Skip to content

Clicky Klavyeler Daha Havalı Görünebilir, Ama Her Zaman Daha İyi Değiller

1 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Mekanik klavyeler bilekleriniz için modern, düz klavyelerden daha iyi olmayabilir.
  • Bilek ve el sağlığı duruşa bağlıdır.
  • Mekanik klavyeler, sıkıcı eski dizüstü bilgisayar klavyelerinden çok daha eğlencelidir.

Mekanik klavyeler eğlenceli, havalı, özelleştirilebilir ve can sıkıcı iş arkadaşları için mükemmeldir. Ama aslında yazmak daha mı iyi? Tıklama klavyeleri hayranları genellikle yanıt verme, pozitif çalıştırma (tam olarak bir tuşa basmanın ne zaman kaydedildiğini bilirsiniz) ve genel olarak daha rahat ve olası bir ergonomik avantajdan bahseder.

Ve bu klavyelerde yazmak çok farklı, daha ilgi çekici bir deneyim. Ama nesnel olarak daha mı iyi, yoksa hepsi sadece tercih ve görüşe mi bağlı? “İster mekanik ister dizüstü bilgisayar klavyeniz olsun, klavyeyle aynı seviyede oturmanız ve önkolunuzun, ellerinizin ve parmaklarınızın da klavyeyle aynı seviyede olması zorunludur.” Edna Golandskypedagog ve sağlıklı yazma uzmanı, Hayateli’a e-posta yoluyla anlattı.

Tıklama Farkı

Hiç mekanik klavye kullanmadıysanız, muhtemelen ilk denediğinizde klavyeden nefret edeceksiniz. Tuşlar daha uzun, onları daha fazla itmeniz gerekiyor ve aralıksız tıkırtılar var. Ayrıca yeniden yazmayı öğreniyormuş gibi hissedeceksiniz.

Ama ısrar edersen, o zaman ya a) Değişiklik yok—hala ondan nefret ediyorsun, neden birileri bu modası geçmiş ıvır zıvırı kullanıyor? Veya b) Aşk. Bunu denedikten sonra neden birileri bu duygusal, kauçuk zarlı anahtarları kullanmaya devam etsin ki?

Tıklayan bir klavyenin tuşlarına yakın çekim.

Birkaç mekanik klavye tasarımı vardır, ancak tüm popüler olanları, bir yay ile çevrili bir şaft üzerinde büyük tuş başlıkları kullanır. Anahtarın kendisi, anahtarın gövdesi aşağı doğru hareket ederken kapanan bükülmüş bir metal şerittir. Anahtar, dibe vurmadan önce devreye girer ve parmaklarınızın arasından kolayca hissedebileceğiniz olumlu bir tıklama sağlar. Bu olumlu çalıştırma, bu klavyelerin ağır daktilolarla popüler olmasının nedeni olabilir. Ancak hobiler arasında da popülerdirler.

Devasa bir satış sonrası aksesuar pazarı var (tıklamayı azaltmak için kauçuk halkalar, özel tuş başlıkları, kumaş kaplı USB kabloları, RGB arka ışıkları ve daha fazlası) ve hepsinden önemlisi, bunlar özellikle normal ofis sıkıcılarıyla karşılaştırıldığında süper havalı görünüyor. alıştığımız birimler. Mekanik klavyeler hakkında yorum istediğimde en popüler cevap dayanıklı olduklarıydı. Ve deneyimlerime göre, bu doğru. Yıllarca zorlu kullanımdan sonra hala güçlü olan eski bir Filco Majestouch’ım var.

Dizüstü bilgisayar klavyeleriyle karşılaştırıldığında, bu mekanik sürümler genellikle daha geniştir ve ekstra tuşlar ve işlevler sunar. Das Klavye gibi bazılarında, ses seviyesini veya diğer işlevleri kontrol edebilen düğmeler bile bulunur. Ama sizin için Apple’ın Sihirli Klavyelerinden ve benzeri dizüstü bilgisayar tarzı tasarımlarından gerçekten daha mı iyiler?

Karşı Dava

Herhangi birinin herhangi bir klavyeden RSI (tekrarlayan gerilme yaralanması) almasının nedeni duruştur. Elleriniz ve kollarınız gerilmeyi önlemek için doğru açıda mı? Çok mu bastırıyorsun yoksa bir şekilde tendonlarınla ​​mı uğraşıyorsun?

Arkadan aydınlatmalı tıklamalı klavye.

Golandsky, “Oturma yüksekliğinizin klavyeyle aynı hizada olmasının nedeni, parmaklarınızı, elinizi ve önkollarınızı hareket ettirdiğinizde, yazarken bunu bir birim olarak yapabilmeleridir” diyor.

“Bu önemlidir çünkü parmaklar birlikte hareket etmediğinde, genellikle yanlarda bilek ağrısına neden olan ve dirseğe kadar gidebilen bükülme veya parmaklarda, ellerde gerginliğe neden olan kıvrılma gibi küçük hareketler yaparız. ve kollar.” Mekanik klavyelerin bu konuda bir dezavantajı, kalın gövdeleriyle gerçek dizüstü bilgisayarları eklediğinizde bile dizüstü bilgisayar tarzı klavyelerden daha uzun olmalarıdır. Sıralarımız genellikle zaten çok yüksektir ve bizi kollarımızı yukarıya doğru eğmeye zorlar. Bunu şiddetlendiren her şey kötü haberdir.

Ancak The Keyboard Company’den Bruce Whiting’in, sadece koltuğunuzda geriye yaslanmanın bile kollarınızın açısını açabileceği ve herhangi bir sorundan kaçınabileceği konusunda bir fikri var. “Fakat [with] doğru duruş, eğilmiyorsunuz ve bu nedenle klavyenin yüksekliği bir faktör değil – bu benim teorim,” Whiting Hayateli’a Twitter üzerinden anlattı. Sonunda, vücudunuzla ilgili herhangi bir şey gibi – bu size bağlı. Bazı insanlar mekanik klavyelere geçebilir ve RSI’larının kaybolduğunu görebilir.

Diğerleri durumun daha da kötüleştiğini görebilir. Ancak bu şeyler o kadar popüler hale geliyor ki, Keychron’un sevimli yeni Q2’si gibi bir şeyi sadece 149 dolara satın alabilir ve tüm yaygaraların ne hakkında olduğunu görebilirsiniz.