numaraları

4 de Haziran de 2021

Bazen olarak görülen bir birim seri numarası VSN, biçimlendirme işlemi sırasında dosya sisteminin oluşturulması sırasında bir sürücüye atanan benzersiz bir onaltılık sayıdır. Birim seri numarası, birim önyükleme kaydının disk parametre bloğu bölümünde saklanır. Microsoft ve IBM, 1987’de OS/2 işletim sistemini geliştirmek için birlikte çalışırken, birim seri numarasını format sürecine eklediler.

Simon / E+ / Getty Images
Bir sürücünün birim seri numarası değil üretici tarafından atanan sabit sürücü, disket, flash sürücü vb. seri numarası ile aynı.

Birim Seri Numarası Nasıl Oluşturulur?

Diskin biçimlendirildiği yıl, saat, ay, saniye ve saniyenin yüzde biri gibi oldukça karmaşık bir kombinasyona dayalı olarak bir birim seri numarası oluşturulur. Birim seri numarası formatlama sırasında oluşturulduğundan, sürücü her formatlandığında değişecektir.

Bir Sürücünün Birim Seri Numarasını Görüntüleme

Bir sürücünün birim seri numarasını görüntülemenin en kolay yollarından biri, vol komutunu kullanarak Komut İstemidir. Herhangi bir seçenek olmadan yürütün ve hem birim seri numarasını hem de birim etiketini göreceksiniz.

Windows 10'da VOL komutu

Yinelenen Birim Seri Numaraları

Birim seri numaraları rasgele ve bilgisayardaki diğer sürücülerdeki birim seri numaraları bilgisi olmadan oluşturulmadığından, aynı bilgisayardaki iki sürücünün aynı birim seri numarasına sahip olma olasılığı vardır. Tek bir bilgisayardaki iki sürücünün aynı cilt seri numarasını alma olasılığı teknik olarak mümkün olsa da, şans son derece küçüktür ve genellikle endişe kaynağı değildir. Aynı bilgisayarda aynı birim seri numaralarına sahip iki sürücüyle karşılaşmanızın tek yaygın nedeni, bir sürücüyü diğerine klonlamanız ve her ikisini de aynı anda kullanmanızdır.

Yinelenen Birim Seri Numaraları Sorun mu?

Yinelenen birim seri numaraları değil Windows veya diğer işletim sistemleri için bir sorun. Windows, iki sürücü aynı birim seri numaralarına sahipse hangi sürücünün hangisi olduğu konusunda kafa karıştırmayacaktır. Aslında, birim seri numarası, yazılımın kurulu bir kopyasının doğru bilgisayarda kullanıldığından emin olmak için bazı yazılım lisanslama şemaları tarafından kullanılır. Bir sürücüyü klonlarken ve birim seri numarası kalırken, yeni sürücüde çalıştırdığınız yazılımın beklediğiniz gibi çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Ana önyükleme kaydının bir parçası olan disk imzası adı verilen başka bir veri parçası, bir bilgisayar sistemindeki sabit disk için gerçekten benzersiz tanımlayıcıdır.

Bir Sürücünün Birim Seri Numarasını Değiştirme

Windows’ta bir sürücünün birim seri numarasını değiştirmek için yerleşik bir yetenek bulunmamakla birlikte, bazı ücretsiz satıcı araçları hile yapacaktır. En iyi seçiminiz muhtemelen, sabit sürücünüz hakkında bazı temel bilgileri ve ayrıca ayarlamak istediğiniz yeni birim seri numarasını girmek için küçük bir alanı gösteren ücretsiz, açık kaynaklı bir program olan Volume Serial Number Changer’dır. Başka bir seçenek de Birim Seri Numarası Düzenleyicisidir. Bu program benzer ancak ücretsiz değil.

Birim Seri Numaralarında Gelişmiş Okuma

Birim seri numaralarının nasıl oluşturulduğu veya numaranın şifresini çözerek biçimlendirilmiş bir sürücü hakkında nasıl bir şeyler söyleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu Dijital Dedektif’in teknik incelemesine göz atmanızı öneririz: Birim Seri Numaraları ve Biçim Tarihi /Zaman Doğrulaması. Bu makalede, birim seri numarasının geçmişi ve bunun doğrudan önyükleme sektöründen nasıl görüntüleneceği hakkında daha fazlası var.